Taki kaloryfer pobiera energię, ale nie oddaje ciepła. Reaguj od razu
Sprawnie działający grzejnik to podstawa dla uzyskania i utrzymania w domu przyjemnej temperatury. Efektywne wykorzystanie energii to również klucz do tego, by zaoszczędzić na rachunkach za prąd czy gaz w sezonie grzewczym. Z niepokojem zauważasz, że kaloryfery są zimne na dole i wydają podejrzane dźwięki? Przedstawiamy najczęstsze przyczyny i sposoby rozwiązywania problemów z grzejnikiem.
Spis treści:
Dlaczego kaloryfer nie grzeje? Potrzebne będą porządki
Zdarza się, że przyczyna kłopotów z kaloryferem jest bardzo prozaiczna. By sprzęt działał efektywnie, należy regularnie dbać o jego czystość. Usuwanie kurzu i innych zabrudzeń (np. zwierzęcej sierści) pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. W ten sposób nie marnujemy ciepła, które może swobodnie przedostawać się do całego wnętrza.
Porządki przeprowadzasz systematycznie, jednak nadal zastanawiasz się, dlaczego kaloryfer słabo grzeje? Powodem może być zanieczyszczenie wnętrza instalacji. Jest ona narażona na powstawanie osadów z kamienia i rdzy, co przekłada się na pogorszenie działania grzejnika. W takiej sytuacji należy przeprowadzić jego płukanie i wymianę wody w danym obiegu. Jeśli nie czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie, zgłoś się do hydraulika.
Dlaczego kaloryfer grzeje tylko do połowy?
To dość popularne zjawisko w sezonie jesienno-zimowym. Górna część grzejnika jest mocno rozgrzana, ale na dole wiele chłodem? Do tego zastanawiasz się, dlaczego kaloryfer szumi lub daje się słyszeć podejrzane bulgotanie? Wszystko wskazuje na to, że jest zapowietrzony. Problem ten może pojawić się zarówno w starszych, jak i nowych urządzeniach. Najczęściej wynika z drobnych nieszczelności, przez które instalacja zasysa nadmierne ilości powietrza z zewnątrz. To doprowadza do spadku ciśnienia i nieefektywnego grzania.
Jak odpowietrzyć kaloryfer? Nie musisz wzywać fachowca!
Zimne kaloryfery i wychłodzone mieszkanie mogą powodować, że od razu chcemy wykręcić numer do hydraulika. Nie warto jednak wpadać w panikę, ponieważ odpowietrzenie grzejnika nie jest zadaniem trudnym i wymagającym specjalistycznych umiejętności. Poznanie tajników tej czynności pozwoli zaoszczędzić pieniądze oraz działać od razu - bez czekania na fachowca w zimnym wnętrzu.
Przedstawiamy instrukcję, jak odpowietrzyć grzejnik krok po kroku.
- W pierwszej kolejności należy zakręcić zawór grzejnika, ustawiając go na "0" lub symbol płatka śniegu. Do odpowietrzania przystępuj, gdy cały kaloryfer będzie wystudzony.
- Pod zaworem ustaw szeroką miskę, by zabezpieczyć podłogę. Dodatkowo możesz ułożyć pod grzejnikiem suchy ręcznik.
- Sięgnij po odpowiedni klucz lub płaski śrubokręt. Powoli okręcaj śrubę - po chwili powinieneś usłyszeć charakterystyczny świst.
- W momencie, gdy z grzejnika zacznie wylewać się woda, zakręć zawór.
Po wykonaniu tej czynności możesz od razu włączyć kaloryfer i wybrać odpowiednią moc grzania. Sprzęt będzie nagrzewać się równomiernie i działać bez zarzutu.
Polecamy: