Remedium na wiele dolegliwości, ale nie dla każdego. Jesteś w tej grupie? Absolutnie unikaj

Ceniona od wieków lecznicza roślina słynie z tego, że jest remedium na rozmaite dolegliwości. Nie od dziś wiadomo jednak, że naparu z niej lepiej nie pić przed wyjściem na słońce, a unikać jej powinny osoby borykające się z określonymi dolegliwościami. Jak widać, dziurawiec to roślina o dwóch obliczach. Kiedy lepiej uważać?

Dziurawiec ma wiele cennych dla zdrowia właściwości. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego spożywania
Dziurawiec ma wiele cennych dla zdrowia właściwości. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego spożywania123RF/PICSEL
  • Dziurawiec to jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych. Ziele dziurawca znajduje zastosowanie m.in. jako środek łagodzący objawy depresji czy bezsenności
  • Niektóre osoby powinny jednak uważać. Istnieją konkretne przeciwwskazania do spożywania naparu z dziurawca
  • Po wypiciu naparu czy spożyciu preparatów zawierających dziurawiec nie należy wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych

Występuje niemal na całym świecie, jest łatwo dostępny w sklepach zielarskich i aptekach. Dziurawiec to ceniona od wieków lecznicza roślina, która pomaga się uporać z rozmaitymi dolegliwościami. Ma żółte kwiaty i charakterystyczne, niewielkie kropeczki na liściach, które sprawiają, że liście wyglądają tak, jakby były zdobione dziurkami. Tak naprawdę są one przestrzeniami, w których znajdują się olejki eteryczne.

Dziurawiec zwyczajny rośnie na polanach i łąkach. Kwitnie w drugiej połowie czerwca. Roślinie przypisywano wyjątkowe właściwości już od czasów starożytnych, a prozdrowotne działanie wykorzystywano w medycynie ludowej. Co ciekawe, ziele dziurawca uchodziło niegdyś za mistyczne i mające moc odganiania duchów i złych mocy.

Napar z dziurawca: jak przygotować

Napar z dziurawca osłabia działanie niektórych leków, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem
Napar z dziurawca osłabia działanie niektórych leków, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem123RF/PICSEL

Dziurawiec najlepiej kupować w aptece czy sprawdzonym sklepie zielarskim. Najłatwiej sięgać po gotowe napary w saszetkach lub susz. Dwie łyżki suszu (ok. 5 g) należy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez ok. 15-20 minut. Tak przygotowywaną herbatkę najlepiej spożywać trzy razy dziennie po pół szklanki. Oczywiście o ile nie ma żadnych przeciwwskazań.

Dziurawiec: skarbnica cennych dla zdrowia właściwości

Roślina już dawniej była wykorzystywana do leczenia m.in. schorzeń układu oddechowego czy problemów skórnych. Co więcej, zawarta w zielu dziurawca hyperycyna, wykazuje właściwości uspokajające i przeciwdepresyjne. Oprócz niej, roślina zawiera m.in. hyperforynę (znajduje się w nasionach i działa antybiotycznie), rutynę i kwercetynę uszczelniające naczynia włosowate, działające przeciwzapalnie kwasy fenolowe czy garbniki o działaniu ściągającym czy żółciotwórczych. Obecnie z kwiatów i młodych pędów przygotowywane są ekstrakty wodno-etanolowe, susz do zaparzania i suche ekstrakty.

Dziurawiec jest też bogaty w kwasy fenolowe, olejki eteryczne, witaminę A i C, cholinę, pektyny i karotenoidy.

Tyle teorii, czas na praktyczne zastosowanie dziurawca. Roślina może wspomagać terapię stanów depresyjnych o łagodnym nasileniu. Dziurawiec wpływa korzystnie na układ nerwowy dzięki wspomnianej już hyperycynie, która hamuje rozkład serotoniny. Jednak przy tego typu kuracjach lepiej sprawdza się wyciąg, a nie napar z ziela rośliny. Dzięki właściwościom uspokajającym, dziurawiec może łagodzić stany lękowe i objawy nerwicy.

Roślina jest też remedium na podrażnienia skóry, na które działa łagodząco. Ze względu na działanie antyseptyczne i antybakteryjne można jej używać do przemywania trądzikowych czy ropnych zmian na skórze. Dziurawiec może być też pomocny przy bólach brzucha - a to przez to, że ma rozkurczające działanie na mięśnie gładkie układu pokarmowego. Roślina ma też działanie żółciopędne i łagodzi objawy niestrawności.

Zawarty w dziurawcu olejek eteryczny sprawdza się natomiast jako składnik kremów czy balsamów mających działać regenerująco.

Popularna roślina lecznicza nie dla każdego. Ta grupa powinna unikać

Dziurawiec ma wiele cennych dla zdrowia właściwości
Dziurawiec ma wiele cennych dla zdrowia właściwości123RF/PICSEL

Chociaż dziurawiec słynie z wielu prozdrowotnych właściwości, istnieją pewne przeciwwskazania do jego spożywania. W niektórych przypadkach może wywoływać szkodliwe interakcje. Pierwszy przykład? Zawarta w nim hyperycyna ma co prawda właściwości uspokajające, ale jej obecność może wywołać reakcję fototoksyczną. Dlatego też osoby nadwrażliwe na światło słoneczne, cierpiące na chorobowe zmiany skóry lub o jasnej karnacji lub powinny unikać dziurawca. Jeżeli przyjmujemy dziurawiec (w jakiejkolwiek formie), zaleca się ograniczenie ekspozycji na działanie słońca, ponieważ możemy się narazić na występowanie przebarwień.

Dziurawiec może też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i tym samym obniżać ich skuteczność. Przykładem są leki przeciwdepresyjne (dlatego też zaleca się stosowanie dziurawca w przebiegu depresji o łagodnym nasileniu), antykoncepcyjne czy przeciwzakrzepowe.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas