Zostawiasz na noc w samochodzie butelkę z napojem? Szykuj się na duży wydatek
Oprac.: Łukasz Piątek
Prawdopodobnie dla większości kierowców zima nie jest ulubioną porą roku. Skrobanie zamarzniętych szyb, pozbywanie się z auta zalegającego śniegu czy nagminne osadzanie się na karoserii błota pośniegowego, to tylko niektóre z wielu bolączek osób posiadających i trzymających auto pod chmurką. Jednak największe konsekwencje spowodowane niskimi temperaturami mogą ponieść najbardziej zapominalscy kierowcy. O czym konkretnie mowa?
Zostawianie zimą w samochodzie pewnych przedmiotów może nas dosłownie drogo kosztować. Ujemna temperatura i nasze zapominalstwo, to idealna mieszanka do powstania małej katastrofy. Zatem jakich rzeczy absolutnie nie powinniśmy zostawiać w aucie podczas zimy?
Urządzenie elektroniczne
Wchodzisz do domu po pracy i przypominasz sobie, że zostawiłeś w aucie laptopa? Myślisz - niech leży, jutro i tak jadę do pracy. Popełniasz kosztowny błąd. Po pierwsze - laptop pozostawiony w samochodzie to doskonała okazja dla złodzieja. Po drugie - nawet jeśli komputer nie trafi do jego rąk, to pozostawienie go na noc może skutkować awarią sprzętu.
Niskie temperatury, a już na pewno ujemne, zdecydowanie obniżają sprawność baterii w takich urządzeniach jak m.in. laptop. Ponadto, jeśli komputer spędzi mroźną noc w samochodzie, a ty od razu go uruchomisz, to może wówczas dojść do zwarcia. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż pod obudową laptopa przez noc zgromadzi się wilgoć, która nie zdąży odparować.
Napoje gazowane
Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na pranie tapicerki samochodowej, zawsze podczas zimy zabieraj z pojazdu butelki i puszki z napojami. Ujemna temperatura doprowadzi do zamarznięcia płynu, a ten, jak dobrze wiemy, zwiększy swoją objętość. Pokłosiem takiego stanu rzeczy będzie rozsadzenie butelki lub puszki i wydostanie się zamarzniętego napoju wprost na kanapę, siedzenia i podsufitkę.
Gitara
W zasadzie dotyczy to wszystkich instrumentów muzycznych wykonanych z drewna. Zamarznięte drewno ma tendencje do kurczenia się i pękania. W przypadku gitary zostawionej na noc zimą w samochodzie ryzykujemy, że ujemna temperatura nieodwracalnie uszkodzi instrument.
Leki i żywność
Produkty w postaci leków i żywności zawsze powinny być przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta. Medykamenty zostawione w zimnym samochodzie na kilka lub kilkanaście godzin mogą stracić swoje właściwości, lub ulec zniszczeniu.
Z kolei pozostawienie w bagażniku samochodu siatki z zakupami i narażenie produktów spożywczych na kontakt z ujemną temperaturą sprawi, że niektóre warzywa i owoce stracą na swojej jakości, a część z nich nie będzie nadawała się do spożycia.
Czytaj również: Jak umyć samochód podczas mrozu? Bez tych wskazówek ani rusz!