Słoiki z zepsutymi przetworami wyrzucasz w całości? Popełniasz ogromny błąd

Karolina Słodkiewicz

Opracowanie Karolina Słodkiewicz

Robiąc słoiki z przetworami często, nie sposób zjeść wszystko, co przygotowaliśmy. Te często stoją po kilka lat w piwnicy zapomniane i niezjedzone. W momencie, kiedy musimy się ich pozbyć, pojawia się problem, jak posegregować takie odpadki? Wyjaśnimy, gdzie wyrzucić stare słoiki z przetworami, kompoty czy brudne szkło.

Czy słoiki przed wyrzuceniem trzeba myć?
Czy słoiki przed wyrzuceniem trzeba myć?archiwum prywatne

Segregowanie śmieci to obowiązek każdego z nas. To także ochrona środowiska, do której można się przyczynić w prosty sposób. Wszystkie odpady mają swoje miejsce w poszczególnych kontenerach. Mając puste słoiki, należy je wyrzucić do zielonego pojemnika na szkło. Co jednak zrobić, gdy są one wypełnione starymi przetworami?

Gdzie wyrzucić stare słoiki z przetworami?

Starych słoików z przetworami nie wyrzucamy w całości, zamkniętych. Na początek należy pozbyć się zawartości naczyń. Do robienia przetworów najczęściej używa się warzyw lub owoców. Z tego powodu wyrzucamy je do pojemnika BIO, czyli kosza o kolorze brązowym.

Sam słoik natomiast wyrzucamy do odpadów szklanych, czyli kosza zielonego. Na tym etapie wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można wyrzucać brudne szkło? Okazuje się, że nie ma przeciwwskazań do zrobienia tego.

Po pozbyciu się przetworów ze słoika szklane naczynie można od razu wyrzucić. Będzie ono myte w jednym z etapów recyklingu, dlatego nie ma potrzeby robić tego wcześniej. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z kosza, warto go przemyć. Można do tego użyć nawet wody po pozmywanych naczyniach.

Gdzie wyrzucić stare kompoty?

Ze starymi kompotami postępujemy w ten sam sposób. Butelkę z napojem przed wyrzuceniem opróżniamy. Zawartość wylewamy do odpadów BIO, które znajdują się w brązowym koszu.

Pustą, szklaną butelkę po starym kompocie można przepłukać. Następnie wyrzucamy ją do zielonego pojemnika do segregowania szkła.

Gdzie wyrzucać nakrętki od słoików?

Odpowiedniej segregacji potrzebuje każdy element wykonanych przetworów. Zaliczają się do nich także nakrętki od słoików. Nie wyrzucamy ich ani z naczyniem, ani z jego zawartością, gdyż wykonane są one z aluminium.

By zaprosić do domu szczęście i dobrobyt, warto pozbyć się niepotrzebnych pustych słoików i butelek
By zaprosić do domu szczęście i dobrobyt, warto pozbyć się niepotrzebnych pustych słoików i butelek123RF/PICSEL

Nakrętki od słoików wyrzucamy do żółtego pojemnika, w którym składowane są przedmioty metalowe lub zrobione z tworzyw sztucznych. Gromadzimy w nich też plastikowe butelki, puszki po konserwach lub napojach.

Nie wyrzucaj starych słoików - mogą się jeszcze przydać

Nawet jeśli w słoiku znajdowały się stare przetwory, to naczynie można ponownie wykorzystać. Możemy w nich umieszczać kolejne, nowe przetwory. Wcześniej jednak należy je dokładnie wyczyścić. W tym celu myjemy je płynem do naczyń, a następnie umieszczamy w garnku.

Słoiki zalewamy wodą w taki sposób, aby były przykryte w całości. Dolewamy do niej pół szklanki octu, który zadziała bakteriobójczo. Całość gotujemy przez około 10 minut. Kolejnym krokiem jest wyjęcie naczyń z garnka i pozostawienie ich do wyschnięcia. Po czasie są już gotowe do użycia.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas