Zasadź obok borówki amerykańskiej. Towarzystwo sprawi, że plony będą obfite

Borówki amerykańskie często goszczą w naszych działkach. Uprawa krzaczków nie jest skomplikowana i zazwyczaj z gałązek zbieramy wiele owoców. Warto jednak sprawdzić upodobania borówki, bowiem mała zmiana w jej uprawie szybko zwiększy nasze plony. Wystarczy tylko widzieć, gdzie ją posadzić albo jakie obok umieścić rośliny.

Oto lista roślin. Posadź je obok borówki amerykańskiej
Oto lista roślin. Posadź je obok borówki amerykańskiej123RF/PICSEL

Kiedy sadzimy borówki do gruntu?

Chcemy mieć na działce borówki amerykańskie? Jeśli do tej pory ich nie mamy, to w kalendarzu mamy aż dwa terminy na ich sadzenie. Pierwszy przypada na wczesną jesień, czyli przełom września i października. Gdy spóźniliśmy się, to nic jeszcze straconego: w marcu i kwietniu również możemy posadzić borówkę amerykańską do gruntu. Oczywiście, trzeba pamiętać o jednym: miejsce. Musi być bardzo słoneczne, ale również osłonięte od podmuchów porywistego wiatru, który może połamać delikatne łodygi. Ponadto nie umieszczajmy krzaczków w pobliżu innych drzew, ponieważ liściaste korony mogą zasłonić promienia słońca, których borówka bardzo potrzebuje.

Uprawa borówki amerykańskiej bez problemów? Odpowiednia gleba to klucz do sukcesu. Musi być żyzna, przepuszczalna o kwaśnym odczynie pH oraz próchnicza. Wtedy w ciągu kilku lat od posadzenia z działki będziemy wychodzić z wiadrami owoców.

„Ewa gotuje”: Strucla z borówkamiPolsat

Idealne towarzystwo dla borówek amerykańskich

Bujne plony borówki amerykańskiej? Jest na to sposób
Bujne plony borówki amerykańskiej? Jest na to sposób123RF/PICSEL

Mamy już idealne miejsce dla borówki amerykańskiej? Warto w takim razie zapewnić jej dobre towarzystwo innych roślin. Takie sąsiedztwo może spowodować, że będą razem lepiej wzrastać, a co za tym idzie, wydawać lepsze plony. Co posadzić obok borówki amerykańskiej? Wiele osób poleca umieszczenia w jej w pobliżu żurawiny, ponieważ obie mają takie same wymagania glebowe. Oprócz niej poleca się także sadzenie i sianie ziół: może to być szczaw, koper i pietruszka, ale także aromatyczna bazylia albo tymianek.

Z drugiej strony istnieją również rośliny, które nie powinny być obok naszego krzewu. Czego nie sadzić obok borówki amerykańskiej? Przede wszystkim orzecha, ponieważ w jego pobliżu większość roślin radzi sobie kiepsko, ale do tej listy w kontekście borówki trzeba również zaliczyć jabłoń.

Czy borówki lubią dużo wody?

Borówka amerykańska uwielbia mieć kwaśną glebę. W niej rośnie najlepiej
Borówka amerykańska uwielbia mieć kwaśną glebę. W niej rośnie najlepiej123RF/PICSEL

Zasadziliśmy borówkę na działce i w ogrodzie? Nawet wtedy, gdy ma już odpowiednie towarzystwo, to nie wolno spoczywać na laurach. Niezbędnym zabiegiem po posadzeniu jest systematycznie nawadnianie w pory bezdeszczowe, ponieważ w pierwszym roku roślina źle reaguje na suszę. Dlatego 12 miesięcy od umieszczenia w gruncie trzeba ją podlewać: regularnie i niewielkimi ilościami, a to sprawi, że korzenie dostatecznie się rozwiną. Czym podlewać borówkę amerykańską? Najlepiej odstaną, miękką wodą, ale czasami trudno o nią, gdy mamy już miniplantację. Dlatego lepiej sięgnąć po deszczówkę, która ma neutralne pH i dobrze wpływa na kondycję krzewu. Jeśli nie mamy pojemnika na deszczówkę, to do konewki ze zwykłą wodą można dodać kwasek cytrynowy, co sprawi, że korzenie będą lepiej z gleby pobierać składniki odżywcze.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas