Zadbaj o niego, a odwdzięczy się kolorowymi liśćmi. Jak pielęgnować krotona?

Kroton to popularna roślina doniczkowa, słynąca z efektownych liści, które mogą mieć różne kolory. By jednak zachwycał swoim pięknem, należy o niego właściwie zadbać. Jak pielęgnować kroton? Jak powinna wyglądać uprawa tej rośliny w domu? W naszym poradniku znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje na jej temat.

Kroton to popularna roślina doniczkowa, ceniona z uwagi na efektowne liście. Jak pielęgnować krotony? Co zrobić, gdy gubią liście?
Kroton to popularna roślina doniczkowa, ceniona z uwagi na efektowne liście. Jak pielęgnować krotony? Co zrobić, gdy gubią liście?123RF/PICSEL

  • Kroton znany jest również jako trójskrzyn pstry lub kroton pstry (Codiaeum variegatum). To roślina z rodziny wilczomleczowatych, uznawana za niezwykle zjawiskową z uwagi na ozdobne liście
  • Do Europy krotony trafiły w drugiej połowie XIX wieku. Ich naturalne miejsce występowania to Azja Południowo-Wschodnia i wyspy Pacyfiku. Obecnie to popularne rośliny doniczkowe, choć uchodzą za kapryśne. Jak pielęgnować krotony?

Kroton – jak dbać?

Kroton w warunkach domowych zazwyczaj dorasta do 120 cm wysokości. Bywa większy, ale dzieje się to rzadko. W domach przeważnie krotony nie kwitną, jednak mają na tyle ozdobne liście, że większość właścicieli i tak jest zadowolona. Kwiat kroton przede wszystkim potrzebuje dużo światła słonecznego. Dzięki temu jego liście mają intensywniejszy kolor i bardziej się wybarwiają. Jeśli nie zapewnimy roślinie odpowiedniej ilości światła, może to spowodować jej blaknięcie.

Jak dbać o tę roślinę? Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Kroton lubi wysoką temperaturę i wilgotne powietrze. W okresie wegetacyjnym powinno się zapewnić mu temperaturę 20-24 stopni Celsjusza, a zimą około 16-18 stopni Celsjusza. Roślina preferuje powietrze o wilgotności powyżej 45 proc.

  • Ziemia do krotonu powinna być żyzna, przepuszczalna, o pH 5,7-6,8. Sprawdzi się mieszanka torfu, piasku, perlitu i ziemi kompostowej.

  • Kroton nie lubi przeciągów. Warto więc dobrze przemyśleć jego umiejscowienie w domu.

Najtrudniejsze jest zimowanie krotonów. Wówczas w pomieszczeniach powietrze robi się suche z powodu ogrzewania. W takich warunkach krotony szybko zamierają. Najlepiej więc zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który będzie dbał o odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu.

Przesadzanie krotonów najlepiej przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Jak podlewać krotony?
Przesadzanie krotonów najlepiej przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Jak podlewać krotony?123RF/PICSEL

Czytaj również: JAK PIELĘGNOWAĆ KROTONA?

Kroton – kiedy podlewać?

Krotony lubią wilgotne podłoże, ale ziemia nie powinna być mokra. W doniczce warto wykonać otwory odpływowe, aby jej ewentualny nadmiar mógł swobodnie wypłynąć. Zastój wody mógłby doprowadzić do zgnicia korzeni. Zbytnie przesuszenie rośliny może jednak doprowadzić do jej zwiędnięcia. Liście krotonu zwijają się wówczas i zasychają.

W lecie rośliny należy podlewać co 2-3 dni, wykorzystując do tego wodę przefiltrowaną lub przegotowaną (oczywiście, po jej wystygnięciu). Zimą kroton powinien być podlewany rzadziej, co 4-5 dni. Duże znaczenie dla kondycji rośliny ma nie tylko jej podlewanie, ale również zraszanie.

Kroton – kiedy przesadzać?

Przesadzanie krotonów nie jest konieczne, jeśli widzimy, że dobrze rosną. Oznacza to, że zapewniamy im odpowiednie warunki rozwoju. Tuż po zakupie rośliny lepiej nie przesadzać, aby mogła przyzwyczaić się do nowego miejsca. Jest gotowa do przesadzenia dopiero wtedy, gdy zacznie wypuszczać nowe pędy.

Młode rośliny można przesadzać co roku, ale nie oczyszczajmy dokładnie korzeni ze starej ziemi i nie wybierajmy dużo większej doniczki. Starsze krotony lepiej przesadzać co 2-3 lata. Odpowiednim momentem jest chwila, gdy zauważymy korzenie wystające przez otwory odpływowe, wykonane w dnie doniczki. Jeśli zdecydujemy się przesadzić roślinę, najlepszym okresem będzie do tego przełom marca i kwietnia.

Krotony uchodzą na rośliny kapryśne. Nie lubią suchego powietrza, więc najtrudniejsze jest dla nich przetrwanie zimy.
Krotony uchodzą na rośliny kapryśne. Nie lubią suchego powietrza, więc najtrudniejsze jest dla nich przetrwanie zimy.123RF/PICSEL

Kroton – nawożenie rośliny

Nawożenie krotonu najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Przez cały sezon można co 2-3 tygodnie nawozić roślinę nawozem wieloskładnikowym. Najlepiej zastosować płynny nawóz, przeznaczony do roślin o ozdobnych liściach. Można również użyć nawozów o wydłużonym okresie działania, które stosuje się tylko raz w sezonie wegetacyjnym. To nawozy w formie kostek czy patyczków, które umieszcza się w doniczce.

Dlaczego kroton gubi liście?

Kroton nie bez powodu uchodzi za roślinę dość kapryśną. Nieodpowiednia pielęgnacja może między innymi sprawić, że dolne liście rośliny zaczną opadać. Kroton gubi liście z powodu zbyt suchego powietrza, zbyt niskiej temperatury lub z powodu jej wahań, ale mogą się do tego przyczynić także przeciągi. W takiej sytuacji warto go przestawić w inne miejsce, w którym ma dostęp do światła i zapewnione ciepło (nie powinno to być jednak ciepło płynące z grzejnika).

Czytaj też:

Zobacz też: 

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas