Ten szkodnik zje pomidory z twojego ogródka. Chyba że zastosujesz te triki

Stonka ziemniaczana to szkodnik znany głównie z tego, że niszczy uprawy kartofli, ale potrafi napsuć krwi również każdemu właścicielowi ogrodu i działki rekreacyjnej. Walka ze stonką nie należy do łatwych i wymaga od nas dużej cierpliwości. Na szczęście istnieją sposoby, by wyjść z tego pojedynku zwycięsko.

Stonka ziemniaczana niszczy nie tylko uprawy ziemniaków, ale również papryki i pomidorów
Stonka ziemniaczana niszczy nie tylko uprawy ziemniaków, ale również papryki i pomidorów123RF/PICSEL

Czym jest stonka ziemniaczana?

Stonka ziemniaczana to chrząszcz z rodziny stonkowatych, który zadomowił się w Europie na przełomie XIX i XX wieku, a na Stary Kontynent przywędrował prawdopodobnie z Ameryki Północnej. Szkodnik posiada doskonałe umiejętności przystosowywania się do niekorzystnych warunków i co gorsze - uodparnia się na stosowane metody jego zwalczania.

Dorosłe osobniki, ale również larwy potrafią w krótkim czasie doprowadzić do całkowitego zniszczenia upraw, o ile nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone. Jedna samica stonki ziemniaczanej potrafi znieść nawet do tysiąca jaj, z których po kilkunastu dnia powstają łakome i nienasycone larwy.

Stonka ziemniaczana niszczy nie tylko uprawy ziemniaków, ale zjada także paprykę i pomidory, dlatego pasjonaci ogródków również muszą zmierzyć się z tym uporczywym szkodnikiem. Stonka ziemniaczana zjada kwiaty, łodygi i liście roślin. Nie oznacza to jednak, że w batalii ze stonką ziemniaczaną musimy wyjść na tarczy. Istnieje kilka trików, dzięki którym pozbędziemy się tego niechcianego gościa.

Stonka ziemniaczana posiada doskonałe zdolności do uodparniania się na opryski
Stonka ziemniaczana posiada doskonałe zdolności do uodparniania się na opryski123RF/PICSEL

Jak zwalczyć stonkę ziemniaczaną?

Gnojówka z pokrzywy

Nawóz z pokrzywy to dobry sposób na ograniczenie niszczycielskich zapędów stonki ziemniaczanej, a w dodatku jest on prosty i szybki w przygotowaniu. W tym celu musimy wyposażyć się w jeden kilogram świeżo ściętej pokrzywy i dziesięć litrów wody. Pokrzywę wsadzamy do dużego naczynia i zalewamy wodą, a następnie odstawiamy na pięć dni aż do uzyskania fermentacji. Po tym czasie przygotowany wywar rozcieńczamy z wodą w proporcjach 1:10, przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy nasze uprawy.

Pokrzywa może posłużyć do zrobienia nawozu do zwalczania stonki ziemniaczanej
Pokrzywa może posłużyć do zrobienia nawozu do zwalczania stonki ziemniaczanej123RF/PICSEL

Oprysk musztardowy

W tym przypadku należy zaopatrzyć się w musztardę w proszku, ale z jej kupnem obecnie nie ma żadnego problemu - dostaniemy ją w większości dużych marketów lub w sklepach internetowych. Jak przygotować taki oprysk? Wystarczy, że trzy czubate łyżki proszku musztardowego wymieszamy w szklance wody i odstawimy na dwa dni.

Następnie koncentrat rozcieńczamy w dziesięciu litrach wody i dodajemy 50 gramów startego, szarego mydła, co zapewni lepsze przyleganie substancji do rośliny. Opcjonalnie możemy do całości zaaplikować 100 ml octu. Tak, jak przypadku gnojówki z pokrzywy - miksturą spryskujemy zaatakowane przez stonkę rośliny.

Oprysk z proszku musztardy i szarego mydła pomoże nam zwalczyć stonkę ziemniaczaną
Oprysk z proszku musztardy i szarego mydła pomoże nam zwalczyć stonkę ziemniaczaną123RF/PICSEL

Roztwór z cebuli i czosnku

Stonka ziemniaczana nie lubi aromatu cebuli i czosnku, dlatego ta metoda dobrze sprawdza się w batalii ze szkodnikiem. Łupiny z kilku cebul wraz ze zmiażdżonymi ząbkami czosnku zalewamy dziesięcioma litrami wody i gotujemy przez dwie godziny.

Po ugotowaniu wywaru ostudzamy go i przecedzamy. Wywar uzupełniamy wodą, by uzyskać dziesięć litrów płynu (część wody wyparuje podczas gotowania). Przelewamy do butelki z funkcją spryskiwania i nanosimy na uprawy.

Łupiny z cebuli i czosnek to baza do przygotowania skutecznego oprysku na stonkę ziemniaczaną
Łupiny z cebuli i czosnek to baza do przygotowania skutecznego oprysku na stonkę ziemniaczaną123RF/PICSEL

Oprysk z mleka

W szranki ze stonką możemy również stanąć uzbrojeni w zwykłe, chude, krowie mleko. Taka mikstura powinna skutecznie wyprosić chrząszcza z naszego ogrodu i działki. Mleko wystarczy wymieszać z wodą w proporcjach 1:10 i takim preparatem opryskiwać narażone na stonki rośliny.

W domu Kwaśniewskich nie rozmawia się o polityce. Ola Kwaśniewska w "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas