W ten prosty sposób wyhodujesz borowiki na parapecie. Będą rosły, jak szalone

Wśród wielu gatunków leśnych grzybów, zdecydowana większość grzybiarzy najbardziej ceni sobie borowiki - i to ich szczególnie poszukuje. Mało kto wie, że te niezwykle cenne pod względem wartości odżywczych i smakowych grzyby można również wyhodować samodzielnie w domu. Patent na pozyskanie borowików został niedawno opracowany - okazuje się, że jest naprawdę bardzo prosty.

Aby borowiki mogły wyrosnąć w doniczce, potrzebne jest przygotowanie grzybni
Aby borowiki mogły wyrosnąć w doniczce, potrzebne jest przygotowanie grzybni 123RF/PICSEL

Jakie grzyby można uprawiać na parapecie?

Z borowików można przygotować wiele pysznych, aromatycznych potraw - najchętniej przyrządzane są zupy, kremy oraz sosy, które doskonale nadają się do klusek śląskich, placków ziemniaczanych czy dań mięsnych. Aby móc wykorzystać te grzyby w kuchni, wcale nie trzeba udawać się do lasu czy na targ. Niewiele osób wie, ale część z nich można wyhodować w domu - będzie to z pewnością dobra informacja dla osób, które w grzybobraniu nie mają doświadczenia.

W domowych warunkach co prawda najłatwiej uprawia się grzyby typowo hodowlane jak pieczarki czy boczniaki, jednak borowiki też jesteśmy w stanie "wyczarować".  Wcześniej należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Proces "produkcji" borowików nie jest szybki, ale z pewnością warty uwagi.

Borowiki można wykorzystać do przygotowania aromatycznych zup czy sosów
Borowiki można wykorzystać do przygotowania aromatycznych zup czy sosów123RF/PICSEL

Jak wyhodować borowiki w domu?

Aby móc uprawiać w domu grzyby - w tym również borowiki, potrzebna jest przede wszystkim grzybnia. Jak ją przygotować? W tym celu należy:

  1. Zmielić dwa dojrzałe borowiki, umieścić w naczyniu i połączyć następnie z 4 litrami wody oraz 50 gramami świeżych drożdży piekarniczych.
  2. Miskę z taką mieszanką kolejno odstawić w ciepłe i zacienione miejsce na 14 dni - po tym czasie objętość wody zwiększyć o kolejne 10 litrów. 
  3. Powstały płyn można wykorzystać potem do podlewania roślin w ogrodzie lub umieścić w doniczkach z ziemią.
  4. Następnie, aby borowiki się "przyjęły", konieczne będzie umieszczenie na podłożu kory brzozy, liście dębu i igły drzew iglastych np. świerku. - będą one imitować naturalne warunki, w jakich rozwijają się borowiki. 
  5. Dodatkowo, zapewniając w pomieszczeniu temperaturę 15-17 stopni Celsjusza możemy być pewni, że po niedługim czasie doczekamy się pierwszych okazów.
Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 71: Jan HoloubekINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas