Posadź przy północnej ścianie domu. Trzy pnącza, które uwielbiają cień
Ta część ogrodu zazwyczaj jest sporym wyzwaniem. Chodzi o zacienione miejsca znajdujące się przy północnej ścianie domu, które raczej nie służą uprawie roślin. Niektóre pnącza są wręcz stworzone do problematycznych miejsc: te trzy z pewnością dadzą radę tam, gdzie zimny wiatr i mała ilość światła dają się we znaki.
Mała ilość światła, większa wilgotność, a do tego jeszcze zimny wiatr. Północna część ogrodu to spore wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonego działkowca czy ogrodnika. Jeśli chcesz efektownie osłonić północną ścianę domu lub ogrodzenia, warto wykorzystać w tym celu pnącza wieloletnie. Wiele z nich wręcz idealnie sprawdzi się w zacienionych miejscach. Najbardziej znane z nich to rozmaite gatunki bluszczu, ale na liście nie brakuje innych, interesujących roślin. Będą dobrze maskować mało atrakcyjne miejsca lub osłonią część ogrodzenia czy pergoli, której nie chcemy zbytnio eksponować.
Posadź przy północnej ścianie domu. Będą zachwycać latami
Roślinom cieniolubnym do dobrego wzrostu wystarczy nawet niewielka ilość światła. Można rzec, że to ogrodowi agenci do zadań specjalnych, idealnie przystosowani do życia w cieniu. Są nie tylko piękną ozdobą w mało atrakcyjnych miejscach ogrodu. To przede wszystkim gatunki, które mogą pełnić rozmaite funkcje na działce. W miejscach zacienionych świetnie zastąpią kwiaty czy krzewy, które uwielbiają słoneczne stanowiska.
Jakie pnącza wieloletnie wybrać? Prezentujemy trzy wybrane gatunki, które dobrze rosną w cieniu.
Spis treści:
Hortensja pnąca
Wymaga żyznej, wilgotnej i próchnicznej gleby. Jeśli jej to zapewnisz, odwdzięczy się pięknym wyglądem. Hortensja pnąca to zimozielona roślina, która po murze wspina się z ogromną łatwością i potrafi dorastać nawet do ok. 30 m wysokości. Potrafi zasłonić wybrany obszar gęstymi, ciemnozielonymi liśćmi, a na przełomie czerwca i lipca dochodzą do tego białe kwiaty. Hortensja pnąca nie przepada za mocno nasłonecznionymi stanowiskami, więc jest wręcz idealna do zacienionych miejsc.
Roślina nie jest zbyt trudna w uprawie, warto jednak pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ nie lubi przesuszania. Można ją sadzić w pobliżu drzew, po których będzie się wspinać. Dobrym miejscem będą również płoty, ogrodzenia czy słupy. Pięknie komponuje się z drzewami czy krzewami ozdobnymi takimi jak trawy, róże okrywowe, różaneczniki czy hortensje ogrodowe. Hortensja pnąca jest mrozoodporna, dlatego cieszy się popularnością w krajach takich jak Norwegia czy Szwecja. Jest w stanie wytrzymać nawet kilkunastostopniowe mrozy.
Bluszcz pospolity
Na naszej liście nie mogło go zabraknąć. Bluszcz pospolity to jedna z najpopularniejszych roślin cieniolubnych w Polsce. Pnącze to dość często porasta ściany budynków i ogrodzeń. Jest rośliną zimozieloną, która jest doskonale przystosowana do zacienionych miejsc. Może się wspiąć nawet do wysokości 20 metrów, a jego możliwości można dość często dostrzec w miastach: jest w stanie pokryć np. elewację kamienicy czy budynku wielomieszkaniowego. To prosta w uprawie roślina, która łatwo przystosowuje się do warunków panujących w danym środowisku i rośnie niemal na każdej glebie. Pnącze rośnie dość powoli, bo do 50 cm rocznie, ale jest rośliną długowieczną. Nie ma zbyt wysokich wymagań klimatycznych, łatwo przystosowuje się do panujących warunków. Najlepiej rośnie na wapiennej, bogatej w próchnicę glebie. Bluszcz wspinający się po ścianach w trakcie szczególnie mroźnych zim może miejscowo przemarzać.
Jeśli planujemy zasadzić bluszcz, który docelowo ma piąć się po ścianie budynku, warto pamiętać o kilku zasadach. Najlepiej posadzić kilka roślin tej samej odmiany w odległości co ok. 0,5-0,7 m i w odległości ok. 40 cm od budynku. Bluszcz posadzony zbyt gęsto, zacznie konkurować o wodę i składniki odżywcze, przez co poszczególne pnącza będą się słabiej rozwijać. Aby młode gatunki bluszczu kierowały pędy w odpowiednią stronę, warto zapewnić im odpowiednie podpory zamocowane ok. 20 cm od ściany.
Winobluszcz
Szybko rośnie, a jesienią nabiera pięknych barw. Winobluszcze to silne pnącza osiągające wysokość od 10 do 20 m. Rocznie roślina przyrasta do 1-2 m i "wspina się" dzięki wąsom czepnym zakończonych przylgami, dzięki którym może utrzymywać się nawet na płaskich powierzchniach. Roślina lubi zarówno stanowiska słoneczne, jak i cieniste, dzięki czemu będzie również ozdobą ogrodu w części północnej.
W Polsce największą popularnością cieszy się winobluszcz pięciolistkowy z charakterystycznymi dłoniastymi liśćmi złożonymi z pięciu listków połączonych ogonkami. Winobluszcz nie ma zbyt wielkich wymagań pielęgnacyjnych - warto regularnie przycinać pędy, by nie rozrastały się nadmiernie. Roślina najlepiej sprawdzi się jako naturalna zasłona do ścian budynków, ogrodzeń (murów, siatek), może porastać drzewa, latarnie czy słupy. Jest często stosowana jako osłona do altan, pergoli, bramek czy łuków.
***