Umieść w ziemi przed posadzeniem cukinii. Zbiory będą udane jak nigdy

Opracowanie Tomasz Kromp

Cukinia z własnej uprawy to marzenie niejednego miłośnika warzyw. Z jej udziałem można przygotować wiele różnorodnych, zdrowych potraw. Decydując się na uprawę cukinii należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Kiedy powinno się sadzić owo warzywo i jakim nawozem najlepiej je zasilać? Wyjaśniamy.

Sprawdź sposób, który może pomóc w zwiększeniu plonu cukinii
Sprawdź sposób, który może pomóc w zwiększeniu plonu cukinii123RF/PICSEL

Kiedy sadzić cukinię?

Sadzenie cukinii powinno odbywać się mniej więcej w drugiej połowie maja. Wówczas spada ryzyko przymrozków, które w szybkim tempie mogłyby przyczynić się do zmarnienia rośliny. W tym samym czasie można również siać nasiona cukinii do gruntu (w jeden dołek trzeba wrzucić 2-3 nasiona).

Należy również pamiętać o wyborze właściwego miejsca dla cukinii. Warzywo będzie się najlepiej rozwijać na stanowisku słonecznym, które dodatkowo jest osłonięte od wiatru.

Uprawa cukinii – podstawowe zasady

Chcąc cieszyć się obfitymi plonami cukinii, warto znać podstawowe zasady uprawy tego warzywa. Istotna jest ziemia – najlepiej, by podłoże było żyzne i dobrze przepuszczalne. Należy zwrócić uwagę na odczyn gleby – powinien być obojętny, na poziomie 6-7 pH.

Bardzo ważne w uprawie cukinii jest regularne podlewanie. Roślina rozwija płytki system korzeniowy – z tego względu warzywo trzeba dość często nawadniać. Może w tym pomóc hydrożel. Wyrób ten, zakopany w ziemi, magazynuje wodę i stopniowo oddaje ją roślinom. Jest to szczególnie przydatne w okresie suszy.

Uprawiając cukinię, warto regularnie odchwaszczać swoje grządki. Niektórzy ogrodnicy stosują ściółkowanie, które może ograniczyć wzrost niepożądanych roślin. Ściółka może również zapobiec nadmiernemu parowaniu wody z gleby.

Odpowiednia pielęgnacja cukinii może zapewnić zdrowe i obfite plony
Odpowiednia pielęgnacja cukinii może zapewnić zdrowe i obfite plony123RF/PICSEL

Najlepszy nawóz do cukinii. Wykorzystaj ten trik, by cieszyć się obfitymi plonami

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie cukinii jest nawożenie. Roślina potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, które pozytywnie wpłyną na jej wzrost oraz wielkość plonu. Istnieje pewien trik, z którego korzystają bardziej doświadczeni ogrodnicy. O co konkretnie chodzi?

Prawdopodobnie jednym z lepszych nawozów do cukinii jest obornik bydlęcy granulowany. Należy umieścić jego niewielką ilość w miejscu, w którym chcemy usytuować sadzonkę, a następnie przysypać granulki warstwą ziemi. Później, na owej warstwie, trzeba posadzić sadzonkę lub zasiać nasiona. Ten sposób sprawi, że cukinia będzie rozwijać się znacznie lepiej, a ponadto roślina odwdzięczy się nam obfitymi plonami.

Oprócz granulowanego obornika bydlęcego można również użyć obornika kurzego – również w formie granulek. Ziemię pod cukinię można również wymieszać z kompostem lub uzupełnić biohumusem.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas