Trik, dzięki któremu rozpoznasz, czy owoce były pryskane chemią. Wystarczy sprawdzić jedną rzecz
W większości sklepów spożywczych możemy trafić na owoce i warzywa, na których naniesione są zagadkowe nalepki. Czy zastanawialiście się kiedyś, czemu mają one służyć i o czym informują? Okazuje się, że zawarto na nich bardzo przydatne informacje dla konsumentów.
Naklejki na jabłkach, gruszkach, arbuzach, bananach i wielu innych owocach oraz warzywach spotkamy niemal w każdym sklepie spożywczym. Nie są one niczym nowym, być może właśnie dlatego przywykliśmy do ich widoku i bezrefleksyjnie zdzieramy je z produktu, który zamierzamy spożyć.
Te niewielkich rozmiarów etykiety nie są stosowane w celach dekoracyjnych, nie mają również za zadanie wyróżnić producenta danego owocu na tle konkurencji. Nalepki służą przede wszystkim klientom, którzy na ich podstawie mogą rozszyfrować wiele przydatnych informacji.
Co oznaczają nalepki na owocach i warzywach?
Nalepki na owocach i warzywach to tak naprawdę kody PLU (Price look-up) i stosuje się je już od 1990 roku. Kod zawiera w sobie informacje dotyczące kraju pochodzenia produktu, jego rodzaj i rozmiar.
Kod czterocyfrowy, który rozpoczyna się od cyfry 3 lub 4 oznacza, że mamy do czynienia z tzw. żywnością konwencjonalną, zatem produkowaną na skalę masową przy użyciu nawozów sztucznych i pestycydów. Takie owoce lub warzywa powinniśmy bardzo dokładnie umyć przed ich spożyciem.
Czytaj także: Dbasz o zdrowie? Czytaj etykiety
Kod pięciocyfrowy, który rozpoczyna się od cyfry 9, mówi konsumentowi o tym, że dany produkt pochodzi z upraw ekologicznych i nie był wyprodukowany przy użyciu nawozów sztucznych i pestycydów.
Kod pięciocyfrowy, który rozpoczyna się od cyfry 8, oznacza, że owoc lub warzywo pochodzi z upraw GMO - genetycznie modyfikowanych.
Polskie prawo wymaga od producentów owoców, by umieszczali oni na opakowaniach następujące informacje: nazwa i adres podmiotu pakującego lub wysyłającego, nazwa produktu, jeśli zawartość opakowania nie jest widoczna dla konsumenta, pełna nazwa państwa pochodzenia produktu lub nazwa potoczna, klasa jakości.
Przeczytaj też: Kolejna afera w Biedronce. Tym razem poszło o zapłatę