Złote zasady gotowania. Unikniesz niepotrzebnego stania przy garach
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Groch najczęściej ląduje w zupie, ale można z niego przygotować bardzo dużo dań, a ogranicza nas tylko kulinarna wyobraźnia. Jego obecność w menu jest nieoceniona: to źródło białka i aminokwasów, a bez nich organizm nie będzie działał prawidłowo. Fakt, najczęściej groch ląduje w zupie, ale warto dodawać go do innych dań. Zanim jednak zagości na talerzach, trzeba wiedzieć, jak go ugotować. Odkrywamy karty i zdradzamy tajemnicę gotowania grochu.
Groch w diecie? Nieoceniony!
Wydawać się może, że groch suszony jest wszystkim doskonale znany, ale z wielką częstotliwością nie ląduje na naszych talerzach. Co innego inne rośliny strączkowe, takie jak bób, fasola czy modne ciecierzyca lub soczewica. A szkoda, bo poczciwy groch również jest godny uwagi i swoimi właściwościami nie odbiega do innych swoich kuzynów. Jak gotować groch? Okazuje się, że diabeł tkwi szczegółach, bo okazuje się, że z przyzwyczajenia możemy robić to źle. Innego traktowania wymaga groch łuskany i groch niełuskany. Warto znać różnicę, aby nie wykonywać niepotrzebnych czynności.
Jak gotować groch niełuskany?
Groch niełuskany wymaga więcej uwagi, aby go przyrządzić poprawnie. Chodzi o wcześniejsze namoczenie, aby jego włókna zmiękły i szybciej się ugotowały. Najlepiej ziarna namoczyć w wodzie poprzedniego wieczoru, a przed umieszczeniem w garnku wodę wylać, groch przepłukać i wstawić nową. Jak długo gotować groch niełuskany? Będzie on gotowy po półtorej godziny. Warto wiedzieć, że groch wymaga mniej wody niż w przypadku przygotowania np. fasoli. Poziom wody powinien być o centymetr wyższy niż strączków.
Jak gotować groch łuskany?
Mamy pod ręką groch łuskany? Jego gotowanie jest szybsze, ponieważ nie wymaga wcześniejszego namoczenia. Jednak zanim umieścimy garnek na kuchence, ziarna dobrze jest kilkukrotnie przepłukać. Od momentu wrzenia groch łuskany gotowy jest po ok. 45 minutach.
Niezależnie od tego, jaki groch gotujemy, warto go pilnować i usuwać na bieżąco wytrącającą się na powierzchni wody pianę.