Rozsyp przed domem, aby uniknąć upadku. Lepsze niż sól

Niektórzy nie mogli doczekać się widoku prawdziwej zimy za oknem. Niska temperatura i marznące opady mogą jednak doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji. Skute lodem chodniki i podjazdy sprawiają, że powierzchnia zamienia się w lodowisko. Czym posypać nawierzchnię, żeby przemieszczać się swobodnie i bez ryzyka bolesnego upadku? Istnieją lepsze rozwiązania niż sól.

Zadbaj o przestrzeń wokół domu, kiedy robi się ślisko
Zadbaj o przestrzeń wokół domu, kiedy robi się śliskoDENYS KURBATOV123RF/PICSEL

Szklanka na drodze to zimowa zmora

Nie potrzeba specjalnych i szczegółowych alertów, aby móc stwierdzić, że śliskie chodniki i podjazdy stwarzają realne zagrożenie dla pieszych i kierowców. O wypadek nietrudno nawet na własnej posesji. Zimą wystarczy jeden krok, by narazić się na bolesny upadek skutkujący stłuczeniami, a nawet złamaniami. Szczególne problemy z poruszaniem się mają osoby starsze i z niepełnosprawnościami. Zadbajmy o to, by nasza posesja była bezpieczna zarówno dla nas, jak i dla naszych gości.

Wysypywanie soli na podjazd nie jest najlepszym pomysłem

Sól wydaje się najsensowniejszym środkiem na oblodzoną powierzchnię. Jest łatwo dostępna i charakteryzuje się dużą skutecznością w walce z lodowiskiem przed domem. Niestety, jej stosowanie ma wiele efektów ubocznych, które sprawiają, że lepiej zastanowić się dwa razy, zanim ruszymy z wiaderkiem na podjazd i chodnik.

Jej najbardziej prozaiczną wadą jest niszczenie obuwia. Białe ślady po soli wyglądają nieestetycznie, są trudne do usunięcia i pogarszają stan materiału, z którego wykonane zostały buty. Rzadziej mówi się o tym, że sól przyspiesza korozję metali, więc jej stosowanie może odbić się negatywnie na stanie samochodowej karoserii.

Istnieją lepsze sposoby na lód niż sól
Istnieją lepsze sposoby na lód niż sól123RF/PICSEL

Dodatkowo negatywnie wpływa na środowisko, zwiększając zasolenie gleby i wód gruntowych. Gdy lód topnieje, sól przenika do gleby i może uszkadzać korzenie roślin. Efekty zobaczysz po ustaniu zimy, kiedy rośliny znajdujące się na posesji nie będą chciały rosnąć, a ich kondycja będzie wyraźnie pogorszona. Rozsypywanie soli jest niebezpieczne dla czworonogów. Spacery na takiej nawierzchni niszczą skórę na łapach, doprowadzając do jej wysuszania i pękania.

Czym posypać chodnik, żeby nie było ślisko? Alternatywy dla soli

Dla bezpieczeństwa wokół domu warto stosować inne sposoby na lód na posesji o działaniu antypoślizgowym.

  • Piasek — zapewnia dobrą przyczepność i jest zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż sól. Trzeba jednak podkreślić, że nie roztapia lodu i będzie wymagać od nas podjęcia intensywnych prac porządkowych podczas roztopów.
  • Keramzyt — choć jest bardziej kosztowny, zapewnia lepszą przyczepność niż piasek. Dodatkowo cechuje się dużą trwałością. Po sezonie zimowym można go zamieść i przechować do kolejnej zimy.
  • Popiół — resztki z pieca albo kominka można wykorzystać w ten praktyczny sposób. Warto wspomnieć, że popiół działa również jak naturalny nawóz, który po roztopach będzie sprzyjać stanowi podłoża. Jego jedynym minusem jest fakt, że nie wygląda zbyt estetycznie.
  • Fusy z kawy — ich zastosowanie idealnie wpisuje się w trend wykorzystywania resztek powstających w kuchniach na co dzień w użyteczny sposób. Rozsypanie fusów skutecznie zapobiega ślizganiu się i nie stanowi zagrożenia dla zwierząt. Czy to rozwiązanie ma jakieś minusy? Kawa wpływająca do studzienek kanalizacyjnych może tworzyć kłopotliwe w usuwaniu osady. Trzeba jednak podkreślić, że trudno mówić o dużej skali tego zjawiska, kiedy wykorzystujemy fusy z kuchni na własny użytek.
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas