Rozpuść dwie łyżki w wodzie. Storczyk znów zaskoczy kaskadą kwiatów
Storczyk przestał kwitnąć i trapią go choroby grzybowe? Zanim wyrzucimy go do kosza, warto dać mu jeszcze jedną szansę, a przy odrobinie wysiłku nabierze wigoru i będzie prezentował się w pełnej krasie. Okazuje się, że odżywkę do storczyków zazwyczaj masz w domowej apteczce. Co to takiego? Przekonajmy się.
Domowy środek dla storczyka
Jeśli storczyk lata świetności ma już dawno za sobą, problemem może być jego niewłaściwa pielęgnacja. Ale nasze błędy możemy jeszcze odpokutować i sięgnąć po wodę utlenioną. Dla storczyka może wydawać się idealna, co najmniej ze trzech względów. Po pierwsze, specyfik dotleni korzenie i sprawi, że poprawi się kondycja naszego pielęgnowanego okazu. Po drugie, usuniemy drobnoustroje, które mogą sprzyjać powstaniu chorób grzybowych. Po trzecie - najważniejsze - woda utleniona może pobudzić storczyka do kwitnienia.
Jak podlewać storczyka wodą utlenioną?
Skoro wiemy już, że woda utleniona może poprawić kondycję storczyka, warto poznać, jak z niej korzystać. To nic skomplikowanego. Wystarczy w litrze odstanej wody wymieszać dwie łyżki specyfiku i gotowe. Teraz trzeba zasilać roślinę przy każdym podlewaniu. Nawadnianie taką wzbogaconą wodą można przeprowadzić co najmniej na dwa sposoby:
- bezpośrednio wlać miksturę do doniczki
- całą doniczkę umieścić w misce z domowym specyfikiem i poczekać ok. 30 minut, aż całość wsiąknie
Jak często podlewać storczyka? Choć wiele osób przyjmuje, że trzeba przeprowadzać je raz w tygodniu, to warto dostosować dawki wody do jego kondycji. Wystarczy spojrzeć na korzenie rośliny: jeśli są szare to znak, że potrzebują nawodnienia.
Zobacz również:
W jakiej doniczce musi rosnąć storczyk?
Nie tylko podlewanie storczyka wodą utlenioną jest kluczowym zabiegiem w pielęgnacji naszej rośliny. Istotne jest również to, w jakiej doniczce ona rośnie. Z racji tego, że korzenie storczyka pełnią istotne funkcje w rozwoju, pojemnik musi być przezroczysty, ponieważ potrzebują one mieć dostęp do promieni słonecznych. Do tego muszą być doskonale napowietrzone, stąd też podłoże ma być specjalistyczne. A takie kupimy bez problemu w sklepach ogrodniczych.