Storczyk przestał kwitnąć? Teraz musisz wziąć sprawy w swoje ręce

Storczyk przestał kwitnąć? Czasami nieuświadomieni posiadacze w takim wypadku albo wpadają w panikę, albo przymierzają się do jego wyrzucenia. Oba rozwiązania są najgorsze z możliwych, ponieważ zrzucenie kwiatów nie powinno raczej niepokoić. Oczywiście, jest to stan przejściowy i po pewnym czasie roślina znów będzie w pełnej krasie. Co zrobić ze storczykiem po przekwitnięciu? Podpowiadamy.

Storczyk przestał kwitnąć i rosnąć. Czasem potrzebuje odpoczynku!
Storczyk przestał kwitnąć i rosnąć. Czasem potrzebuje odpoczynku!123RF/PICSEL

Dlaczego storczyk nagle przestał kwitnąć?

Storczyki są tak popularne, że już trwale wpisały się w widok na parapetach, bo prawie każdy ma je w domu, co niczym dziwnym nie jest. Trzeba wiedzieć, że w naturalnych warunkach te przepiękne rośliny występują w środowisku tropikalnym, które w domowych pieleszach trudno osiągnąć. Jedno jest pewne: po fazie intensywnego wzrostu oraz bujnego kwitnienia storczyk musi przejść w stan spoczynku. Wszystko po to, aby się zregenerować i nabrać sił, by z czasem znów obsypać się kaskadami kwiatów. W tym okresie trzeba jednak poświęcić trochę czasu na pielęgnację storczyka, ale nie jest to skomplikowana rzecz.

Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY

Kiedy storczyk przechodzi w stan spoczynku?

W zasadzie, storczyki uprawiane w naszych domach powinny przekwitnąć z końcem lata. Dlatego okres spoczynku roślin przypada na jesień i zimę. Niestety, rośliny są dostępne w sklepach przez cały rok, dlatego okres ten może się różnić od konkretnego gatunku i przypadać w dowolnym momencie. Warto również wspomnieć, że nie każdy storczyk będzie przechodził w stan spoczynku, ale u większości jest to bardzo widoczne. Wyjątkiem mogą być rośliny z gatunku Phalaenopsis, które nie ujawniają swojego spoczynku, ponieważ mogą kwitnąć bez przerwy przez kilka lat.

Kliknij obrazek i weź udział w ankiecie
Kliknij obrazek i weź udział w ankiecieINTERIA.PL

Jak rozpoznać, że storczyk przechodzi w stan spoczynku? Znakiem rozpoznawczym jest oczywiście zrzucenie kwiatów, ale także usychanie pędów. Do tego można zauważyć, że roślina przestaje rosnąć i nie tworzą się nowe liście.

Co zrobić ze storczykiem w okresie spoczynku?

Kiedy storczyk jest w stanie spoczynku, trzeba zmienić mu warunki, jakie do tej pory miał w okresie wegetacji. Czas, w którym się znajduje, można porównać do hibernacji. Dlatego zaleca się, aby zaprzestać podlewania, nawożenia oraz zraszania storczyka. Nie trzeba martwić się o to, że nasz egzemplarz uschnie, ponieważ miał czas, aby zmagazynować wodę oraz składniki odżywcze.

Co można jeszcze zrobić ze storczykiem? W zasadzie można pozbyć się suchych pędów: albo ich fragmentów, albo całości, o ile stały się już brązowe, ponieważ wiadomo, że już nie są storczykowi potrzebne. Czasami dzieje się tak, że roślina kwitnie ponownie na tych samych pędach, ale to nie zasada. Oczywiście, wszystko zależy od gatunku, ponieważ niektóre z nich nie wytworzą nowych kwiatów. Wtedy można je przyciąć nawet do samych liści.

A co, jeśli nie wiemy, jakiego konkretnego gatunku jest nasz egzemplarz? Najlepiej go po prostu zostawić i usunąć pędy dopiero wtedy, gdy zacznie obumierać. Można także wstrzymać się z cięciem do momentu, aż roślina wypuści nowe pędy, a te "gołe" nie będą jej już potrzebne.

Jeśli mamy taką możliwość, to można storczyka w okresie spoczynku przenieść do chłodniejszego pomieszczenia (16-20 stopni Celsjusza), ale musi być równocześnie jasne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas