Wrzos oszaleje z radości. Rozsyp składniki wokół, a będzie bujny jak nigdy przedtem
Wrzosy mają specjalne wymagania co do ich pielęgnacji. Jeśli je spełnimy, roślina będzie bujnie rosła. Kluczową kwestią jest ściółka – jeśli o nią zadbamy, wrzosy odwdzięczą się pięknym i zdrowym wyglądem.
Spis treści:
Wrzosy powoli opanowują ogródki i balkony. W końcu to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli nadciągającej jesieni. Kwitnie obficie, długo i ma różne barwy, co sprawia, że często w hurtowych ilościach zdobi nasze parapety i ogrody.
Wrzosy zazwyczaj sadzi się po kilkanaście lub więcej sztuk. Wiele zależy od przestrzeni, jaką możemy przeznaczyć na wrzosy. Jeśli wybierzemy te o różnych kolorach, zyskamy piękny, wielobarwny wystrój ogrodu. W sąsiedztwie wrzosów warto sadzić różaneczniki i azalie. Możemy również sięgnąć po niskie trawy ozdobne czy iglaki takie jak kosodrzewina czy niskie gatunki świerka.
Wrzosy i ich uprawa. Wskazówki, które warto znać
Zobacz również:
- Zaschnięte zacieki przestaną straszyć w piekarniku. Dwa składniki rozpuszczą brud
- Ważna formalność przy remoncie mieszkania. Zapomnisz? Kara będzie surowa
- [QUIZ] Nadchodzi Black Week. Jaki ekspres do kawy kupić?art. sponsorowany
- Przypomina wyglądem jajko. Pyszny żółty miąższ ukoi kaszel i wzmocni serce
Jeśli odpowiednio zadbamy o wrzosy, odwdzięczą się nam pięknym wyglądem. Po przyniesieniu do domu należy je przesadzić do innej doniczki lub od razu wsadzić do gruntu. Optymalne będzie dla nich podłoże kwaśne, próchnicze i torfowe.
Jak podlewać wrzosy? Roślina nie przepada za nadmiarem wody. Przelanie wrzosów może oznaczać tylko jedno: gnicie korzeni i choroby grzybicze. Trzeba jednak pamiętać, że ziemia, na której znajdują się wrzosy, powinna być wilgotna. Zwracajmy na to uwagę zwłaszcza wtedy, gdy panują wysokie temperatury.
Wrzosy uwielbiają słoneczne stanowisko. Jednak i tutaj jest pewien haczyk: nie dla nich zbytnia ekspozycja na promienie słoneczne. Najlepiej posadzić je lub postawić doniczkę w miejscu osłoniętym przed pełnym słońcem i wiatrem.
Zobacz też:
Wrzos oszaleje z radości. Połóż składniki wokół, a będzie bujny jak nigdy przedtem
W pielęgnacji wrzosów ważna jest też ściółka. Jaka ściółka sprawdzi się przy wrzosach? Najlepsza będzie ściółka z igliwia, trocin i przekompostowanej kory. Ochroni roślinę przed chwastami i wysuszeniem otaczającej jej gleby. Dodatkowo, gruba jej warstwa sprawi, że zadziała niczym nawóz i pozwoli na utrzymanie odpowiedniego odczynu gleby.
Dlaczego jeszcze warto ściółkować wrzosy? Działanie zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych i zapewni dobrą wentylację.
***