Tani lek z apteki. Na paprotki działa równie skutecznie, jak na ludzi

Piękna bujna i gęsta paprotka to marzenie wielu miłośników kwiatów. Jednak na drodze do jego realizacji może stanąć wiele problemów. Od chorób, pleśni i różnorodnych szkodników, po brak substancji odżywczych. Okazuje się, że w takiej sytuacji pomocna może okazać się aspiryna do paprotki. Jak i kiedy ją stosować?

Zostały ci tabletki po chorobie? Wykorzystaj je w uprawie roślin
Zostały ci tabletki po chorobie? Wykorzystaj je w uprawie roślin123RF/PICSEL

Aspiryna do kwiatów: Dlaczego to działa?

Natomiast na Uniwersytecie Rhode Island przeprowadzono eksperymenty z opryskami aspirynowymi. Okazało się, że ten popularny i tani lek z apteki jest fungicydem i bezwzględnie rozprawia się grzybami w doniczce. Przy okazji odkryto również, że woda z aspiryną to świetny ukorzeniacz.

Choć dziś skupiamy się przede wszystkim na paprotkach, to warto wiedzieć, że aspiryna ma pozytywne działanie na większość roślin. Jednocześnie trzeba zauważyć, że lek może w dużym stopniu pomóc marniejącej paprotce, jednak należy postępować z nim ostrożnie, bo może prowadzić do oparzeń roślin lub znacząco je uszkadzać. Z tego powodu nie należy podlewać paprotki aspiryną zbyt często, trzeba też zachować odpowiednią dawkę.

Aspiryna na pleśń w doniczce

Jeśli walczymy z pleśnią w doniczce, należy rozpuścić jedną tabletkę w litrze wody i takim specyfikiem podlać roślinę kilkakrotnie a kurację przerwać natychmiast po tym, jak pozbędziemy się problemu. Zamiast podlewania, możemy przeprowadzić opryski, przelewając rozpuszczoną aspirynę do butelki z atomizerem. Oprysk należy przeprowadzać dwa — trzy razy w miesiącu. Aspiryna na pleśń w doniczce działa doskonale.

Pozbądź się pleśni gdy tylko pojawi się w doniczce
Pozbądź się pleśni gdy tylko pojawi się w doniczce123RF/PICSEL

Aspiryna do paprotki: Broń ostateczna w walce z ziemiórkami

Niektórzy miłośnicy kwiatów tę samą kurację stosują w przypadku ziemiórek. Podlewanie paprotki co trzy dni takim roztworem, ma skutecznie rozprawiać się z tym problemem. Jednak warto tutaj zaważyć, że taki proceder może wpłynąć na kondycję rośliny. Dlatego powinniśmy sięgać po aspirynę na ziemiórki jako po broń ostateczną.

Aspiryna jako ukorzeniacz

Aspiryna może także pomóc w rozmnażaniu rośliny. Wystarczy zanurzyć sadzonkę w naczyniu z wodą, w której uprzednio rozpuściliśmy aspirynę. W tym przypadku zalecana proporcja to tabletka na litr wody.

Chcesz, żeby twoja paprotka była piękna i bujna? Pomoże jej aspiryna
Chcesz, żeby twoja paprotka była piękna i bujna? Pomoże jej aspiryna123RF/PICSEL

Aspiryna do paprotki: chroni przed chorobami i pobudza wzrost rośliny

Jeśli natomiast zależy nam na zabezpieczeniu paprotki przed chorobami i pobudzeniu jej do wzrostu, rozpuszczamy w litrze wody jedynie pół tabletki. I podlewamy roślinę raz na dwa miesiące. W tym przypadku aspiryna działa jak odżywka i pobudza wzrost rośliny oraz wzmacnia jej odporność.

Polskie pisarki, na które warto zwrócić uwagęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas