Zimą atakuje storczyki. Jak się go pozbyć?

Szkodniki na roślinach są jedną z największych zmor wielbicieli kwiatów. Gdy nasi zieloni przyjaciele zaczynają podupadać na zdrowiu, warto przyjrzeć im się dokładnie. Mogą na nich bowiem żerować nieproszeni goście. Prawdziwą zmorą dla posiadaczy storczyków i sukulentów są wełnowce. A szczególnie mocno sprzyja im okres grzewczy. Jak się ich pozbyć?

Wełnowiec to mały biały robak, który mocno upodobał sobie storczyki
Wełnowiec to mały biały robak, który mocno upodobał sobie storczyki123RF/PICSEL

  • Wełnowce to szkodniki, które żywią się sokiem roślinnym. W efekcie potrafią zupełnie zniszczyć domowe kwiaty. Szczególnie licznie występują w okresie grzewczym. Lubią bowiem suche i ciepłe warunki. Wówczas niezwykle szybko przenoszą się z jednej rośliny na drugą.
  • Ciało wełnowców pokryte jest jasną wydzieliną, przypominającą kłaczki wełny. Wełnista otoczka sprawia, że chemiczne ich zwalczanie za pomocą oprysków jest mało skuteczne. Sprawdzą się jednak domowe sposoby.

Wełnowiec: co to jest?

Wełnowiec to mały biały robak, który mocno upodobał sobie storczyki, wilczomlecze, kaktusy, draceny, a także fikusy. Jest niewielkim owadem z gatunku pluskwiaków. Mimo iż jego wielkość sięga kilku milimetrów, potrafi wyrządzić olbrzymie szkody na roślinach, na których żeruje.

Ciało wełnowców pokryte jest jasną wydzieliną, przypominającą kłaczki wełny
Ciało wełnowców pokryte jest jasną wydzieliną, przypominającą kłaczki wełny123RF/PICSEL

Jeśli zauważysz na swoich roślinach charakterystyczne strzępki, które wyglądają jak kawałki wełny, reaguj natychmiast. Wełnowce najczęściej atakują zimą.

Wełnowiec: jak zwalczyć?

Zanim rozpoczniesz walkę z wełnowcami, dokładnie obejrzyj wszystkie rośliny i oddziel zdrowe od zainfekowanych. Szkodniki żerują na pędach, liściach, łodygach oraz korzeniach, dlatego sprawdź każdy zakamarek rośliny.

Jednym z domowych sposobów na pozbycie się wełnowca jest przemycie rośliny roztworem z płynu do naczyń, spirytusu i wody. Mieszankę należy przygotować w proporcji 1:2:3, a następnie za pomocą patyczka do uszu lub wacika przetrzeć całą roślinę. Pamiętaj, aby regularnie wymieniać waciki, co pomoże nie roznieść szkodników na inne liście i pędy.

Po wyczyszczeniu rośliny dokładnie spryskaj ją wodą. Większa wilgotność sprawi bowiem, że stanie się ona mniej atrakcyjną w oczach wełnowców. Kurację należy powtarzać co kilka dni, do momentu, aż robale całkiem znikną.

Jak pozbyć się wełnowców domowymi sposobami?

Wełnowców można również pozbyć się za pomocą roztworu z oleju parafinowego i wody w proporcji 1:1 i kilku kropel płynu do mycia naczyń. Ciekłą parafinę można kupić w każdej aptece.

Przygotowany roztwór nakładamy przy pomocą miękkiego pędzelka na duże osobniki, wełniste kłaczki oraz w zagłębienia w łodydze i w liściach. Po kilku dniach wełnowce znikną z powodu braku tlenu. Wówczas roślinę należy dokładnie przepłukać ciepłą wodą.

Aby nie dopuścić do inwazji wełnowców warto utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Rośliny można regularnie spryskiwać wodą. Zrezygnujmy z trzymania kwiatów nad kaloryferem.

Czy wszystkie owoce są zdrowe? Na co warto zwrócić uwagęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas