Wybierz czarny zamiast białego. Zbije cholesterol, wzmocni kości i włosy

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

Czarny sezam to nie tylko pyszny dodatek do dań, ale także prawdziwa skarbnica zdrowia. Od tysięcy lat ceniony jest w medycynie naturalnej, zwłaszcza w Azji. Dziś zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Czym się wyróżnia czarny sezam i na co pomaga? Jest znacznie zdrowszy od swojego białego odpowiednika.

Czarny sezam ma wiele właściwości zdrowotnych
Czarny sezam ma wiele właściwości zdrowotnych123RF/PICSEL

Czarny sezam (Sesamum indicum) pochodzi z Azji Południowej, a jego uprawa sięga kilku tysięcy lat. Jest szczególnie popularny w Chinach, Japonii i Indiach, gdzie od dawna stosuje się go w tradycyjnej medycynie. W przeciwieństwie do bardziej znanego białego sezamu czarny sezam ma intensywniejszy smak, więcej składników odżywczych i nie jest poddawany procesowi oczyszczania. Jest też od wersji białej mniej kaloryczny.

Na co pomaga czarny sezam? Organizm ci podziękuje

Czarny sezam jest bogaty w zdrowe tłuszcze, błonnik, wapń, magnez, żelazo oraz przeciwutleniacze, które wspierają zdrowie na wielu poziomach. Jego regularne spożywanie obniża poziom złego cholesterolu (LDL) i wspiera serce dzięki obecności zdrowych kwasów tłuszczowych. Ze względu na wysoką zawartość wapnia, czarny sezam wzmacnia kości i zmniejsza ryzyko osteoporozy. Natomiast sazamol i sezamina wspierają funkcje poznawcze i zwalczają stres oksydacyjny.

Czarny sezam zawiera duże ilości błonnika, który wspomaga pracę jelit i reguluje trawienie. Może zapobiegać zaparciom oraz wspierać zdrową florę bakteryjną jelit. Regularne spożywanie czarnego sezamu pomaga utrzymać układ trawienny w dobrej kondycji.

Czy można jeść czarny sezam codziennie?

Czarny sezam można spożywać codziennie, ale w umiarkowanych ilościach. To oleiste ziarno, które ze względu na wysoką zawartość tłuszczów i kalorii może prowadzić do przyrostu masy ciała. Ważne jest także, aby obserwować reakcje organizmu, ponieważ sezam należy do potencjalnych alergenów.

Na szczęście produkt ten jest raczej składnikiem i dodatkiem do dań niż daniem samym w sobie. Zaleca się spożywanie około 1-2 łyżek czarnego sezamu dziennie. To wystarczająca ilość, aby czerpać z jego zdrowotnych właściwości bez ryzyka nadmiernego przyrostu masy ciała.

Przeciwwskazania do spożywania czarnych ziarenek

Chociaż ten produkt jest bardzo zdrowy, nie wszyscy mogą po niego sięgać. Przeciwwskazaniem do spożywania dużych ilości czarnego sezamu są choroby nerek. Ten dodatek zawiera sporo wapnia, który obciąża nerki.

Podobne ograniczenia powinny wprowadzić osoby z chorobami żołądka, śledziony czy trzustki oraz te, które skrupulatnie liczą kalorie. Czarny sezam jest silnym alergenem, więc powinny z niego zrezygnować osoby ze skłonnościami do uczuleń. Objawami alergii mogą być tu obrzęk twarzy i kłopoty z oddychaniem, a także ogólne poczucie osłabienia.

Czarny sezam jest zdrowszy od białego
Czarny sezam jest zdrowszy od białego123RF/PICSEL

Jak jeść czarny sezam? Można go również pić

Czarny sezam można spożywać na wiele sposobów, głównie jako dodatek. Może stać się posypką do pieczywa domowego wypieku, dodany do jogurtów czy owsianek wzbogaci walory zdrowotne śniadania. Możesz nim posypać sałatki, kanapki lub dania orientalne. Zmielony sezam z odrobiną oliwy to świetny dodatek do hummusu lub dipów, znany jako pasta tahini.

Czarny sezam nadaje się również do sporządzenia naparu. Będzie to napój bogaty w wapń, białko i wiele składników zdrowotnych. Przepis na napar z czarnego sezamu jest bardzo prosty:  

  • 1 łyżkę czarnego sezamu zalej szklanką wody wieczorem;  
  • rano zagotuj całość i przecedź;  
  • opcjonalnie dodaj odrobinę miodu lub imbiru dla smaku. 

Pij ciepły napar rano, najlepiej na czczo, aby wspierać trawienie i nawilżenie organizmu od wewnątrz.

Sztuczne czy żywe? Kwiatowy problem na Walentynki© 2025 Associated Press