Prosty trik na skrzypiące wycieraczki. Idealny na okres mrozów
Oprac.: Łukasz Piątek
Potrafią skrzypieć, piszczeć, trzeszczeć, zostawiać smugi na szybie i doprowadzać kierowców do szewskiej pasji. Wycieraczki samochodowe, bo o nich właśnie mowa, to jedno z tych urządzeń, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Co zrobić, by wycieraczki działały poprawnie i nie wydawały nieprzyjemnych dźwięków?
Pióra wycieraczek to jedna z tych eksploatacyjnych części samochodu, którą wymieniamy najczęściej. Ich żywotność mocno zależy od warunków atmosferycznych, na których działanie są wystawione. Tęgi mróz zimą i promieniowanie UV latem sprawiają, że guma, z których wykonane są pióra wycieraczek, ulega szybszemu zniszczeniu, przez co po części traci swoje właściwości.
Niestety, w wielu sytuacjach za szybsze zużywanie się wycieraczek w samochodzie odpowiedzialni są wyłącznie kierowcy. W tym przypadku mowa jest m.in. o włączaniu wycieraczek przy zamarzniętej lub mocno zabrudzonej szybie, co ma niebagatelny wpływ na ich żywotność.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pomimo zainstalowania nowych wycieraczek, podczas ich uruchomienia dochodzi do nas irytujący i nieprzyjemny dźwięk w postaci skrzypienia i piszczenia. Taką usterkę z powodzeniem możemy usunąć sami.
Sprawdź zawiasy wycieraczek
Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn skrzypienia wycieraczek, jest korozja elementów ramienia lub zawiasów. Jeśli rdza nie jest jeszcze duża, możemy spróbować pozbyć się jej za pomocą specjalnych preparatów, które dostaniemy w każdym sklepie motoryzacyjnym. Niestety w przypadku wieloletnich zaniedbań, skorodowanych, metalowych elementów wycieraczki może nie udać nam się usunąć. Wówczas należy pomyśleć o ich wymianie na nowe.
Sprawdź ustawienie wycieraczek
Jeśli twoje wycieraczki piszczą podczas uruchomienia, to niewykluczone, że zostały one źle zamontowane. Ich piszczenie i skrzypienie może być spowodowane niewłaściwym ustawieniem, a mówiąc ściślej - wycieraczki ustawione są pod niewłaściwym kątem. Postaraj się ustawić wycieraczki pod kątem 90 stopni względem szyby. Ponadto przyczyną takiego stanu rzeczy może być także zbyt duży lub zbyt mały docisk wycieraczek do powierzchni szyby.
Przyjrzyj się szybie
Odpowiednia praca wycieraczek zależy również od technicznego stanu szyby. Jeśli jest ona w jakimś stopniu uszkodzona, posiada odpryski, zarysowania, pęknięcia, może przyczyniać się do ich niewłaściwej pracy. Jeśli wymieniasz szybę w samochodzie, sprawdź od razu w warsztacie pracę wycieraczek. Jeśli problem pojawia się na świeżo zamontowanej szybie, a wycieraczki są nowe i odpowiednio ustawione, to być może szyba została źle osadzona w twoim samochodzie.