Reklama

Reklama

Sposób na telemarketerów. Jedno kliknięcie i spokój

Telemarketer w swojej pracy nie ma lekko. Dużo klientów decyduje się na odmówienie dalszej rozmowy, przeważnie ze względu na czas lub brak zainteresowania danym produktem. Mimo naszych odmów firmy dalej próbują dzwonić z kolejnymi promocjami. Jak możemy pozbyć się problemu ? Skąd telemarketer ma nasz numer? Sprawdź znane sposoby na telemarketerów.

Skąd telemarketer ma mój numer telefonu?

Zdarza się, że na nasz telefon próbuje dodzwonić się nieznajomy numer. Przeważnie są to telemarketerzy, którzy chcą zaoferować swoje usługi lub towary. Tylko skąd telemarketer wie dokładnie o tym, gdzie mieszkamy? W końcu nie podajemy nigdzie naszego numeru kontaktowego... i tu się mylimy.

Najczęściej przyczyną problemu jesteśmy my sami. Robiąc zakupy, zgadzając się na kartę klienta czy podpisując umowę, nie czytamy zgód. Jeśli już je czytamy, to nie staramy się zagłębić w konkretne paragrafy. Finalnie zaznaczamy je wszystkie, dając oficjalną zgodę na kontakt marketingowy innym podmiotom.

Reklama

Jedyna wymagana zgoda jest zgodą na realizację zamówienia. Bez niej sprzedawca nie może do nas nawet nadać przesyłki. Kilka firm wymusza na nas konkretne zgody ze względu na ich "obowiązkowość". Sprawa ta dotyczy wielu różnych sklepów oraz instytucji.

Jak pozbyć się telemarketerów?

Jednym z kroków, które możemy podjąć, by uwolnić się od telemarketerów, będzie kontakt z Polskim Stowarzyszeniem Marketingu (SMB). Ma ono możliwość dodania nas do tak zwanej "Listy Robinsonów". Są nimi ludzie, którzy nie zgodzili się na żadne kontakty marketingowe. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy jakaś firma nie należy do SMB. Konieczne jest wtedy szukanie oferty alternatywnej.

Sposób na telemarketerów

Kilka lat temu pojawił się ogólnodostępny sposób na telemarketerów, znany jako RODO. Niestety nie spełnia swoich zadań tak, jak było to prognozowane. Dlatego też musimy radzić sobie na własną rękę. Dobrze jest spróbować wyciągnąć od telemarketera informacje o podmiocie, dla którego pracuje. Po otrzymaniu najważniejszych informacji możemy oprzeć się na RODO i zgłosić żądanie danych. Dlaczego dopiero wtedy?

Może nastąpić sytuacja, że gdy zgłosimy doradcy żądanie usunięcia danych, temat zostanie całkowicie zignorowany. Telemarketer może się również rozłączyć. Jeśli przed żądaniem dowiemy się o danych administratora, łatwiej będzie nam złożyć skargę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Jak skutecznie odstraszyć telemarketera?

Jeśli dalej nękają nas telemarketerzy, najwidoczniej firma nie przejmuje się działaniami Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W takim wypadku o ponownej sytuacji związanej z nękaniem reklamami przez telefon powinniśmy poinformować prezesa UKE. Powołać się możemy wtedy na artykuł 72 oraz przekazać najważniejsze informacje o firmie.

UKE po zgłoszeniu incydentu zajmie się weryfikacją danej sprawy. Jeśli okaże się, że złamano przepisy artykułu nr 72, istnieją dwa sposoby karania danej firmy. Pierwszym z nim jest zlecenie pokontrolnej weryfikacji. Jeśli to nic nie da, UKE po zarejestrowaniu nieprawidłowości narzuci na daną firmę karę pieniężną.

Jak odmawiać telemarketerom?

Dzwoni nasz telefon i widzimy na ekranie nieznajomy lub prywatny numer. Z góry możemy podejrzewać więc, że próbuje dodzwonić się do nas telemarketer. Uprzejmie odmawiamy uczestniczenia w akcjach promocyjnych jego firmy. Kilka miesięcy później ponownie próbują się skontaktować. Odmowa nic nie daje, kontakt powraca, a my znów nie mamy spokoju. W takich sytuacjach dobrze zacząć blokować wszystkie irytujące numery.

Jak pozbyć się telefonów od telemarketerów?

Pozbycie się telefonów od telemarketerów jest proste. Wystarczy uruchomić blokadę połączeń na swoim urządzeniu. Blokada nie wymaga od nas jej ciągłej weryfikacji. Jej atutem jest fakt, że funkcjonuje zarówno na telefonach z systemem Android oraz iOS.

Telefony z Androidem posiadają wbudowaną funkcję "Identyfikacja rozmówcy i ochrona przed spamem". Dostępna jest w ustawieniach telefonu od Androida z systemem 6.0. Dzięki niej telefon pobierze informacje na temat dzwoniącej do nas osoby. Jeśli winna jest firma marketingowa, pojawi się informacja, że jest to SPAM. Z naszej strony wystarczy nie odbierać telefonu.

Na telefonach z systemem iOS systemowa blokada wydaje się skuteczniejsza, ale równie łatwiejszy w obsłudze. Wystarczy w funkcjach telefonu wyłączyć funkcję wyciszania połączeń od numerów nieznajomych.

***

Czytaj także:

15 sierpnia 2022: Czy to dzień wolny od pracy?

Wakacje jak z koszmaru. Wykupili wczasy w Grecji, na miejscu zastali plac budowy

Jak prawidłowo wyrzucać odpady bio? Większość z nas robi to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telemarketer | marketing | blokada numeru

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy