Skuteczne diety dla kobiet 50 plus. Zastosuj proste zasady i obserwuj jak kilogramy nikną
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Odchudzanie, wraz z ukończeniem 50. roku życia, staje się niemałym wyzwaniem. Metabolizm bowiem zwalnia, a zmiany hormonalne sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w problematycznych miejscach – na brzuchu, biodrach czy udach. Nie oznacza to jednak, że szanse na szczupłą sylwetkę są w tym okresie zupełnie pogrzebane. Co powinna jeść kobieta po 50. roku życia? Oto skuteczne diety, które pomogą ci zawalczyć o wymarzoną figurę.
Marzenia o szczupłej sylwetce nie mijają bynajmniej z wiekiem. W okresie menopauzy chęć zrzucenia zbędnych kilogramów wiąże się jednak z nieco bardziej wymagającą pracą. Metabolizm kobiet po 50. roku życia znacznie bowiem zwalnia, a utrzymanie wymarzonej wagi staje się nie lada wyzwaniem. Jak więc schudnąć po 50.? Wyeliminowanie z diety niektórych produktów jest pierwszą rzeczą, na którą powinnaś zwrócić uwagę.
Zobacz również: Pięć sposobów na płaski brzuch. Efekt zauważysz już po tygodniu
Spis treści:
Odchudzanie po 50. Zwróć uwagę na codzienny jadłospis
W okresie menopauzy, dotykającej kobiety między 45. a 55. rokiem życia, dochodzi do zmniejszenia poziomu estrogenów oraz wahań poziomu hormonów, które w efekcie znacząco spowalniają metabolizm. Wówczas w naturalny sposób zwiększa się poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, a wiele kobiet zaczyna przybierać na wadze. Wtedy warto wziąć się do pracy.
Dojrzałe kobiety powinny przede wszystkim uważnie komponować swoje posiłki. W tym czasie mogą wspomóc się "dietą menopauzalną" - jak nazywają sposób odżywiania pozwalający zmniejszyć ryzyko przybierania na wadze kobiet w okresie spowolnionego metabolizmu niektórzy specjaliści. Jedną z jej naczelnych zasad jest ograniczenie spożywania tłustych potraw oraz słodyczy, zamieniając je przekąskami w postaci owoców i warzyw - szczególnie tych bogatych w fitoestrogeny. Dlaczego to tak ważne?
Jak schudłam po 50.? Pomóc może dieta menopauzalna
Fitoestrogeny są związkami pozwalającymi zmniejszyć dolegliwości wywołane przez menopauzę. Wykazują bowiem niemal identyczne działanie do tego, który spełniają w organizmie estrogeny - te same, których poziom w okresie menopauzy znacznie spada. Owocami obfitymi w fitoestrogeny są przede wszystkim ananasy, banany, daktyle, figi, jabłka, kiwi, mango czy pomarańcze. Znaleźć można je również w porzeczkach, rodzynkach, suszonych śliwkach, winogronach czy żurawinie, a także produktach sojowych.
Przy okazji warto zadbać również, by dieta pozwoliła utrzymać właściwy poziom wapnia, witaminy D oraz likopenu - składników, które pozwalają zniwelować ryzyko osteoporozy. Do codziennego menu należy zaprosić pobudzające do pracy układ trawienny produkty fermentowane oraz bogate w spowalniające procesy starzenia się organizmu antyoksydanty aronie, borówki czy kakao.
Dieta w menopauzie. Postaw na te nawyki
Jedną ze skutecznych metod walki z nadprogramowymi kilogramami w okresie menopauzy jest również post przerywany. Podobna dieta zakłada możliwość spożywania posiłków przez 8 godzin, by przez kolejnych 16 godzin powstrzymywać się od szaleństw w kuchni. W czasie postu można sięgać jednak po wodę, herbaty ziołowe czy kawę bez cukru. Eksperci mają jednak ważną radę.
Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda radzą, by w czasie 8-godzinnego okna żywieniowego stosować zasadę "talerza zdrowego odżywania". Podobna rada ma sprawdzić się szczególnie w przypadku dojrzałych kobiet.
Jak wynika z zaleceń, połowę talerza, który trafi na stół osoby stosującej post przerywany powinny stanowić warzywa i owoce, ¼ talerza posiłki białkowe, w tym ryby, drób czy orzechy, zaś kolejną ¼ talerza pełnoziarniste produkty zbożowe - pieczywo pełnoziarniste, kasze, brązowy ryż czy produkty owsiane. Całość warto wzbogacić dodatkowo zdrowymi tłuszczami - oliwą z oliwek czy olejem rzepakowym, unikając przy tym produktów, które zawierają tłuszcze utwardzone. Należy wystrzegać się także słodzonych napojów, ograniczając też spożycie nabiału do jednej porcji dziennie.
Zobacz również: Pamiętaj o szczypcie do porannej kawy. Wspomożesz pracę mózgu, bez trudu zgubisz boczki
Dlaczego nie mogę schudnąć po 50-tce? Sprawdź czy nie popełniasz tych błędów
Zdrowa, zbilansowana dieta to jednak nie wszystko. Ważne jest również ograniczenie kaloryczności posiłków oraz zadbanie o ich regularność. Eksperci radzą, by jeść niewielkie porcje co 3 - 4 godziny. W ten sposób unikniemy napadów głodu. Nie należy zapominać także o dostarczeniu do organizmu co najmniej 2 litrów wody dziennie.
Przy okazji warto pamiętać również, że sprzymierzeńcem każdej walki o wymarzoną figurę jest ruch. Wraz z ukończeniem 50. roku życia odpowiednim wyborem mogą okazać się te aktywności fizyczne, które nie obciążają zbyt mocno organizmu - nordic walking, pływanie, jazda rowerem czy zwykłe spacery.
O czym jeszcze pamiętać? Oto zasady, którymi należy się kierować.
- W czasie diety wyeliminuj z jadłospisu tłuszcze i słodycze. Jedz więcej owoców i warzyw.
- Nie pomijaj pierwszego śniadania - to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Postaw wtedy na nabiał i chudą wędlinę.
- Rozplanuj posiłki w ciągu całego dnia. Pamiętaj, by stawiać na niewielkie porcje, ale jeść często - nawet 6 razy dziennie.
- Pij dużo wody. Nie musisz odmawiać też herbaty czy kawy - pamiętaj jednak, by ich nie słodzić.
- Twoja dieta powinna dostarczać do organizmu co najmniej 1 200 mg wapnia na dobę - wówczas wzmocnisz kości i zredukujesz ryzyko rozwoju osteoporozy. Najlepszym źródłem tego pierwiastka są mleko, jogurty naturalne, jarmuż, ziarna sezamu czy natka pietruszki.
- Sięgaj po produkty, które oszukują apetyt - marchewki czy łodygi selera.
- Ogranicz pieczywo, zamiast pszennego wybierając pełnoziarniste.
- Po zakończeniu diety wciąż pilnuj swoich nawyków. Efekt jo-jo może dosięgnąć cię szybciej, niż myślisz. Zwracaj więc uwagę na to, co jesz, nie odmawiając przy tym wszelkich aktywności fizycznych.