Ważne zmiany w sklepach. To już koniec z paragonami?
Ministerstwo Finansów zapowiada prawdziwą rewolucję w sklepach. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo klasyczne, papierowe paragony zastąpią dokumenty elektroniczne. Przedsiębiorcy zgłaszają obawy, ale eksperci chwalą to rozwiązanie.
Paragon fiskalny to, dobrze znany wszystkim klientom sklepów, dokument potwierdzający transakcję. Może być one wydany w formie papierowej lub elektronicznej, a generowany jest przez kasę lub drukarkę fiskalną. Sprzedawca ma obowiązek wydać go zawsze klientowi, najpóźniej w chwili przyjęcia płatności. Paragon fiskalny jest niezbędny w sytuacji, gdy chcemy np. reklamować lub zwrócić towar - bez niego żaden sklep go nie przyjmie.
WAŻNE: Paragon fiskalny to nie to samo co potwierdzenie z karty, które czasem traktowane jest błędnie jako równoważnik dokumentu fiskalnego.
Dotychczas paragony fiskalne wydawane były najczęściej w formie papierowej. Wszystko wskazuje jednak na to, że już niedługo zostaną wyparte przez paragony elektroniczne.
Czy to koniec papierowych paragonów? Sklepy czekają ważne zmiany
Zobacz również:
Ministerstwo Finansów poinformowało, że już niedługo powszechne staną się E-paragony, które finalnie mają zastąpić te papierowe. Ułatwić ma to fiskusowi walkę z szarą strefą, a klientom kontrolę wydatków.
Eksperci tłumaczą, że E-paragony będą uzupełnieniem wdrożenia KSeF, czyli wyłącznego wystawiania faktur w wersji cyfrowej. Termin likwidacji papierowych paragonów uzależniony jest właśnie od terminu wdrożenia systemu e-faktur. Już dziś jednak otrzymamy w wielu miejscach paragon w wersji cyfrowej, dzięki kodom QR. Od 21 marca 2020 roku mogą je wystawać użytkownicy kas fiskalnych online, a od czerwca tego samego roku - przedsiębiorcy korzystający z wirtualnych kas fiskalnych w postaci oprogramowania.
Jesienią 2023 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło platformę o nazwie HUB Paragonowy oraz aplikację mobilną e-paragony 2.0 umożliwiające anonimowe generowanie e-paragonów. Wielu przedsiębiorców zgłasza jednak obawy, bojąc się, że system ten doprowadzi do zwiększonej kontroli podatkowej oraz całkowitego braku anonimowości. Obecnie korzystanie z tego rządowego rozwiązania jest dobrowolne.
Eksperci przekonują, że raczej nie uda się uniknąć rewolucji i już niedługo E-paragony całkowicie zastąpią te papierowe. Ma to zresztą według nich sporo zalet - wydawanie elektronicznych dokumentów wpływa na ograniczenie kosztów związanych z zakupem papieru czy tonerów oraz oszczędność energii. To także duże korzyści dla środowiska. Klienci nie będą musieli natomiast przechowywać papierowej kopii w celu zwrotu towaru czy reklamacji.
Zobacz również: Nowa opłata w Biedronce. Nawet złotówka od sztuki