Prosta czynność, która zatrzyma ciepło w domu. Wielu o tym zapomina
Jak zatrzymać ciepło w domu? To pytanie zadaje sobie prawie każdy na myśl o obniżającej się na zewnątrz temperaturze i podwyżkach cen za energię. Okazuje się, że w domach kluczowe są szczegóły, a drobne zmiany pozwolą cieszyć się ciepłem w mieszkaniu, jak również obniżyć rachunki za ogrzewanie. Tym razem proponujemy skupić się na roletach i zasłonach. To działa!
Spis treści:
Szczelne okna to podstawa
Skontrolowanie stanu okien dobrze jest przeprowadzić jeszcze zanim sezon grzewczy rozpocznie się na dobre. Skontroluj stan uszczelek i w razie potrzeby dokonaj stosownej konserwacji. Przy pomocy jednej śrubki przestawisz swoje okna na tryb zimowy, dzięki któremu powiewy zimnego powietrza będą mniej dokuczliwe. O tajnikach tego manewru szczegółowo piszemy TUTAJ. Co jeszcze możesz zrobić, by w prosty sposób utrzymać przyjemną temperaturę w mieszkaniu? Doceń rolę żaluzji oraz rolet.
Naturalne ogrzewanie w słoneczne dni
Jesień to nie tylko ponura słota. Nadal zdarza się sporo słonecznych dni. To samo tyczy się nawet mroźnej zimy. Choć nie wyobrażamy sobie wyjścia z domu bez solidnej kurtki, szalika i czapki, ciepło słoneczne w mieszkaniach możemy wykorzystać bez instalacji fotowoltaicznych.
Kiedy dzień jest pogodny, odsłoń rolety, żaluzje, firanki i zasłony. Nie tylko zyskasz więcej naturalnego światła w swoim wnętrzu i być może nieco poprawisz sobie humor, ale przede wszystkim wprowadzisz promienie słońca do swojego domu, co naturalnie ogrzeje pomieszczenia.
Dekoracja, która uchroni cię przed zimnem
Okienne żaluzje i rolety są naszym sprzymierzeńcem również w kontekście ograniczania wychładzania mieszkań oraz domów. Sprawna instalacja grzewcza to jedno, ale w sezonie jesienno-zimowym warto zadbać o każdy detal.
Rolety i zasłony o grubym splocie nie tylko wizualnie ogrzeją wnętrze i będą wyglądać bardzo dekoracyjnie, ale przede wszystkim stanowią izolację przestrzeni w okolicach okien, która nie pozwoli "uciekać" ciepłemu powietrzu. Kiedy zwłaszcza należy szczelnie zasłaniać nimi okna?
- W zimne dni, kiedy na zewnątrz panuje szaruga.
- Podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu.
- Porywiste wiatry też są do tego wskazaniem.
- Na koniec sprawa najbardziej oczywista - zasłaniaj okna nocą. Wtedy temperatura jest jeszcze niższa, a przy okazji zaciemnisz pokój. Uliczne światła nie będą przeszkadzać ci w odpoczynku i wieczornej regeneracji.
Co zrobić, żeby w mieszkaniu było ciepło? O tym nie zapomnij
Zasłony okażą się dużym wsparciem zwłaszcza w przypadku mieszkań z dużymi i wysokimi oknami. Jeśli w twoim lokum są one raczej starszego typu i uważasz, że ich szczelność pozostawia trochę do życzenia, także docenisz rolę tego elementu wyposażenia. Musisz jednak pamiętać, by nie zasłaniały one grzejników - wtedy ich uruchamianie będzie jedynie kosztowne, a ty nie odczujesz w wystarczającym stopniu ciepła, które powinno z nich płynąć.
Dodatkową barierą ograniczającą uciekanie ciepłego powietrza przez okna mogą być dekoracyjne pudełka lub doniczki z kwiatami.
Polecamy: