Rośnie w ogródkach Polaków. Mało kto wie, co zawierają jej kwiaty
W wielu regionach kraju kwitnie już pod koniec marca, jest jedną z najbardziej wyczekiwanych oznak wiosny. Jej drobnych, intensywnie żółtych kwiatów, które pojawiają się na tle żywej zieleni listków, nie sposób nie zauważyć. Cieszą oczy, ale to nie wszystko. Kwiaty forsycji mają wysoką wartość odżywczą i mogą przynieść szereg korzyści dla zdrowia. Co warto o nich wiedzieć?
Spis treści:
Forsycja - co to za roślina
Forsycja to krzew z rodziny oliwkowatych. Pod jedną nazwą skrywa się aż 11 gatunków. Ten, który zdobi polskie parki czy przydomowe ogródki, to forsycja europejska - dominująca w południowo-wschodniej Europie. Inne gatunki lepiej rosną na terenie Azji. Forsycja jest popularnym krzewem w Japonii, Chinach i Korei.
Choć uprawiana (nie inaczej niż rosnąca dziko) jest głównie dla celów estetycznych - walorem są nie tylko intensywnie żółte kwiaty, ale też drobne listki w kolorze soczystej zieleni - kwiatostan tego krzewu warto wykorzystać dla celów odżywczych i leczniczych.
Forsycja - siła przeciwutleniaczy
Kwiaty forsycji są prawdziwą bombą składników o silnym potencjale przeciwutleniającym. Znajdziemy w nich:
- witaminę C
- rutynę
- kwercetynę
- lignany
- antocyjany
Forsycja - dla usprawniania procesów metabolicznych
Kwiaty forsycji - 10 korzyści zdrowotnych
Bogaty pakiet składników aktywnych biologicznie zawartych w każdym żółtym płatku, daje forsycji szereg właściwości leczniczych. Warto wykorzystać ją:
- do wzmacniania odporności - dzięki rutynie, witaminie C i innym składnikom o silnym potencjale przeciwutleniających, forsycja neutralizuje toksyczne działanie wolnych rodników, uszczelnia naczynia i stymuluje układ immunologiczny do lepszej pracy,
- dla poprawy kondycji naczyń krwionośnych - dzięki zawartym w forsycji składnikom - można je skutecznie uszczelnić i uelastycznić, ziele forsycji jest rekomendowane przy żylakach, hemoroidach, pękających naczynkach krwionośnych,
- do wyciszenia i uspokojenia skołatanych nerwów,
- przy skłonności do bolesnych skurczów jelit i w trakcie miesiączki - ziele forsycji ma działanie rozkurczowe i przeciwzapalne,
- przy skłonności do podrażnień skóry, na przykład wynikających z alergii - forsycja neutralizuje działanie histaminy i łagodzi dolegliwości wynikające z alergii,
- przy skłonnościach do obrzęków i kłopotach w obrębie układu moczowego - forsycja ma działanie moczopędne,
- w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych i układu moczowo-płciowego - kwiaty forsycji działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, a także wykrztuśnie,
- przy schorzeniach nerek i zbyt wysokim ciśnieniu tętniczym krwi,
- przy zaburzeniach pracy wątroby,
- dla wzmocnienia kondycji oczu, zwłaszcza przy tendencji do stanów zapalnych spojówek, a także profilaktycznie i wspomagająco przy jaskrze i zaćmie oraz do przemywania przemęczonych wielogodzinną pracą przy komputerze oczu.
Ziele forsycji w kosmetyce
Ziele forsycji warto wykorzystać również do pielęgnacji skóry, zwłaszcza w celu hamowania procesów przedwczesnego starzenia komórek, zapobiegania głębokim zmarszczkom i do mycia twarzy z tendencją do trądziku, nie tylko młodzieńczego. Pakiet przeciwutleniaczy i działanie przeciwzapalne ziela forsycji mogą pomóc w wielu problematycznych sytuacjach.
Kiedy zbierać kwiaty forsycji?
Najlepszy czas na zbiory ziela forsycji to kwiecień i pierwsze dni maja, optymalnie przed południem, po bezdeszczowej nocy. Surowcem zielarskim są żółte kwiaty. Wysuszone w przewiewnym, zacienionym miejscu, najlepiej przechowywać w szklanych pojemnikach, bez dostępu do światła. Sprawdzą się głębokie szafki i szuflady kuchenne, a także półki w spiżarni.
Jak wykorzystać ziele forsycji?
Ziele nadaje się do przyrządzania naparów. Wystarczą 2 łyżeczki suszonych kwiatów na szklankę wody. Zalewamy je wrzątkiem i parzymy 10-15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu i przestudzeniu napar jest gotowy do wypicia lub do wykorzystania w celach kosmetycznych.