Zdrowsza alternatywa dla makaronu czy ryżu. Jelita poczują się lepiej
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego i łatwo przyswajalnego białka, a ponadto stanowi prawdziwą skarbnicę cennych minerałów, takich jak magnez, miedź czy fosfor. Komosa ryżowa nie bez przyczyny uznawana jest przez specjalistów od żywienia za zdrowszą alternatywę dla makaronu czy ryżu, gdyż zawiera mniej węglowodanów, a co za tym idzie nie powoduje gwałtownych skoków cukru we krwi.
Bogactwo błonnika to nie wszystko. Co jeszcze zawiera komosa ryżowa?
Wśród wegan i osób stosujących dietę bezglutenową komosa ryżowa cieszy się dużym uznaniem. Specjaliści podpowiadają tymczasem, by sięgali po nią nie tylko ci z nas, którzy z różnych względów obarczeni są dietetycznymi ograniczeniami. Komosa ryżowa to wszak produkt wyróżniający się zawartością wielu cennych składników, który - nie bez powodu - zaliczany jest do tzw. "superżywnośći".
Doceniana jest przede wszystkim za to, że stanowi doskonałe źródło błonnika pokarmowego i łatwo przyswajalnego białka. Filiżanka komosy dostarcza 5 gramów błonnika i 8 gramów wysokiej jakości protein, zawierających niezbędne aminokwasy, których ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Są one kluczowe dla metabolizmu, funkcji poznawczych i odporności.
Do grona fanów tej południowoamerykańskiej rośliny zalicza się Oprah Winfrey, która swego czasu przyznała, iż nie wyobraża sobie bez niej swojego jadłospisu. Komosę ryżową zachwala również dr Vicente Mera, znany badacz zajmujący się kwestią długowieczności.
W swojej nowej książce "Młody w każdym wieku. Skuteczna metoda na długie, zdrowe i szczęśliwe życie" podkreśla on, że roślina ta posiada niski indeks glikemiczny, będąc przy tym doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz minerałów, takich jak magnez, miedź, fosfor czy wapń.
Chcesz mieć cukier pod kontrolą? Wprowadź do diety komosę ryżową
Jak wskazuje w rozmowie z magazynem "Vogue" dietetyczka Cristina Barrous, quinoa może posłużyć za świetną alternatywę dla makaronu czy ryżu, gdyż zawiera mniej węglowodanów, a co za tym idzie nie powoduje gwałtownych skoków cukru we krwi.
Niektóre badania wykazały, że zamiana pszenicy na komosę ryżową redukuje poziom złego cholesterolu i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
W swojej książce "The Food Babe Way" amerykańska pisarka i aktywistka Vani Hari wspomina wizytę na farmie komosy ryżowej w Peru. Jeden z rolników zwierzył się, że jego 95-letnia matka wyglądała młodziej od niego, "ponieważ je komosę ryżową każdego dnia".
Z kolei utytułowany sportowiec Rich Roll na kartach książki "Finding Ultra" wskazuje, że dzięki regularnemu spożywaniu takich produktów, jak komosa ryżowa, czuje się "silniejszy i szybszy z każdym kolejnym rokiem".
Najczęściej spotykanymi odmianami tej rośliny są komosa biała, czerwona i czarna. Najdelikatniejszą z odmian jest ta biała, która ma lekko orzechowy posmak. Można wykorzystać ją jako dodatek do sałatek i sosów, zagęstnik do zup oraz składnik zdrowych koktajli, a nawet deserów.
Najpierw należy obficie przepłukać ziarna, a następnie gotować we wrzątku przez około 15 minut. Ugotowaną komosę możemy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez maksymalnie 3 dni.
Czytaj także: Dlaczego trzeba płukać ryż? Żelazna zasada szefów kuchni