Wrzuć 3 ząbki czosnku do 1 l wody i podlej zamiokulkasa. Wypuści nowe pędy

Oprac.: Anna Czowalla

Zamiokulkas jest ceniony za swój elegancki pokrój i niewielkie wymagania uprawowe, co sprawia, że jest popularną rośliną pokojową. Ma skórzaste, błyszczące liście, symetrycznie ułożone na łodydze, które swoim wyglądem przypominają pióra. Roślina ta jest wyjątkowo odporna na różne warunki domowe i jest łatwa w pielęgnacji. Podpowiadamy, jak stosować nawóz z czosnku do zamiokulkasa, aby wypuścił nowe pędy.

Nawóz z czosnku sprawi, że zamiokulkas wypuści nowe pędy.
Nawóz z czosnku sprawi, że zamiokulkas wypuści nowe pędy.Canva ProINTERIA.PL

Dlaczego warto stosować nawóz z czosnku do kwiatów?

Nawóz z czosnku jest ceniony w ogrodnictwie ze względu na jego liczne korzyści dla roślin, w tym także kwiatów. Czosnek to naturalny repelent, który odstrasza m.in. mszyce, mrówki, komary i gąsienice. Jego bardzo intensywny zapach pomaga chronić rośliny przed atakami. Czosnek ma również właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, dlatego zapobiega powstawaniu takich chorób jak np. szara pleśń i przeciwieństwie do sztucznych pestycydów i fungicydów nie zaszkodzi roślinom.

W czosnku znajdziemy również bogactwo składników odżywczych. Jest on bogatym źródłem selenu, magnezu, witaminy B6, witaminy C i manganu. Dodatkowo dostarcza żelaza, wapnia, miedzi i potasu, które wspomagają wzrost wielu kwiatów i poprawiając ich ogólną kondycję. Nawóz z czosnku może także przyczynić do dłuższego kwitnienia i powstawania większej ilości kwiatów.

Nawóz z czosnku jest jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na pielęgnację storczyków i innych kwiatów doniczkowych. Jest również ekologiczny, dlatego może stanowić dobrą alternatywę dla chemicznych nawozów.

Czy zamiokulkas lubi czosnek?

Zamiokulkas, znany również jako zamiokulkas zamiolistny, jest rośliną, która dobrze radzi sobie w różnych warunkach domowych i jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Stosowanie nawozu z czosnku może być dla zamiokulkasa bardzo korzystne. Czosnek zawiera związki siarkowe, które mają właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. Może odstraszać m.in. przędziorki, które czasami atakują zamiokulkasa, tworząc na liściach charakterystyczne pajęczynki.

Warto jednak pamiętać, że zamiokulkas jest rośliną, która nie wymaga częstego nawożenia. Jego grube, bulwiaste kłącza magazynują wodę i składniki odżywcze, co pozwala mu przetrwać w mniej żyznych warunkach. Zatem jeśli zdecydujesz się na stosowanie nawozu z czosnku, rób to z umiarem. Najlepiej stosować go raz w miesiącu.

Jak przygotować nawóz z czosnku?

Przygotowanie nawozu z czosnku jest stosunkowo proste. Jeśli często używasz go do gotowania lub uprawiasz go w swoim ogródku, na pewno masz go w domu. Warto również wspomnieć, że takiego nawozu możesz również używać do odżywania storczyków. Wywar z czosnku przygotujesz w następujący sposób:

  • przeciśnij przez praskę lub zgnieć 3 ząbki czosnku,
  • wlej litr letniej wodę (około 30 stopni Celsjusza) do słoika i dodaj do niego czosnek,
  • zakręć słoik i odstaw na dobę lub kilka godzin,
  • po upływie kilku godzin lub następnego dnia odcedź gotowy roztwór.

Pamiętaj, że stosowanie nawozu z czosnku powinno być dostosowane do potrzeb konkretnej rośliny. Zawsze warto przetestować nowy nawóz na jednej roślinie, aby zobaczyć, jak na niego zareaguje, zanim zastosujesz go na większą skalę.

Jak stosować nawóz z czosnku do zamiokulkasa?

Nawóz z czosnku do zamiokulkasa należy stosować bardzo ostrożnie, aby nie przeciążyć rośliny. Pamiętamy, że zamiokulkas jest przystosowany do przetrwania w warunkach ograniczonej dostępności składników odżywczych.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie nawozu raz w miesiącu, w okresie wiosenno-letnim, kiedy roślina intensywnie się rozwija. Podczas podlewania, uważaj, aby roztwór z czosnku nie zetknął się z liśćmi zamiokulkasa, ponieważ może to wywołać poparzenia.

Stosowanie nawozu z czosnku może być korzystne dla zamiokulkasa, ale musimy przestrzegać umiaru i odpowiedniej częstotliwości aplikacji. Regularne stosowanie, może pomóc w ochronie rośliny przed szkodnikami i chorobami, a także dostarczyć dodatkowych składników odżywczych. Pamiętaj, aby zawsze obserwować reakcję rośliny na nowy nawóz i dostosować dawkowanie w razie potrzeby.

Zamiokulkas zamiolistny to niezbyt wymagająca roślina doniczkowa. Raz na jakiś czas warto jednak odżywić ją nawozem
Zamiokulkas zamiolistny to niezbyt wymagająca roślina doniczkowa. Raz na jakiś czas warto jednak odżywić ją nawozem123RF/PICSEL

Czym jeszcze podlewać zamiokulkasa, aby wypuścił nowe pędy?

Oprócz nawozu z czosnku warto stosować również inne nawozy domowej roboty, który będą skutecznie stymulowały wzrost zamiokulkasa. Roślina wypuści nowe pędy, jeśli użyjemy:

  • żelatyny: rozpuść łyżeczkę żelatyny w szklance gorącej wody, a po wystygnięciu dodaj trzy szklanki zimnej wody (ok. 750 ml). Taki roztwór dostarczy zamiokulkasowi potasu, fosforu i azotu;
  • wody z akwarium: jeśli masz w domu akwarium, możesz użyć wody po jego czyszczeniu. To bogate źródło azotu oraz innych składników odżywczych;
  • herbaty z pokrzywy: zaparz wysuszone liście pokrzywy, a następnie użyj przecedzonego naparu do podlewania zamiokulkasa. To cenne źródło azotu i fosforu. Taki nawóz poprawi żyzność gleby i zwiększy jej zdolność do utrzymywania wilgoci;
  • fusów z herbaty: są bogate w azot, dlatego można ich używać jako naturalnego nawóz. Wysuszone fusy wysp do doniczki albo zaparz je i po wystudzeniu użyj do podlewania zamiokulkasa;
  • pestek z granatu: witaminową wodę z granatu przygotujesz, zalewając pestki owocu wodą, mieszając i odstawiając na kilka godzin. Po przecedzeniu używaj płynu do podlewania rośliny co dwa tygodnie;
  • wody deszczowej: to naturalne źródło azotu oraz soli mineralnych, które są niezbędne do rozwoju roślin.

Pamiętaj, że zamiokulkas jest rośliną tolerującą suszę i nie wymaga częstego nawożenia. Nie przesadzaj z ilością wody i nawozów, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni. Latem i wiosną podlewaj go raz na tydzień, w zimą i jesienią raz na 4 tygodnie. Przed podlaniem sprawdzaj wilgotność gleby i dostosuj nawadnianie do otoczenia, aby utrzymać roślinie w dobrej kondycji.

Jak dbać o zamiokulkasa>>
Jak dbać o zamiokulkasa>>CanvaProINTERIA.PL

Przeczytaj również:

Domowe maseczki z węgla aktywnego - jak je zrobić?Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas