Zmywarka protestuje, nie domywa naczyń i kiepsko działa. Problem tkwi w codziennych nawykach

Zwalnia domowników z obowiązku codziennego zmywania góry brudnych naczyń. Pozwala zaoszczędzić czas, wodę i pieniądze. Zmywarka to, zaraz po piekarniku i lodówce, jeden z ważniejszych sprzętów w wyposażeniu kuchennym. Co zrobić, kiedy po krótkim czasie używania zaczyna szwankować i pozostawia brudne naczynia? Podpowiadamy, w czym może tkwić problem.

Dlaczego zmywarka przestaje domywać naczynia?
Dlaczego zmywarka przestaje domywać naczynia?123RF/PICSEL

  • Regularne mycie oraz pielęgnacja zmywarki to klucz do jej długiej i niczym niezakłóconej pracy.
  • Jednym ze skuteczniejszych sposobów czyszczenia zmywarki jest użycie sody oczyszczonej, którą wystarczy wsypać do miejsca przeznaczonego na tabletkę.
  • Ratunkiem dla kiepsko działającej zmywarki jest ocet, który szybko usuwa nagromadzony brud i zalegający w jej wnętrzu kamień.

Jak często czyścić zmywarkę?

Noszone na co dzień ubrania w miarę regularnie wrzucamy do pralki i nastawiamy odpowiedni cykl prania. Doprowadzamy okna do błysku, zabieramy samochód na kompleksowe czyszczenie, a nawet wyrzucamy nieświeże jedzenie z lodówki. Jednym z najczęściej zaniedbywanych i rzadko czyszczonych sprzętów okazuje się zmywarka do naczyń. Wychodzimy z założenia, że skoro wkładamy do niej brudne sztućce oraz garnki, używamy specjalnych detergentów i dobrze dopasowanego programu mycia - już zawsze będzie świeciła czystością.

Większość posiadaczy zmywarek jedynie okazjonalnie zabiera się za dogłębne ich czyszczenie. Najczęściej jest to związane z powtarzającymi się problemami, m.in. niedomywaniem naczyń. Jak często należy przeprowadzać porządki w zmywarce, by uniknąć przykrych niespodzianek? Zgodnie z zaleceniem producentów, filtry oraz koszyczki powinniśmy odświeżać co 2 tygodnie. Wystarczy dokładnie wymyć je w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Wnętrze zmywarki, wraz z najgłębszymi zakamarkami, potrzebuje uwagi co 2-3 miesiące.

Przyczyny kiepskiej pracy zmywarki

Niewłaściwe ułożenie naczyń w zmywarce wpływa na pogorszenie jej pracy
Niewłaściwe ułożenie naczyń w zmywarce wpływa na pogorszenie jej pracy123RF/PICSEL

Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie w domu zmywarki uważano za wyjątkowy luksus. Obecnie niemal każdy może sobie pozwolić na taki sprzęt. To spore ułatwienie w codziennym życiu, które uwalnia nas od konieczności zmywania sterty naczyń ubrudzonych po posiłkach. Zdarza się jednak, że po miesiącach lub latach użytkowania sprzęt przestaje funkcjonować poprawnie. Dlaczego raz wyciągamy z niej idealnie czyste i błyszczące przyrządy kuchenne, a innym razem już z daleka straszą plamami i resztkami zaschniętego jedzenia?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zdarza się, że problem tkwi w nieodpowiednim układaniu talerzy, sztućców oraz garnków wewnątrz zmywarki. Winę można także zrzucić na nieodpowiednie kapsułki lub niewydajny program zmywania. Kłopoty wystąpią również wtedy, gdy nie wyczyścimy podsystemów oraz nie uzupełnimy soli. Niekiedy niedomywanie wiąże się z poważną awarią jednego z elementów, m.in. grzałki, która odpowiada za właściwą temperaturę wody.

Zabrudzenia w górnym koszu

Poprawne układanie naczyń i sztućców w górnym koszu zmywarki to prawdziwa sztuka, której nauczymy się dopiero po dłuższym czasie użytkowania sprzętu. Jeśli włożymy je byle jak, utrudnimy lub całkowicie zablokujemy obroty głównego spryskiwacza, przez co woda ze środkiem nie dotrą do wszystkich zakamarków. To najłatwiejszy do wyeliminowania problem. Sprawa robi się poważna, jeśli doszło do uszkodzenia dyszy, pompy myjącej lub jednej z uszczelek. Osłabione ciśnienie wody nie będzie w stanie dokładnie domyć nagromadzonych zabrudzeń.

Brudne szklanki i osad ze zmywarki - powód

Najczęstsze przyczyny niedomywającej zmywarki
Najczęstsze przyczyny niedomywającej zmywarki123RF/PICSEL

Po czym najłatwiej rozpoznać pierwsze problemy ze zmywarką? Ślady szwankującego sprzętu będą najbardziej widoczne na szklanych naczyniach. Jeśli notorycznie wyciągamy z niej brudne szklanki, może to świadczyć o niedrożności ramion natryskowych lub nadmiernym przepełnieniu filtra. Innej przyczyny białego nalotu na sztućcach, a także ściankach zmywarki szukajmy w twardej wodzie. Szybkim rozwiązaniem problemu, jeszcze przed ewentualną naprawą sprzętu, będzie użycie wody z octem.

Sprawdź to, jeśli zmywarka nie domywa naczyń

Dojście do tego, dlaczego zmywarka pozostawia brudne naczynia, początkowo może przypominać zabawę w kotka i myszkę. Odrobina cierpliwości i stosowanie metody prób i błędów powinno doprowadzić nas do znalezienia poszukiwanej usterki. Od czego warto zacząć? Specjaliści od sprzętów kuchennych polecają przede wszystkim:

  • uzupełnienie soli regeneracyjnej;
  • wybieranie programu mycia zgodnie z instrukcją sprzętu;
  • zmianę sposobu układania naczyń w zmywarce;
  • sprawdzenie ilości wody, jaką jednorazowo może pobrać zmywarka;
  • sprawdzenie filtrów zmywarki oraz drożności ramion natryskowych.
Tabletki do zmywarki - jak je zrobić w domu?Interia DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas