Ważny zabieg, który musisz niedługo wykonać. Czy wiesz, jak przycinać czereśnie?
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Czereśnie to ulubione letnie owoce dla mnóstwa osób. Z tego powodu wiele ogrodników decyduje się na posadzenie na działce tego drzewka. Czereśnie mają swoje wymagania, a jednym z kluczowych zabiegów dla utrzymania ich zdrowia jest właściwe cięcie. Podpowiadamy, kiedy i w jaki sposób je wykonać. Nie jest ono tak proste, jak może się nam wydawać.
Dlaczego należy przyciąć czereśnie?
Przycinanie czereśni to ważny zabieg, od którego może zależeć, jak drzewo będzie owocować. Należy pamiętać, że jest on kluczowy, aby drzewo zachowało zdrowie oraz wydajność. Dzięki przycinaniu drzewo zachowuje równowagę pomiędzy wzrostem a produkcją owoców.
Właściwie uformowana korona drzewa pozwala na właściwą cyrkulację powietrza oraz zapewnia dostęp do światła każdej gałęzi. Tym samym zwiększa się odporność drzewa na choroby i szkodniki. Ogrodnik natomiast ułatwia sobie zbieranie owoców oraz stosowanie oprysków i środków ochrony roślin.
Przeczytaj też: Nigdy nie jedz takich owoców. Zawierają toksyczną substancję
Kiedy przycinamy czereśnie?
Czereśnie należy przycinać raz w roku, zaraz po zakończeniu owocowania. Zwykle termin ten wypada pod koniec lipca lub w pierwszej połowie sierpnia. Jest to również odpowiedni czas na przycinanie ze względu na korzystne warunki atmosferyczne. W powietrzu znajduje się mniej zarodników grzybów i bakterii, przez wysokie temperatury i niewielką wilgotność. Miejsca po cięciu szybko wysychają i zasklepiają się, przez co jest mniejsze ryzyko, że czereśnia przez cięcie ucierpi.
Czereśnie można przycinać też w innym terminie. Zabieg można wykonywać wczesną wiosną, kiedy na drzewach nie ma jeszcze pąków kwiatowych. Przez to, że roślina jest jeszcze uśpiona, powinna poradzić sobie z przycięciem.
Przeczytaj też: Smak ogórków przestanie być w końcu gorzki. Oto co trzeba zrobić
Jak przycinać czereśnie?
W przypadku czereśni najważniejsze jest cięcie prześwietlające. To właśnie ono zapewnia roślinie właściwą cyrkulację powietrza oraz dostęp do światła. Podczas przycinania usuwamy gałęzie gęste, krzyżujące się i rosnące do środka pnia. To właśnie one stanowią największy problem. Ważne, aby usunąć również wszelkie chore, słabe oraz uszkodzone pędy. Pozbycie się ich jest ważne dla zdrowia rośliny. Zmniejszymy przez to ryzyko wystąpienia chorób oraz ataku szkodników. Usuwamy również pędy wodne. Są to długie i pionowe gałęzie, które wyrastają z pnia lub głównych gałęzi. Drzewo na nich nie owocuje, a ich jedyną funkcją jest zagęszczenie korony.
Korona czereśni po cięciu powinna mieć dominujący pień centralny oraz słabsze gałęzie boczne. To właśnie ten kształt zapewni roślinie najkorzystniejsze warunki do rozwoju, a nam najładniejsze plony.
Jeśli mamy w ogrodzie młode drzewko czereśni, cięcie powinno być mocniejsze. W takiej sytuacji pozostawiamy od 3 do 5 gałęzi bocznych, które w kolejnych latach będą stanowić podstawę korony. Usuwamy wszelkie pędy, które rosną pod ostrym kątem, ponieważ są one najbardziej narażone na złamanie.
Pamiętajmy, aby rany po przycinaniu posmarować maścią ogrodniczą lub emulsją z dodatkiem środka grzybobójczego. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że drzewo wyzdrowieje po zabiegu i nie zachoruje. Przycięta czereśnia może również potrzebować większej dawki wody oraz wzmocnienia w postaci nawozu. Jeśli zapewnimy te składniki roślinie, możemy liczyć, że jej regeneracja i wzrost nowych pędów przebiegnie pomyślnie.