Wysusza chwasty na wiór. Prosty sposób na chwasty na kostce brukowej

Utrzymanie zadbanej i czystej kostki brukowej wymaga pewnej pracy, dlatego niejeden właściciel posesji stara się na bieżąco zwalczać chwasty, które pojawiają się w spoinach między poszczególnymi kostkami. Nie chcesz spędzić całej wiosny i lata na ich uciążliwym i mało efektywnym plewieniu? Zastosuj domowy sposób na chwasty na kostce brukowej, który jest nie tylko tani, ale też bezpieczny dla nawierzchni.

Zwalcz nieproszone rośliny na kostce naturalną metodą
Zwalcz nieproszone rośliny na kostce naturalną metodą123RF/PICSEL

Ocet jako domowy sposób na chwasty

Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że ocet to niezwykle uniwersalny środek do zadań specjalnych. Jego stosowanie przynosi sukcesy w czyszczeniu domowych sprzętów i powierzchni, na których pojawiły się uporczywe osady. W sezonie wiosenno-letnim warto ruszyć z nim w plener, ponieważ ocet na chwasty to skuteczna metoda, która ogranicza używanie herbicydów w przydomowej przestrzeni.

Do wykonania oprysku wykorzystasz najzwyklejszy i najtańszy ocet spirytusowy. Wybieraj produkt o stężeniu od 10 do 20 procent. Jakie chwasty zwalcza ocet? Poradzi sobie zarówno z młodymi roślinami, jak i starszymi, bardziej rozrośniętymi. Bez dużego wysiłku pozbędziesz się tak popularnych chwastów, jak perz, oset czy trawa łąkowa.

Ręczne wyrywanie chwastów może okazać się mało skuteczne. Rośliny zaczną bowiem szybko odrastać
Ręczne wyrywanie chwastów może okazać się mało skuteczne. Rośliny zaczną bowiem szybko odrastać123RF/PICSEL

Jak przygotować oprysk na chwasty w kostce brukowej?

Uciążliwe rośliny nie potrzebują wiele do rozwoju. Są w stanie pojawić się w najmniejszej szczelinie i w przypadku nawet najbardziej zadbanej kostki. Ze szczególną czujnością obserwuj miejsca zacienione, w których dodatkowo może pojawić się mało estetyczny mech.

Jak zrobić oprysk z octu na chwasty?

  • Ocet wymieszaj z wodą w proporcji 2:1, wlewając ocet do wody — nie odwrotnie.
  • Przelej do butelki z atomizerem, dzięki której wykonanie oprysku będzie wygodne.
  • Choć mikstura jest bezpieczna dla powierzchni, profilaktycznie lepiej sprawdzić jej działanie na kostkę. Spryskaj niewielką ilością jej fragment na uboczu, w mniej rzucającym się w oczy miejscu.
  • Octem spryskuj liście i inne zielone części chwastów. Część z nich zginie od razu. Jeśli zauważysz, że niechciane rośliny szybko odrastają, zabieg wykonuj regularnie raz na tydzień. Już po dwóch lub trzech takich zabiegach zobaczysz widoczną różnicę w tempie i ilości odrastających chwastów — będzie ich coraz mniej.

Ważne: Podczas wykonywania oprysku uważaj, aby mieszanka octu i wody nie dostała się na rośliny uprawne i ozdobne.

Kiedy wykonać oprysk z octu na chwasty?

Pora dnia i warunki atmosferyczne odgrywają istotną rolę w skuteczności naszych działań. Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej skutecznie? Przede wszystkim wybieraj dni słoneczne, kiedy temperatura przekracza 15°C - promienie słoneczne dodatkowo spotęgują wysuszające działanie octu, więc taka aura będzie twoim sprzymierzeńcem.

Ważna jest również pora — do walki z chwastami w kostce przystępuj najlepiej w okolicach południa i nie tuż po deszczu. Wilgoć, nawet w postaci porannej rosy, rozcieńcza roztwór, przez co jest on mniej skuteczny. Unikaj wykonywania oprysku w dni wietrzne, inaczej istnieje ryzyko, że domowy preparat wyląduje nie tylko na chwastach, ale też na roślinach uprawnych.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas