Takich mielonych jeszcze nie jadłeś. W końcu wyjdą smaczne i soczyste

Kotlety mielone wydają się banalnym w przygotowaniu daniem. Przynajmniej w praktyce. Nie raz, nie dwa pewnie zdarzyło się, że mimo najszczerszych starań wychodzą albo twarde, albo suche w środku, przez co cały czar pryska. Chcemy uniknąć kulinarnej klapy i raczyć się soczystymi i smacznymi kotletami? W takim wypadku można trochę poeksperymentować i dodać do masy kawałek warzywa. Efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania.

Soczyste kotlety mielone to żadna tajemnica. Wystarczy dodać różyczki kalafiora
Soczyste kotlety mielone to żadna tajemnica. Wystarczy dodać różyczki kalafiora123RF/PICSEL

Sekret nowych mielonych

Soczyste kotlety mielone mogą być na wyciągnięcie ręki. Aby podbić ich strukturę, wiele osób dodaje do mięsa rozgniecionego, ugotowanego ziemniaka albo namoczoną w mleku bułkę. Ale nawet w takich przypadkach nie zawsze wszystko wychodzi zgodnie z planem. Nawet wtedy, kiedy pilnujemy naszego dania przy patelni i stale monitorujemy temperaturę smażenia. Jeśli nasza cierpliwość została wystawiona na próbę i mielone znów są twarde jak podeszwa, warto dać im jeszcze jedną szansę. Wystarczy dodać kilka różyczek kalafiora i mielone będą soczyste, a ich smak zdecydowanie lepszy.

„Ewa gotuje”: Kotlety de volaillePolsat

Mielone z kalafiorem: składniki

Nieprawidłowo usmażone kotlety mielone będą twarde na zewnątrz i surowe w środku
Nieprawidłowo usmażone kotlety mielone będą twarde na zewnątrz i surowe w środku123RF/PICSEL

Skoro znamy już sekretny składnik soczystych mielonych, czas poznać niezbędne składniki.

  • 500 g mięsa mielonego,
  • 3 różyczki kalafiora,
  • 1 jajko,
  • 1 cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • bułka tarta,
  • sól i pieprz.

Opcjonalnie:

  • namoczona w mleku bułka

Sposób przygotowania:

Cebule kroimy i szklimy na małej ilości oleju. Różyczki kalafiora dokładnie myjemy, ścieramy na tarce i dodajemy od miski. Następnie umieszczamy mięso, cebulę, posiekany albo sprasowany czosnek, jajko oraz opcjonalnie bułkę namoczoną w mleku. Całość doprawiamy do smaku solą i pieprzem, a następnie wyrabiamy dokładnie mięso. Z powstałej masy odrywamy kawałek i formujemy kotlety. Zanim jednak obtoczymy je w bułce tartej, warto je poprzerzucać z ręki do ręki, aby mięso lepiej się napowietrzyło. Dopiero później smażymy na rozgrzanej patelni z dodatkiem tłuszczu do momentu zarumienienia z obu stron.

Dodaj do mielonych przyprawy

Kotlety mielone doskonale smakują z młodymi ziemniaczkami
Kotlety mielone doskonale smakują z młodymi ziemniaczkami123RF/PICSEL

Jeśli takie mielone nie brzmią dla nas wystarczająco przekonująco, można urozmaicić mięso różnymi przyprawami. Oczywiście, można sięgnąć po gotową mieszankę przypraw, ale można ją skomponować samodzielnie. Na kulinarny tapet można wziąć kurkumę, odrobinę curry, paprykę ostrą i wędzoną oraz zioła: rozmaryn, tymianek i nieco oregano.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas