W 6 tygodni poprawi pracę serca. Wystarczy szklanka naparu dziennie

W ludowym nazewnictwie mówi się o nim "diobli gruszki", choć z nieczystymi siłami niewiele ma wspólnego, wręcz przeciwnie. Żadna inna roślina nie wspiera tak skutecznie serca, z czym zgadzają się zarówno specjaliści medycyny tradycyjnej jak i ziołolecznictwa. Jeśli zależy ci na wsparciu przy miażdżycy, wysokim cholesterolu czy nadciśnieniu, to koniecznie wprowadź do swojej rutyny ten ziołowy napar.

Pij szklankę dziennie, by zatrzymać czas dla serca
Pij szklankę dziennie, by zatrzymać czas dla serca123RF/Picsel, 123RF/PicselINTERIA.PL

Lek na złamane serce

Historia głogu, bo o nim mowa, sięga czasów starożytnej Grecji. Był symbolem nadziei, dlatego gałązki tej rośliny niesiono podczas uroczystości zaślubin i ozdabiano nimi ołtarz boga małżeństwa Hymenaiosa. Głóg odgrywał także ogromną rolę w wierzeniach Celtów, którzy uważali, że rośnie on przy przejściach do świata mityczno-baśniowego oraz że... leczy złamane serce. A więc już wiele wieków temu słusznie łączono jego niespotykane moce z najważniejszym ludzkim organem. Dziś wiemy, że lekiem na złamane romantyczną miłością serce jest jedynie czas, ale jednocześnie, dzięki wielu wykonanym badaniom prowadzonym pod czujnym okiem lekarzy i specjalistów, wiemy też, że głóg ma niesamowite właściwości wspierające i leczące serce oraz inne przypadłości związane z układem krążenia.

Właściwości głogu

Krzewy i drzewka głogu rosną w wielu częściach naszego kraju, pięknie kwitną wiosną białymi, drobnymi kwiatkami, by później wydać czerwone owoce, często mylone z dziką różą. Dlatego lepiej nie zbierać samodzielnie owoców głogu, a także nie przetwarzać roślin potencjalnie zanieczyszczonych spalinami. Najbezpieczniej będzie zakupić głóg w sprawdzonym miejscu w formie suszu (dostępne są gotowe herbatki z głogu), kapsułek lub gotowego ekstraktu. A dlaczego warto włączyć głóg do swojej diety? Powodów jest tak wiele, jak aktywnych substancji dobrych dla zdrowia, znajdujących się w tych niepozornych owocach.

Owoce głogu można pomylić z owocami dzikiej róży
Owoce głogu można pomylić z owocami dzikiej różyCanvaProINTERIA.PL

Zawierają:

  • flawonoidy m.in. witeksyna, pochodne kwercetyny 
  • procyjanidyny, w tym OPC (oligomeryczne proantocyjanidyny) 
  • kwasy triterpenowe 
  • fenolokwasy m.in kawowy, chlorogenowy 
  • kardioaktywne aminy (fenyloamina, cholina, acetylocholina, etyloamina) 
  • ksantyny 
  • zasady nukleotydowe 
  • sole mineralne, w większości potasowe 

Ponadto w kwiatostanie i owocach znajdziemy liczne olejki eteryczne, a także kwasy omega-3 i omega-6. Jakby tego było mało, pijąc napary czy przyjmując suplementy z głogiem, dostarczymy minerałów takich jak wapń, potas, magnez, fosfor oraz żelazo, chrom i selen w nieco mniejszej dawce. Głóg jest także naturalnym źródłem witaminy C, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego oraz immunologicznego.

Na co pomaga głóg?

Napar z głogu można zrobić z suszonych owoców a także w formie wygodnych gotowych herbatek
Napar z głogu można zrobić z suszonych owoców a także w formie wygodnych gotowych herbatek123RF/Picsel, 123RF/PicselINTERIA.PL

Głóg będzie doskonałym wyborem właściwie dla każdego seniora, który chce w naturalny sposób zadbać o swoje serce i układ krążenia jako profilaktyka zdrowotna. Oprócz tego głóg będzie doskonałym wyborem dla osób zmagających się z konkretnymi schorzeniami, takimi jak:

  • dusznicą bolesną, 
  • nadciśnieniem, 
  • niewydolnością serca, 
  • zaburzeniami rytmu serca, 
  • zapaleniem mięśnia sercowego, 
  • miażdżycą, 
  • bezsennością 
  • zmniejszoną kurczliwością mięśnia sercowego (okres I i II według NYHA) 
  • umiarkowanym rzadkoskurczem 
Owoce głogu
Owoce głoguCanvaProINTERIA.PL

Związki bioaktywne zawarte w głogu wpływają na pobudzenie receptorów w komórkach mięśnia sercowego, wywołując efekt:

  • inotropowy dodatni — wzmocnienie siły skurczu serca 
  • chronotropowy dodatnio — zwiększa częstość skurczów serca 
  • dromotropowy dodatni — zwiększenie szybkości przewodzenia w mięśniu sercowym 
  • batmotropowy ujemny — podwyższenie progu pobudliwości komórek mięśnia sercowego 

Wykazano, że regularne stosowanie głogu przez 6 tygodni nie tylko wpływało pozytywnie na czynność mięśnia sercowego, łagodząc duszność wysiłkową, dolegliwości bólowe, tachykardię, ale również poprawiało ogólne samopoczucie. Głóg jest bardzo korzystnie oddziaływającym surowcem na naczynia krwionośne, wykazuje aktywność przeciwmiażdżycową, obniża stężenie "złego" cholesterolu LDL oraz triglicerydów we krwi. Jest rośliną szeroko stosowaną w niewydolności serca, chorobie wieńcowej oraz dusznicy bolesnej.

Głóg - przeciwwskazania

Pomimo swoich wielu cennych zalet, istnieją grupy osób, które nie powinny przyjmować preparatów z dodatkiem głogu. Są to dzieci poniżej 12 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby ze zbyt niskim ciśnieniem. Warto jednak zawsze skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym włączenie głogu do swojej diety, choćby ze względu na możliwe działania niepożądane podczas przyjmowania innych leków np. na serce.  

Źródło:
badanie lekwpolsce.pl "Głóg (Crataegus spp.) w terapii chorób układu krążenia"

„Zdrowie na widelcu”: Kuchnia śródziemnomorska. Ratunek dla sercaPolsat Cafe