Jest w stanie rosnąć kilkadziesiąt lat. Ozdobny krzew konkuruje z różami
Piękne kwiaty przypominające róże lub piwonie oraz błyszczące, skórzaste liście — oto znaki rozpoznawcze kamelii japońskiej. Cykl życiowy tego okazu jest wyjątkowo imponujący, może bowiem rosnąć i zdobić przestrzenie przez nawet sto lat. Jak dbać o kamelię japońską w polskim klimacie? Choć uprawa jest nieco wymagająca, warto podjąć to wyzwanie.

Spis treści:
Kamelia japońska - co warto wiedzieć?
Kamelia japońska (Camellia japonica) to gatunek krzewu występujący naturalnie w lasach Japonii, Chin oraz Korei. W Azji Wschodniej piękne kwiaty i ozdobne liście podziwia się od wieków. Nic dziwnego, że trafiła również do Europy, gdzie ogrodnicy cenią ją za walory dekoracyjne i traktują jak egzotyczny akcent ubarwiający przestrzeń.
Wszystko za sprawą okazałych kwiatów o różnorodnych barwach. W zależności od wybranej odmiany kamelia japońska kwitnie na biało, różowo lub czerwono. Barwny spektakl zwykle podziwiać można od stycznia do kwietnia. Zdarza się jednak, że kwiaty kamelii pojawiają się już w listopadzie.

Czy kamelia japońska jest odporna na mróz?
To pytanie często zadają sobie ogrodnicy, którzy swoje posesje chcą ozdobić gatunkami roślin z dalekich zakątków świata. W przypadku kamelii japońskiej zazwyczaj poleca się uprawę w donicach, a nie w gruncie. Umożliwia to przeniesienie roślin na zimę w cieplejsze miejsca. Stają się wtedy ozdobą zamkniętych tarasów, oranżerii czy mieszkań.
Mniej osób zdaje sobie sprawę, że istnieją mrozoodporne odmiany kamelii japońskiej, które można uprawiać w polskich ogrodach. Na jakie egzemplarze warto zwrócić uwagę?
- Kamelia Black Lace, która jest w stanie przetrwać nawet przy temperaturach na poziomie -20°C. Ceniona jest za zwarty pokrój i zdobienie ogrodów czerwonymi płatkami.
- Kamelia Elegans - jest trochę bardziej wrażliwa, ale nadal jest w stanie poradzić sobie podczas mrozów sięgających -15°C. To odmiana o różowych kwiatach.
- Kamelia Bonomiana to kolejna mrozoodporna odmiana, której niestraszne temperatury do -18ºC. Prezentuje się bardzo dekoracyjnie, ciesząc oko różowymi kwiatami z prążkami w ciemniejszym odcieniu.

W przypadku tych odmian nadal należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu kamelii japońskiej przed mrozem. W tym celu zaleca się obsypać je warstwą kory sosnowej oraz osłonić rośliny agrowłókniną lub słomą.
Kamelia japońska w ogrodzie - wymagania
Elegancka prezencja rośliny sprawia, że staje się ona doskonałym wyborem dla miłośników obficie kwitnących krzewów. Kamelia japońska to roślina wieloletnia, która jest w stanie rosnąć nawet kilkadziesiąt lat. Najbardziej wytrzymałe okazy dobijają do setki. Powodzenie w uprawie zależy w znacznej mierze od spełnienia jej podstawowych potrzeb.
Sadzenie kamelii najlepiej zaplanować wiosną. Zalecany termin mieści się w okresie od końca kwietnia do pierwszej połowy czerwca. Ważna jest obserwacja aktualnie panujących warunków - musi minąć ryzyko przymrozków. Co dalej?
- Stanowisko dla kamelii japońskiej powinno być ciepłe i zaciszne. Roślina preferuje półcieniste miejsca, dlatego dobrze czuje się w cieniu drzew, żywopłotów czy ogrodzenia.
- Kamelia jest rośliną kwasolubną. Do wzrostu i kwitnienia potrzebuje żyznej i przepuszczalnej gleby. Zastoje wody jej nie służą, powodując gnicie korzeni.
- Wśród zabiegów pielęgnacyjnych nie można pominąć przycinania kamelii po kwitnieniu. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać ładny kształt krzewu i poprawić jego wentylację.
- Ważne jest także podlewanie. Młode krzewy, szczególnie w pierwszych dwóch latach od posadzenia, zaleca się podlewać dwa razy w tygodniu. W późniejszym okresie wystarczy robić to co 7-10 dni. Częstsze sięganie po konewkę jest obowiązkowe podczas upałów i suszy. Jeśli jednak decydujesz się na uprawę w doniczce, kamelię podlewaj, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie.
Zobacz także:To kuchenny odpad, a działa jak najlepszy nawóz. Twoje pelargonie będą uginać się od kwiatów!