Szybki i tani efekt tafli na włosach. Preparat, który wykonasz przy okazji robienia obiadu
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Woda ryżowa to hit internetu w ostatnich miesiącach. Popularna jako tonik do twarzy, ale można ją stosować także do włosów. Preparat pochodzący z Azji jest bogaty w wiele niezbędnych składników odżywczych. W efekcie to tani, domowy sposób na wygładzoną i błyszczącą fryzurę. Jak zrobić wodę ryżową do włosów i jak ją stosować? Tak osiągniesz wymarzony wygląd.
Spis treści:
Woda ryżowa - czym jest?
Woda ryżowa to nic innego jak woda pozostała po gotowaniu ryżu. Dla Azjatek był to sposób na nabłyszczenie i nawilżenie włosów, a także przyspieszenie ich porostu.
Woda ryżowa zawdzięcza swoje właściwości dużej zawartości składników odżywczych. Na włosy wpłynie skrobia ryżowa, która nawilża kosmyki i chroni je przed wysuszeniem. W preparacie występuje też hydrolizowane białko ryżowe, które regeneruje i wygładza.
Kwas ferulowy w wodzie ryżowej zadba o ochronę przed szkodliwym promieniowanie UV. Kwas fitowy poprawi utrzymanie koloru, nasyci go i zapobiegnie siwieniu. Inozytol natomiast wesprze szybszy porost.
Dodatkowo woda ryżowa dostarczy witamin z grupy B, witaminy E, cynku, selenu i żelaza. Te elementy także poprawią wygląd i strukturę włosów.
Woda ryżowa na włosy efekty
Efekty stosowania wody ryżowej na włosy zauważymy po regularnym wykonywaniu zabiegu. Fryzura szybko stanie się lśniąca i wygładzona. Kosmyki będą w dotyku miękkie i delikatne. Wiele otrzyma nawet efekt wymarzonej tafli.
Dodatkowo włosy po wodzie ryżowej będą pogrubione. Zwiększy się ich elastyczność, będą bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, rozdwajanie lub łamanie się. W związku z tym łatwiejsze będzie zapuszczenie włosów, których podcinanie nie będzie konieczne tak często, jak wcześniej.
Najlepsze efekty na włosach po wodzie ryżowej będą mieć konkretne typy włosów. Preparat sprawdzi się, szczególnie gdy włosy są:
- suche
- pozbawione blasku
- zniszczone koloryzacją czy rozjaśnianiem
Jak zrobić wodę ryżową do włosów?
Zrobienie wody ryżowej jest banalnie proste, szybkie i tanie. Wystarczy, że przygotujemy ryż i wodę. Jaki rodzaj zboża wybrać? Tak naprawdę sprawdzi się każdy, jednak najbardziej polecany jest brązowy lub jaśminowy.
Wodę ryżową przygotowujemy przy okazji robienia obiadu czy kolacji. Z tego powodu ryż gotujemy w trzy razy większej ilości wody niż zazwyczaj. Po ugotowaniu zboża wodę pozostawiamy do przestygnięcia i gotowe.
Istotne jest jednak, aby do gotowania wody ryżowej nie dodawać soli. Przyprawa może zrujnować oczekiwane efekty. Wysuszy kosmyki i skórę głowy.
Jak stosować wodę ryżowa na włosy?
Wodę ryżową na włosy można stosować na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszym jest forma płukanki. Fryzurę oblewamy powstałą miksturą lub moczymy ją przez kilka minut. Najlepiej to zrobić poprzez zanurzanie włosów w preparacie głową skierowaną do dołu.
Wodę ryżową można także przelać do atomizera i za jego pomocą rozpylić kosmetyk na włosach i skórze głowy. Warto go dobrze wmasować i pozostawić od kilku do kilkunastu minut. Po tym czasie całość spłukujemy.
Wodę ryżową na włosy stosuje się co najmniej dwa razy w tygodniu. Zabieg zawsze wykonujemy po umyciu głowy szamponem.
Ile trzymać wodę ryżową na włosach?
Wodę ryżową na włosach należy trzymać co najmniej 10 minut. Przez ten czas składniki odżywcze będą miały możliwość na wchłonięcie się w ich strukturę. Jeśli nie spieszymy się i możemy poświęcić się pielęgnacji, to preparat można pozostawić nawet na godzinę, a następnie spłukać. Wówczas efekt będzie jeszcze mocniej spotęgowany.
Zobacz również: