W taki sposób rujnujesz swoją dietę. Problem przychodzi wieczorem

Podczas próby schudnięcia kluczowych jest kilka aspektów, a główną rolę odgrywa pożywienie, na jakie w tym czasie się decydujemy. Okazuje się, że zmorą diety związaną z jedzeniem może być wieczorne podjadanie. Jak uniknąć tej sytuacji i cieszyć się znikającymi kilogramami?

Ochota na chipsy, paluszki czy krakersy wieczorem może zrujnować dietę
Ochota na chipsy, paluszki czy krakersy wieczorem może zrujnować dietę123RF/PICSEL

Podjadanie wieczorne jako główny problem przestrzegania diety

Dieta w procesie odchudzania się stanowi podstawę. Tuż za nią jest odpowiednia aktywność fizyczna i dbałość o takie czynniki, jak niski poziom stresu i jakościowy sen. Wszystko to razem może dać spektakularne efekty pod postacią utraty wagi.

Jednak gdy pojawia się zaburzenie diety, możemy mieć spore problemy z zachowaniem lub z utratą wagi. Często głównym winowajcą jest wieczorne podjadanie. Gdy kończymy dzień i siadamy na kanapie, by obejrzeć film lub serial, czy też czytamy książkę, często sięgamy po przekąski - chipsy, precelki, popcorn.

To wszystko może okazać się punktem zwrotnym w przygodzie z dbaniem o sylwetkę. Nawet jeśli w ciągu dnia przestrzegamy diety i staramy się spożywać zdrowe posiłki, to zguba może przyjść właśnie wieczorem pod postacią podjadania.

Co robić, by tego uniknąć?

Przyjrzyj się swoim posiłkom w ciągu dnia

Zdrowa, zbilansowana dieta jest podstawą w odchudzaniu
Zdrowa, zbilansowana dieta jest podstawą w odchudzaniu 123RF/PICSEL

Pierwszym powodem wieczornego podjadania mogą być źle zbilansowane posiłki w ciągu dnia. Często chcąc szybko zgubić zbędne kilogramy, zakładamy zbyt duży deficyt kaloryczny, a to z kolei powoduje, że możemy odczuwać zbyt często głód, co nie jest prawidłowe. Finalnie wieczorem zaspakajamy głód i to najczęściej w nieodpowiedni sposób.

Aby temu zapobiec, warto dbać o zbilansowane posiłki bogate w białko, zdrowe tłuszcze i błonnik, które zapewnią uczucie sytości na dłużej. Zbyt małe lub niewłaściwie skomponowane posiłki, mogą prowadzić do nagłego spadku cukru we krwi, co wywołuje chęć na przekąski wieczorem.

Dbając o stały harmonogram jedzenia, łatwiej unikać napadów głodu w godzinach wieczornych. Odpowiednia kaloryczność, niedoprowadzanie do ciągłego, mocnego uczucia głodu oraz stałe pory posiłków, mogą uchronić osobę przed wieczornym podjadaniem.

Emocje są ważne. Zdrowa relacja z jedzeniem

Niedobór snu jest czynnikiem ryzyka nadwagi i otyłości
Niedobór snu jest czynnikiem ryzyka nadwagi i otyłości123RF/PICSEL

Podjadanie nie zawsze jednak wiążę się z fizycznym głodem, ale z tzw. emocjonalnym głodem. Takie wieczorne podjadanie często wynika z nudy lub ze stresu. To stanowi silny pomiędzy jedzeniem a emocjami.

Praca nad nawykami, takimi jak znajdowanie innych sposobów na odprężenie się może zredukować chęć na podjadanie. Ważny jest w tym proces uświadomienia sobie problemy i często poszukania profesjonalnej pomocy u psychologa, czy psychodietetyka.

Metoda małych kroków. Zacznij powoli

Pieczone warzywa mogą zastąpić słone paluszki lub chipsy
Pieczone warzywa mogą zastąpić słone paluszki lub chipsy123RF/PICSEL

Podjadanie może być problemem, ale można sobie z nim poradzić metodą małych kroków. Jeżeli podjadanie już weszło w rutynę, czy nawyk, warto zacząć od drobnych zmian.

Zamiast całkowicie unikać jedzenia wieczorem, co może prowadzić do frustracji, warto przygotować zdrowe, niskokaloryczne przekąski na wieczór. Wybieranie orzechów, warzyw pokrojonych w słupki, zamiast słonych paluszków i chipsów, może pomóc zaspokoić głód bez obciążania organizmu.

Dobrze jest planować wcześniej, co ewentualnie będzie się jadło wieczorem, aby unikać impulsywnych i niezdrowych wyborów.

„Zdrowie na widelcu”: Białko i warzywa. Proporcje idealnej kolacjiPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas