Zastosuj zamiast kapcia lub gazety. Pająki w mig wyniosą się z domu
Skąd się biorą pająki w domu? To mit, że przyciąga je brud i bałagan przypominający scenografię horroru. Chętnie przebywają w czystych wnętrzach, zarówno w miastach, jak i na wsiach. Zastanawiasz się, jak wytępić pająki w domu? Istnieją humanitarne sposoby, dzięki którym zniechęcisz je do wizyty w twoich progach. Zrezygnuj z używania kapcia lub gazety, ponieważ nadal popularne są wierzenia, według których zabicie pająka to murowane nieszczęście.
Spis treści:
Kiedy pająki wchodzą do domu?
Naszymi wnętrzami wydają się szczególnie zainteresowane pod koniec lata, kiedy zaczynają swój okres godowy. Pajęczaki poszukują wtedy partnerów do rozmnażania we wszystkich zakamarkach, więc zaglądają także do ludzkich mieszkań. Największe zatrzęsienie pająków szturmujących nasze domy zauważymy jednak jesienią. Ciepłe, suche i zaciszne zakątki w domach jawią im się jako idealne warunki do przetrwania zimy.
Przeczytaj też: Skąd się biorą mszyce w domu? Tak wytępisz kolonię szkodników
Pająk w domu: Wróg czy przyjaciel?
Widok długich odnóży niejedną osobę przyprawia o gęsią skórkę. Panika spowodowana obecnością pająka w domu sprawia, że od razu chcesz uśmiercić nieproszonego gościa? Warto uświadomić sobie, że stworzenia te mają bogatą symbolikę i od tysięcy lat są obecne w ludowych wierzeniach. W zdecydowanej większości uznaje się je zwiastun bogactwa, pomyślności i zgody. Dom, w którym mieszka pająk, to dom szczęśliwy.
Informacje na temat tego, że zabicie pająka ma doprowadzić do utraty majątku, kłótni i wszelakiego pecha można uznać za zabobon, który nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie zmienia to faktu, że względem pajęczaków powinniśmy się pokusić o odrobinę gościnności.
Dlaczego pająki są pożyteczne?
W swoim menu chętnie uwzględniają szkodniki, które niejednokrotnie uprzykrzają nam życie i budzą spokój domowego ogniska. Ich celem stają się:
- komary,
- muchy,
- rybiki,
- mole,
- pchły,
- mrówki,
- mszyce.
Wymienieni intruzi są irytujący, rujnują nasze zapasy żywności i niszczą rośliny, ale przede wszystkim są nosicielami chorób i pasożytów niebezpiecznych dla ludzi oraz zwierząt domowych. Można więc powiedzieć, że pająki pełnią funkcję strażników, którzy ograniczają roznoszenie zagrażających zdrowiu patogenów.
Co na pająki w domu? Unikaj drastycznych środków
Mimo wszystkich zalet nadal nie możesz spokojnie funkcjonować, gdy wiesz, że w kącie mieszkania czai się pająk? Odczucia te bywają naprawdę silne i trudno z nimi walczyć. Zamiast jednak uciekać się do drastycznych środków, dowiedz się, jak zwalczyć pająki domowymi sposobami. Proste i skuteczne metody odstraszania będą dużo bardziej humanitarne i przy okazji nie sprowadzisz na siebie nieszczęścia.
Pająki w domu: Jak się pozbyć bez rozlewu krwi?
Czego nie lubią pająki? Jak ognia unikają mocnych i kwaśnych zapachów. To doskonała wiadomość, ponieważ zyskujesz szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o zrobienie domowego spreju na pająki. Nie wydasz majątku i nie będziesz otaczać się chemicznymi preparatami. Własnoręcznie zrobiony środek nie jest niebezpieczny dla małych dzieci i czworonożnych pupili. Zniechęca pająki do wizyty, ale ich nie zabija. Przedstawiamy nasze patenty na odstraszenie pająków z domu.
- Sprej cytrynowy: Zrobić go możesz na kilka sposobów. Sok wyciśnięty z jednej cytryny wymieszaj z wodą w takich proporcjach, aby miał wyraźny cytrusowy aromat. Wykorzystać możesz też kwasek cytrynowy lub olejek eteryczny. Jak ci wygodniej!
- Sprej miętowy: Sięgnij po olejek z mięty pieprzowej. Uważasz, że pachnie przyjemnie i świeżo? Pająki są innego zdania. Ponownie połącz go z wodą, najlepiej w proporcji 1:10. Możesz przyrządzić również miętowy napar z suszonej rośliny albo posadzić miętę w niewielkiej doniczce i ustawić na parapecie.
- Sprej z drzewa herbacianego: Uzyskasz bardzo przyjemny aromat, który sprawi, że w mieszkaniu będzie jeszcze przytulniej. Jednak nie dla pająków! Olejek z drzewa herbacianego wymieszany z wodą tworzy dla nich barierę nie do przejścia.
Jak używać domowego spreju na pająki? Niezależnie od wariantu zapachowego, działanie wygląda tak samo. Preparat należy rozpylić w miejscach, w których intruzi pojawiają się najczęściej. Szczególną uwagę poświęć okolicom kratek wentylacyjnych, framug drzwi i okien, a także progów. To właśnie one stanowią bramy wejściowe do naszych domów dla pajęczaków.
Polecamy: