To najlepszy termin na sadzenie laurowiśni. Żywopłot szybko się zagęści
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Laurowiśnia to zimozielony krzew, który doskonale sprawdza się jako roślina żywopłotowa. Rośnie szybko i równie szybko się zagęszcza, dzięki czemu tworzy w krótkim czasie świetną barierę ochronną i ozdobę ogrodu. Aby cieszyć się zdrowymi i bujnymi roślinami, warto wiedzieć, kiedy i jak prawidłowo sadzić laurowiśnie.
![Kiedy sadzić laurowiśnię?](https://i.iplsc.com/000GUU3PNL06YCS1-C322-F4.webp)
Spis treści:
Kiedy najlepiej sadzić laurowiśnię?
Ten wyjątkowo odporny krzew można wsadzać do gruntu przez praktycznie cały okres wegetacyjny. Najlepszym jednak terminem na sadzenie laurowiśni jest wczesna wiosna (marzec-kwiecień) lub jesień (wrzesień-październik). Sadzenie w tych okresach pozwala roślinom dobrze się ukorzenić przed nadejściem skrajnych temperatur - upałów latem lub mrozów zimą. Dzięki temu uzyskać można wyjątkowo odporne krzewy, które będą prawdziwą ozdobą ogrodu i zasłoną przed spojrzeniami sąsiadów. Możliwe jest również sadzenie laurowiśni w innych porach roku, ale konieczne jest wtedy intensywne podlewanie, szczególnie w ciepłe dni.
![Liczne gatunki laurowiśni pozwalają wybrać odpowiednią do naszego ogrodu](https://i.iplsc.com/000G9X6POM3H8QXL-C322-F4.webp)
Jak sadzić laurowiśnię na żywopłot? Liczy się odległość
Ten krzew doskonale sprawdza się jako pojedyncza roślina, ale najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia zielonych ogrodzeń. Aby uzyskać gęsty i efektowny żywopłot, laurowiśnie należy sadzić w odstępach od 50 do 80 cm. Odstępy te zależą od wybranego gatunku oraz pożądanego efektu - im gęstszy żywopłot, tym mniejsze odległości między roślinami.
Dla szybciej rosnących odmian można zastosować większe odstępy, natomiast przy wolniej rosnących odmianach warto sadzić krzewy bliżej siebie. Jeśli planujesz szeroki i rozłożysty żywopłot, warto zwiększyć odległość nawet do 1 metra. Na efekt zwartej zieleni będziesz jednak w takim wypadku czekać dłużej.
Która laurowiśnia nadaje się na żywopłot?
Większość odmian tego krzewu tworzy zwarte i zielone obramowania, niektóre jednak nadają się do tego bardziej. Najlepsze odmiany laurowiśni na żywopłot to:
- 'Rotundifolia' - szybko rosnąca i bardzo gęsta odmiana,
- 'Caucasica' - bardziej odporna na mróz, o smukłym pokroju,
- 'Novita' - podobna do 'Rotundifolia', ale bardziej odporna na choroby,
- 'Etna' - wolniej rosnąca, ale bardzo dekoracyjna.
Spośród wszystkich tych odmian laurowiśni najpopularniejsza w Polsce jest 'Novita'. To właśnie ją najczęściej spotykamy w parkach czy na skwerach, ponieważ jest wyjątkowo odporna nie tylko na choroby, ale i na zanieczyszczenia.
![Wiśnia laurowa świetnie sprawdzi się jako żywopłot w ogrodzie](https://i.iplsc.com/000GB7XH4CCQN5Q8-C322-F4.webp)
Jak i gdzie sadzić laurowiśnię, by pięknie się rozrosła?
Laurowiśnia najlepiej poradzi sobie na stanowiskach cienistych i półcienistych. Można ją sadzić w słońcu, ale wtedy trzeba jej zapewnić więcej podlewania. Roślina lubi próchniczą glebę o pH 6.5-7,5. Jak sadzić laurowiśnię, by pięknie się rozrosła?
- odchwaść glebę i przekop ją na głębokość około 30 cm. Możesz wymieszać podłoże z kompostem lub torfem, co poprawi jego żyzność i strukturę;
- wykop dołki o głębokości i szerokości nieco większej niż bryła korzeniowa sadzonki. Odległość między roślinami w żywopłocie to 50-80 cm, w zależności od pożądanej gęstości;
- umieść sadzonkę w dołku tak, aby górna część bryły korzeniowej była na poziomie gruntu. Zasyp dołek ziemią i delikatnie ugnieć;
- po posadzeniu obficie podlej roślinę. W pierwszych tygodniach po posadzeniu utrzymuj umiarkowaną wilgotność gleby.
Tak posadzoną laurowiśnię warto podsypać przekompostowaną korą. Ściółkowanie pomaga zatrzymać wilgoć w glebie, ogranicza wzrost chwastów oraz chroni system korzeniowy przed mrozem.
Po ilu latach kwitnie laurowiśnia?
Laurowiśnia zaczyna kwitnąć zazwyczaj po 3-5 latach od posadzenia, w zależności od warunków uprawy. Jej drobne, białe kwiaty pojawiają się wiosną, w kwietniu i maju. Wydzielają delikatny zapach, który przyciąga owady zapylające. Częste przycinanie żywopłotu może ograniczać kwitnienie, za to spowoduje jego szybsze zagęszczanie. Przycinanie laurowiśni na żywopłot powinno odbywać się dwa razy w roku: w czerwcu i we wrześniu. Dzięki temu szybko uzyskasz pożądany efekt.