Reklama

Aż 20 borowików w jednym miejscu. Zdjęcie z lasu zrobiło furorę

Wrzesień to czas, gdy grzybobranie trwa w najlepsze. Wielu wówczas czeka na prawdziwy wysyp, by w końcu wrócić do domu z pełnym koszem. Jak się okazuje, na udany zbiór mógł liczyć pewien grzybiarz w lesie w powiecie zielonogórskim. W jednym miejscu znalazł aż 20 borowików amerykańskich.

Wysyp borowika amerykańskiego

Sezon na grzyby to przez wielu wyczekiwany czas. Miłośnicy grzybobrania we wrześniu szturmują polskie lasy w celu nazbierania jak największej ilości okazów. 

Przeglądając facebookowe grupy, można było zobaczyć, że początek miesiąca nie był łaskawy dla grzybiarzy. W lasach można było jedynie natknąć się na pojedyncze okazy, a nie wysyp, który pozwoliłby wynosić pełne kosze. 

By obrodziło grzybami, konieczna jest korzystna dla nich pogoda, czyli spore ilości deszczu i do tego ciepła oraz słoneczna aura. Na prawdziwy wysyp natknął się jeden z grzybiarzy z województwa lubuskiego. Pan Paweł znalazł aż 20 borowików amerykańskich w jednym miejscu w lesie w okolicy Drzonowa w powiecie zielonogórskim. To niezwykłe znalezisko uwiecznił na zdjęciu, które zostało opublikowane na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz. 

Reklama

Post spotkał się ze sporym odzewem internautów, którzy wręcz nie wierzyli własnym oczom. W komentarzach pojawiły się miłe słowo i głosy, że na zdjęciu ukrył się dodatkowy okaz i borowików jest 21. 

Zobacz także: Co zrobić, gdy zgubisz się w lesie? Nie panikuj, idź w jednym kierunku

Co to borowik amerykański?

Borowik amerykański, czyli złotoborowik wysmukły zwany także borowikiem wrzosowym do Europy trafił z USA. W Polsce pierwszy raz zauważono go kilka lat temu. Początkowo występował na północy kraju, zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim, ale z relacji grzybiarzy wynika, że rozprzestrzenił się także na inne regiony. 

Zobacz także: Inwazyjny gatunek grzyba rozprzestrzenia się w polskich lasach. Czy mamy się czego bać?

Ze względu na fakt, że borowik amerykański niedawno pojawił się w polskich lasach, niewiele osób o nim wie. Jest on jadalnym grzybem, który lubi wyrastać w okolicy sosen. Borowik amerykańskim w odróżnieniu od szlachetnego jest smuklejszy. Odznacza się małym kapeluszem i długim trzonem pokrytym charakterystycznym wzorem przypominającym korę. 

***


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wysyp grzybów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy