Spryskaj trawnik kuchenną mieszanką. W ten sposób wytępisz perz w ogrodzie
Perz to uciążliwy chwast, który szybko się rozprzestrzenia. Doświadczeni ogrodnicy dobrze wiedzą, że pozostawiony bez kontroli, może doprowadzić do ruiny nawet najpiękniejszy ogród. W związku z tym, gdy pod koniec maja zacznie porastać murawę i grządki na posesji, trzeba jak najszybciej zająć się jego zwalczaniem. Wyjaśniamy, jak odróżnić perz od trawy i pozbyć się chwastów domowymi metodami. Warto wiedzieć, że to, czego nie lubi perz, większość ludzi ma w swojej kuchni.
Perz właściwy (z łac. Elymus repens) jest wiechlinowatą byliną, spotykaną powszechnie w Azji i Europie. To ekspansywna roślina, która w Polsce uznawana za chwast. Przede wszystkim z uwagi na szybkie wegetatywne rozmnażanie, do którego jest zdolna nawet w ekstremalnych warunkach.
Gdy zacznie porastać grządki i murawę wokół domu, trudno ją wytępić. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak odróżnić perz od trawy tak, aby móc szybko się go pozbyć.
Wyjaśniamy więc, czym charakteryzuje się ten letni chwast i podpowiadamy jak wytępić perz ze swojego ogrodu szybko i skuteczne. Oto przepis, jak krok po kroku przygotować domowy oprysk na perz, aby nie siał więcej spustoszenia na naszej trawie i ziemi.
Spis treści:
Jak odróżnić perz od trawy? To nie takie trudne
Jeżeli chodzi o to, jak rozpoznać perz na trawniku tak, aby móc się go pozbyć, to dostrzeganie chwastów na zielonym dywanie powinno byc łatwiejsze w miarę wzrostu rośliny, który jest szybszy niż w przypadku murawy. Pędy tej byliny są długie. Szacuje się, że mogą dorastać do nawet 150 cm wysokości. Kłącze perzu ma żółtawobrązowe zabarwienie i lekko błyszczącą powierzchnię.
W przeciwieństwie do trawy liście perzu są dość szorstkie na wierzchu, a ich szerokość wynosi od 4 do 15 mm. Układają się naprzemiennie, a u ich nasady pojawiają się charakterystyczne ostrogi. Na końcu łodygi widoczne są zebrane w kłosy kwiaty o długości 8-10 cm.
Jak pozbyć się perzu na trawniku? Herbicydy i zwalczanie mechaniczne
Zwalczanie perzu w trawniku jest niezbędne, jeśli zależy nam na jego dobrej kondycji. Ten chwast od czerwca do września mnoży się na potęgę, pobierając z gleby mnóstwo wody i składników mineralnych. Gdy w początkowym okresie wzrostu pozostawimy go spokojnie, może zrujnować stan murawy w naszym ogrodzie, doprowadzając do obumierania trawy.
Aby zminimalizować ryzyko wyrastania perzu na trawniku, warto zdecydować się na oprysk herbicydami, jeszcze przed wysianiem trawy w ogrodzie. Środki te można również stosować, gdy problem już się pojawi. Jednak trzeba robić to w bezwietrzny dzień, z precyzją tak, aby przy okazji nie zaszkodzić innym gatunkom roślin na posesji. Herbicydy przenikną z ziemi do liści, pędów i części podziemnych perzu, powstrzymując rozrastanie się jego korzeni w czasie od jednego do trzech tygodni od zastosowania oprysku na perz.
Problem ograniczyć powinno również częste koszenie trawy, które skutecznie hamuje wzrost perzu. Poza tym warto nawadniać murawę, ponieważ chwast ten nie znosi wilgoci. Ręczne usuwanie szkodnika może sprawdzić się na niewielkich obszarach opanowanych przez perz. W przypadku dużych trawników mechaniczna eliminacja perzu może być męcząca i mało efektywna.
Jak pozbyć się perzu z ziemi? Grządki będą wolne od chwastów
Eliminacja perzu z gleby na grządkach również jest konieczna. Chwast ten jest częstym żywicielem pasożytów, które później atakują uprawy i prowadzi do rozwoju groźnych chorób grzybowych.
Jak pozbyć się perzu z ziemi? Wyrywanie chwastów rękami jest czasochłonne, ponieważ bylinę trzeba usunąć wraz z korzeniami. Warto więc wspomóc się narzędziami ogrodowymi tj. widły lub szpadel ogrodowy, którymi najpierw trzeba przekopać ziemię, a później ręcznie wyciągnąć kłącza perzu z gleby. Gdy rozłogi przeschną najlepiej zebrać je i spalić tak, aby nie stanowiły już zagrożenia dla roślin w ogrodzie.
Jak wytępić perz octem? Domowe opryski ochronią trawnik przed perzem
Oprysk na perz, który powinien pomóc wyeliminować chwasty, gdy skala problemu nie jest duża, można przygotować samodzielnie w domowym zaciszu. Do tego celu potrzebny będzie ocet spirytusowy o kwasowości 10-20 proc i woda. Składniki należy wymieszać w proporcjach 2:1, nie zapominając o tym, że pamiętając przy tym, że to ocet trzeba wlać do litra wody, a nie na odwrót.
Ekologiczny oprysk na perz można również przygotować z wody, octu i soli. Dodatek popularnej przyprawy zapewni nam jeszcze silniejszy efekt. W tym przypadku 250 ml octu wlewamy do litra wody i połowy szklanki soli.
Czytaj również:
Zobacz także: