Reklama

Zmieszaj z wodą. Kurz i tłuszcz szybko odkleją się od kratki wentylacyjnej

Jak wyczyścić kratki wentylacyjne? Choć nie jest to czynność, którą wykonujemy z dużą ochotą i wielu z nas odkłada ją z tygodnia na tydzień i z miesiąca na miesiąc, w końcu trzeba się za to zabrać. Brud nie tylko wygląda źle, ale wpływa negatywnie również na działanie całego systemu wentylacji. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w domu jest niebezpieczny i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Podpowiadamy, jak wyczyścić kratkę wentylacyjną, by obowiązek ten był jak najmniej kłopotliwy.

 • Dbając o czystość w domu, skupiamy się przede wszystkim na przestrzeniach, z których korzystamy na co dzień i są one w zasięgu ręki.
 • Z tego powodu czyszczenie kratek wentylacyjnych schodzi na dalszy plan. Od nich jednak zależy nie tylko utrzymanie higieny, ale też sprawne działanie całego systemu wentylacji.
 • Aby doprowadzić je do porządku, nie potrzebujesz specjalistycznych preparatów. Wystarczy sięgnąć po produkty, które znajdują się w kuchennych szafkach.

Czysta wentylacja to sprawna wentylacja

Dlaczego regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych jest tak ważne? Zazwyczaj umieszczone są w trudno dostępnych miejscach, więc nie zaglądamy do nich zbyt często. Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal? Lepiej nie kierować się tą beztroską zasadą.

Reklama

Na kratkach osadza się kurz i brud, a w kuchni dochodzi do tego jeszcze lepki tłuszcz. Takie substancje tworzą barierę, przez którą cyrkulacja powietrza w domu i mieszkaniu nie działa w sposób efektywny. Z czasem może całkowicie zablokować drożność wentylacji. Brak czyszczenia kratek wentylacyjnych niejednokrotnie skutkuje powstawaniem tzw. ciągu wstecznego, czyli wciągania brzydkich zapachów i zanieczyszczonego powietrza do wnętrza domu.

Tak w mig wyczyścisz kabinę prysznicową. Genialny produkt za grosze

Po czym poznać, że wentylacja nie działa sprawnie?

Pomijanie czyszczenia kratek wentylacyjnych podczas domowych porządków w dłuższej perspektywie może skutkować wieloma problemami. Do sygnałów, które powinny cię zaalarmować, należą:

 • skraplanie się wody w oknach zimą;
 • notorycznie zaparowane szyby w oknach;
 • utrzymujący się w domu zaduch i zapach stęchlizny;
 • wilgoć w domu objawiająca się powstaniem pleśni.

Brudna kratka wentylacyjna stwarza znakomite warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Wyremontowanie łazienki będzie kosztowne, ale jeszcze większym problemem są potencjalne zagrożenia dla zdrowia. Z czasem domownicy mogą zacząć odczuwać ciągłe zmęczenie oraz bóle głowy. Do tego dochodzą problemy na tle układu oddechowego, objawy alergiczne, a nawet astma. Niesprawna wentylacja w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zatrucia czadem.

Czym czyścić kratkę wentylacyjną?

Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz do tego profesjonalnych detergentów. Wybierając metodę doprowadzenia kratki do porządku, weź pod uwagę, z jakiego materiału jest zrobiona. Kratkę wentylacyjną ze stali nierdzewnej z powodzeniem możesz umyć w zmywarce w wysokiej temperaturze. Nieco więcej delikatności wymagają produkty z plastiku. Zaproponowane przez nas środki do czyszczenia kratek wentylacyjnych możesz jednak wykorzystać do obu rodzajów.

Jak umyć kratkę wentylacyjną krok po kroku?

Z racji tego, że ta część wentylacji składa się z wielu zakamarków, najprostszą metodą pozbycia się brudu jest jej ściągnięcie i włożenie do miednicy z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Delikatny detergent poradzi sobie z większością zabrudzeń.

Jeśli obawiasz się, że to może nie wystarczyć, bo naprawdę dawno nie interesowałeś się tą częścią wyposażenia mieszkania, wyczyść kratki wentylacyjne przy pomocy tabletki do zmywarki. Jak to zrobić? Wystarczy, że zanurzysz kratkę w misce z wodą i na jej powierzchni ułożysz tabletkę. Gdy się rozpuści, przetrzyj wszystkie zakamarki małą szczoteczką albo pędzlem.

Wrzuć do sedesu jedną sztukę. Toaleta będzie błyszczeć bez szorowania

Czyszczenie kratki wentylacyjnej bez zdejmowania jej ze ściany

Zdarza się, że sposób montażu utrudnia ściągnięcie kratki ze ściany. Nie oznacza to jednak, że zostaje nam tylko odkurzanie, które i tak warto wykonywać co najmniej raz na kwartał. Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną domowym sposobem bez jej demontażu?

 • W pierwszej kolejności przygotuj czyszczącą pastę. Potrzebujesz wyłącznie wody i sody oczyszczonej.
 • Krótki i mały nóż owiń bawełnianą ściereczką, by ostrze podczas czyszczenia nie uszkodziło kratki.
 • Zanurz swoje proste narzędzie w mieszance sody i wody, następnie nakładaj na kratkę wentylacyjną.
 • Dotrzesz do wszystkich zakamarków i skutecznie pozbędziesz się brudu.

Polecamy:

Jak wyczyścić okap w środku i na zewnątrz? Sprawdzone domowe sposoby

Wetrzyj odrobinę wazeliny w kran. Efekt będzie spektakularny

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy