Wrzuć do słoika z grzybami. Przetrwają lata

Sezon grzybowy był w tym roku wyjątkowo udany. W wielu polskich domach wręcz zaroiło się od leśnych okazów, które wylądowały następnie w grzybowych suszarkach. Suszenie jest bowiem jednym z najczęstszych sposobów na przechowywanie leśnych skarbów. Często jednak grzyby chłoną wilgoć i stają się obiektem zainteresowania moli spożywczych. Jak temu zaradzić? Oto wyjątkowo prosty i sprawdzony sposób.

Suszenie grzybów jest jedną z najpopularniejszych metod na ich późniejsze przechowywanie
Suszenie grzybów jest jedną z najpopularniejszych metod na ich późniejsze przechowywanie123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Jak suszyć grzyby? Zrób to w ten sposób, a przetrwają lata

Pamiętajmy, aby świeżo zebranych grzybów nie płukać w wodzie. Jesteśmy w stanie dokładnie je oczyścić wyłącznie przy pomocy nożyka. Dobrze ususzone grzyby najlepiej przechowywać w suchym, chłodnym miejscu. Należy zapakować je w taki sposób, aby nie naciągnęły ponownie wilgocią. Do tego celu posłuży metalowa puszka lub słoik ze szczelną pokrywką.

Suszone grzyby. Jak je uchronić przed molami? Dodaj do słoika liście laurowe
Suszone grzyby. Jak je uchronić przed molami? Dodaj do słoika liście laurowe123RF/PICSEL

Mimo wszystko wciąż istnieje jednak obawa, iż ususzone grzyby mogą w przyszłości chłonąć wilgoć lub stać się pożywieniem dla moli. Jak tego uniknąć? Istnieje banalny sposób.

Wrzuć do słoika z grzybami liście laurowe. Niezawodny sposób

Do pojemnika, do którego wkładamy wysuszone grzyby, warto wrzucić 2-3 listki laurowe. Dlaczego? Liście nie tylko pochłoną wilgoć, ale również odstraszą mole. Insekty nie znoszą bowiem ich zapachu, przez co szybko odpuszczą zainteresowanie grzybami.

Grzyby nie powinny jednak być przechowywane z liściem laurowym zbyt długo. Wówczas wchłoną bowiem zapach przyprawy. Chcąc tego uniknąć, wystarczy włożyć liść laurowy do grzybów na tydzień, a następnie wyjąć i umieścić w miseczce w tym samym miejscu, w którym będziemy przechowywać słoiki z grzybami.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas