Zaparkowałem na miejscu przeznaczonym dla rodzin z dziećmi. Czy grozi mi mandat?
Na parkingach przed marketami często można zauważyć wydzielone miejsce postojowe pomalowane np. niebieską farbą z widniejącymi na nim postaciami sugerującymi rodzinę z dziećmi. Jeśli w takim miejscu zostawimy samochód, którym przyjechaliśmy sami, to łamiemy przepisy i narażamy się na mandat?

Kto może parkować na miejscu przeznaczonym dla rodzin z dziećmi?
Niekiedy znalezienie wolnego miejsca postojowego pod wielkopowierzchniowym obiektem handlowym może graniczyć z cudem. Wówczas część kierowców świadomie decyduje się na złamanie przepisów, parkując swoje pojazdy w miejscach niedozwolonych lub takich, których użytkowanie wymaga specjalnych zezwoleń.
Czy pozostawienie samochodu na miejscu, które oznaczone jest np. niebieską farbą z namalowanymi postaciami przedstawiającymi rodzinę, to igranie z prawem? Otóż omawiane oznakowanie poziome nie jest w żaden sposób uregulowane w obowiązujących w Polsce przepisach.
W związku z tym, zgodnie z literą prawa, każdy kierowca może parkować swój samochód na takim miejscu legalnie, zgodnie z prawem, bowiem jest to wewnętrzne oznaczenie podmiotu zarządzającego danym parkingiem, co w gruncie rzeczy należy traktować jako ukłon w stronę rodzin z dziećmi.
Nawet jeśli wewnętrzny regulamin takiego parkingu zawiera zapis o karach w przypadku nieuzasadnionego korzystania z miejsca dla rodzin z dziećmi, to w praktyce, zdaniem wielu specjalistów z zakresu prawa, egzekwowanie kary może być bardzo trudne.
Również w przypadku miejsc parkingowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży, w kodeksie nie ma znaku drogowego przeznaczonego dla takiej grupy osób. Rzecz jasna, w każdym z wymienionych przypadków, w dobrym tonie jest stosowanie się do takich wytycznych przez kierowców, którzy nie są grupą docelową.

Parkowanie na miejscu dla osób niepełnosprawnych
Zarówno pod marketami, na osiedlowych parkingach czy w centrach miast z pewnością trafimy na charakterystycznie wyglądające miejsca postojowe, które dedykowane są osobom niepełnosprawnym. Jeśli kierowcy, którzy nie są upoważnieni do korzystania z takiego miejsca, zaparkują na nim swój samochód, muszą się liczyć z poważnymi sankcjami.
Kierowcą uprawnionym do parkowania na tzw. kopercie, jest każda osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca samochodem oznaczonym kartą parkingową. Właściciel takiej karty może korzystać ze specjalnych miejsc parkingowych w każdym kraju Unii Europejskiej bez względu na to czy jest jego obywatelem - wskazuje policja.

Ponadto przepisy zezwalają również na parkowanie w takich miejscach kierującemu pojazdem, który przewozi osobę o obniżonej sprawności ruchowej, pracownikom placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych.
Policjanci przypominają, by oryginał karty parkingowej upoważniającej do korzystania z miejsca dla osób niepełnosprawnych, był umieszczony za przednią szybą samochodu, w sposób umożliwiający odczytanie jej pierwszej strony.
Co grozi za nieuzasadnione korzystanie z miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych?
Za parkowanie bez uprawnień w miejscu wyznaczonym dla osób z niepełnosprawnością grozi mandat w wysokości 800 zł i 6 punktów karnych. Za korzystanie z cudzej karty parkingowej grozi mandat w wysokości 1200 zł.