Wyjada środek pomidorów kawałek po kawałku. Działaj natychmiast, gdy zauważysz grudki
Skośnik pomidorowy to jeden ze szkodników, który atakuje głównie pomidory, paprykę, rzadziej ziemniaki i bakłażan. Może wyrządzić duże szkody na hodowanych pomidorach. Jak rozpoznać tutę absolutną? Sprawdź metody jej zwalczania i zapobiegania rozwojowi.
Skośnik pomidorowy pojawił się w Europie kilka lat temu. Wcześniej zamieszkiwał tereny Ameryki Południowej. Tuta absolutna najczęściej pojawia się w szklarniach i w ogrodach, wyrządzając szkody na pomidorach i paprykach. Ćma żeruje również na roślinach ozdobnych i chwastach z rodziny psiankowatych tj. psianka, kolcowój.
Skośnik pomidorowy rozwija się w ciepłych warunkach, dlatego najczęściej występuje w szklarniach. Jego populacja jest niezsynchronizowana, tak więc nie można zwalczyć go jednym sposobem. Poznaj różne metody na zwalczanie tuty absolutnej.
Spis treści:
Jak wygląda skośnik pomidorowy?
Motyl skośnika pomidorowego jest niewielki - ma zaledwie 9 mm. Jego charakterystyczną cechą są skrzydła, na których występują srebrno - szare łuski, a na przedniej ich części - ciemne plamki. Szkodnik posiada również długie, nitkowate czułki. Motyle pojawiają się najczęściej w nocy, dlatego trudno spotkać je za dnia.
Jaja skośnika pomidorowego są bardzo małe, mają biało - żółtą barwę. Można zauważyć je na spodniej części liści oraz pędów. Z tych jaj wylęgają się gąsienice.
Gąsienice skośnika pomidorowego mierzą niecały 1 mm i trudno je zauważyć, ponieważ są białe. Gąsienica tuty absolutnej rozwija się w czterech stadiach. W ostatnim etapie ma już 7,5 mm oraz zielony lub różowy kolor. Z kolei poczwarka rośnie do 10 mm, początkowo jej ubarwienie jest zielone, a potem brązowe.
Jak rozpoznać, że tuta absolutna zaatakowała pomidory?
Gąsienice skośnika pomidorowego żerują na owocach, liściach, pędach, pąkach i siewkach. Niezauważone w porę potrafią zniszczyć większość plonów pomidorów. Jak zatem rozpoznać, że tuta absolutna zaatakowała nasze pomidory?
Gąsienice skośnika pomidorowego żerują samodzielnie na danych częściach rośliny, wyjadając jej tkankę miękiszową. Właśnie dlatego na powierzchni pomidorów widoczne są korytarze, miny, wżery. Wewnątrz miny możemy zauważyć czarne grudki odchodów szkodnika.
Uszkodzenia liści przez tutę absolutną powodują zmniejszenie ich powierzchni asymilacyjnej, która wpływa na wzrost i plonowanie pomidorów. Skośnik absolutny "wgryza się" do wnętrza całej rośliny.
Skośnik pomidorowy - zwalczanie
Ważne jest zapobieganie skośnikom pomidorowym, zanim znajdą się na naszych pomidorach. Zapobieganie rozwojowi tuty absolutnej polega na:
- niszczeniu resztek pomidorów po zbiorach
- zakupie materiału rozmnożeniowego tylko z pewnego źródła
- unikaniu uprawy obok warzywniaków lub szklarni z roślinami psiankowatymi
- niszczeniu chwastów z rodziny psiankowatych
- używaniu preparatów do zwalczania gąsienic
W Polsce nie ma konkretnych preparatów na zwalczanie skośnika pomidorowego. Należy używać środków dostępnych na rynku polskim. Jak obecnie możemy zwalczać tutę absolutną?
Po rozpoznaniu działania tuty absolutnej na pomidorach rozpoczynamy rozmieszczanie w szklarniach tablic wskaźnikowych i pułapek feromonowych, które pomogą w określeniu liczby skośnika pomidorowego. Gdy ich liczebność ulegnie wzrostowi, należy przystąpić do biologicznej walki.
Skośnika pomidorowego możemy zwalczać za pomocą biopreparatów, które zawierają mikroorganizmy. Na gąsienice tuty absolutnej należy użyć specjalnych bakterii np. bacillus thuringensis. Przy walce z larwami szkodnika idealnie sprawdzi się drapieżny pluskwiak dziubałeczek mączlikowy.
CZYTAJ TAKŻE: