Zioła ojca Klimuszko. Pij często, a serce będzie jak dzwon

Katarzyna Adamczak

Opracowanie Katarzyna Adamczak

Ojciec Andrzej Czesław Klimuszko to franciszkanin i jeden z najsłynniejszych polski zielarzy. Zwolennik naturalnych sposobów leczenia starał się szukać w roślinach właściwości, które pomogą w leczeniu chorób i zachowaniu dobrej kondycji organizmu. W jego książce “Wróćmy do ziół” znalazł się przepis na słabe serce. Mieszankę ziół ojca Klimuszko należy pic trzy razy dziennie.

Mieszanka ziół ojca Klimuszko pomoże utrzymać serce w dobrej kondycji
Mieszanka ziół ojca Klimuszko pomoże utrzymać serce w dobrej kondycjiFacebook123RF/PICSEL

Ojciec Klimuszko szukał sposobu na słabe serce

Serce to jeden z najważniejszych organów naszego organizmu. Jednak w wyniku chorób i upływu lat może stać się ono o wiele słabsza, a bez sprawnego serca, które działa niczym silnik naszego organizmu, człowiek nie może długo i dobrze funkcjonować. Rady na to szukał jeden z najsłynniejszych polskich zielarzy - ojciec Andrzej Czesław Klimuszko.

W książce “Wróćmy do ziół" zakonnik spisał receptę na mieszankę, która ma przeciwdziałać osłabieniu mięśnia sercowego.

Ziołowa mieszanka ojca Klimuszko na słabe serce: Przepis

Mieszanka ziół ojca Klimuszko wymaga zebrania następujących roślin:

Wszystkie zioła mieszamy. Następnie wrzucamy kopiatą łyżkę stołową ziół do szklanki i zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy na trzy godziny. Przed wypiciem lekko podgrzewamy miksturę. Mieszankę ziół ojca Klimuszko na słabe serce należy pić trzy razy dziennie po szklance przed posiłkiem. 

Według ojca Klimuszko taka kuracja może trwać maksymalnie miesiąc, później należy zrobić trzytygodniową przerwę i można powrócić do picia ziół.

Jednocześnie z przyjmowaniem ziołowej herbatki, ojciec Klimuszko zaleca częste spacery na wolnym powietrzu - jego zdaniem najlepiej podejmować nieforsowną aktywność fizyczną przynajmniej dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

Kwiaty kocanki to jeden ze składników mieszanki ziół ojca Klimuszko
Kwiaty kocanki to jeden ze składników mieszanki ziół ojca Klimuszko123RF/PICSEL

Ojciec Klimuszko: żeby leczenie ziołami było skuteczne trzeba spełnić określone warunki

Mieszanki ziół ojca Klimuszko znane były ze swojej skuteczności w całej Polsce. Skuteczność jego ziołolecznictwa polegała jednak nie tylko na znajomości ziół, ale także umiejętnym ich zbieraniu i przechowywaniu. Franciszkanin przestrzegał:

“Na ogół nie doceniamy wartości ziół leczniczych i źle je stosujemy w praktyce. Ażeby leczenie ziołami dawało pozytywne wyniki, musimy spełniać następujące warunki: fachowe zbieranie, suszenie i przechowywanie ziół; umiejętne zestawienie, czyli odpowiednia kompozycja dla danej choroby".

"Zbliżenia": Manuela Gretkowska w szczerej rozmowie z Alicją ResichINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas