Zrób lemoniadę z tych kwiatów. Problemy z trawieniem pójdą w zapomnienie

Oprac.: Anna Czowalla

Chabry dekorują nasze ogrody swoimi intensywnie niebieskimi kwiatami. Jednak mają do zaoferowania zdecydowanie więcej niż tylko wyjątkowe efekty wizualne. Już od najdawniejszych czasów wykorzystywano je w medycynie ludowej do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej. Przygotowując lemoniadę z chabrów możemy poprawić stan swojej skóry i złagodzić problemy trawienne. Zdradzamy przepis na lemoniadę z chabrów i podpowiadamy, kto i jak często może ją pić.

Lemoniada z chabrów usprawni pracę wątroby
Lemoniada z chabrów usprawni pracę wątroby123RF/PICSEL

Dlaczego warto pić lemoniadę z chabrów?

Lemoniada z płatków chabra bławatka to nie tylko smaczny napój na gorące dni, ale także źródło wielu korzyści zdrowotnych. Chaber bławatek jest ceniony za swoje właściwości moczopędne, które dzięki stymulowaniu pracy wątroby pomagają w usuwaniu nadmiaru wody i toksyn z organizmu. Potwierdzają to także badania opublikowane w Phytotherapy Research. Regularne spożywanie takiej lemoniady jest szczególnie korzystne dla osób z problemami układu moczowego.

Chabry zawierają witaminy A, C i K.
Chabry zawierają witaminy A, C i K.123RF/PICSEL

Napary z płatków chabra mają również delikatne działanie przeciwzapalne i ściągające, dlatego często są wykorzystywane w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej oraz zapalenia spojówek. Oprócz tego lemoniada chabrowa wspomaga trawienie dzięki swoim właściwościom żółciopędnym. Łagodzi dolegliwości trawienne i poprawiają funkcjonowanie wątroby.

Chabry zawierają antyoksydanty, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami. Regularne spożywanie napojów bogatych w antyoksydanty wspiera zdrowie skóry i redukuje obrzęki. Warto również podkreślić, że ze względu na dużą zawartość retinolu, wyciąg z chabrów jest wykorzystywany w produktach do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu. W chabrach znajdziemy m.in. witaminy C i K oraz takie minerały jak potas, magnez i żelazo.

Jak często można pić lemoniadę z chabrów?

Podobnie jak inne napoje ziołowe, lemoniadę z chabrów należy spożywać umiarkowanie. Oznacza to, że można ją pić regularnie, ale najlepiej ograniczyć się do jednej szklanki dziennie. W ten sposób unikniemy potencjalnych skutków ubocznych związanych z nadmiernym spożyciem składników ziołowych.

Lemoniada z chabrów charakteryzuje się subtelną kwaskowatością, która pochodzi od dodanych cytryn. Płatki chabra nadają jej delikatnych, kwiatowych nut. Te subtelne aromaty sprawiają, że napój jest nie tylko smaczny, ale także aromatyczny.

Kto może, a kto nie powinien pić chabrowej lemoniady?

Lemoniada przygotowywana z płatków chabra bławatka, to napój, który może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Jednak nie każdy powinien ją pić.

Chabrową lemoniadę mogą pić:

  • osoby zdrowe: zdrowe osoby dorosłe mogą bezpiecznie spożywać chabrową lemoniadę w umiarkowanych ilościach. Napój ten może wspierać układ moczowy, trawienny oraz ogólną kondycję zdrowotną dzięki swoim właściwościom moczopędnym, przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym;
  • osoby z problemami trawiennymi: dzięki właściwościom żółciopędnym, chabrowa lemoniada może wspomagać trawienie i poprawiać funkcjonowanie wątroby;
  • osoby dbające o zdrowie skóry: antyoksydanty zawarte w chabrach mogą wspierać zdrowie skóry, chroniąc ją przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami.

Kto nie powinien pić chabrowej lemoniady? Dotyczy to:

  • osób z alergią na chabry: osoby uczulone na chabry lub inne rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae) powinny unikać spożywania chabrowej lemoniady, aby uniknąć reakcji alergicznych;
  • kobiet w ciąży i karmiących piersią: chociaż brakuje jednoznacznych badań dotyczących bezpieczeństwa spożywania chabrów w czasie ciąży i karmienia piersią, zaleca się ostrożność i konsultację z lekarzem przed spożyciem;
  • osób z chorobami nerek: ze względu na moczopędne właściwości chabrów, osoby z chorobami nerek powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem chabrowej lemoniady, aby uniknąć nadmiernego obciążenia nerek;
  • osób przyjmujących leki moczopędne: spożywanie chabrowej lemoniady w połączeniu z lekami moczopędnymi może prowadzić do nadmiernej utraty elektrolitów, co jest szkodliwe dla zdrowia.
Lemoniada przygotowywana z płatków chabra bławatka, to napój, który może przynieść wiele korzyści zdrowotnych
Lemoniada przygotowywana z płatków chabra bławatka, to napój, który może przynieść wiele korzyści zdrowotnych123RF/PICSEL

Jak zrobić napój z chabrów? Przepis

Podczas letnich, upalnych dni potrzebujemy napojów, które nie tylko ugaszą pragnienie, ale także pozwolą uzupełnić składniki mineralne. W tym przypadku świetnie sprawdzi się lemoniada z chabrów. Przepis jest bardzo prosty i wymaga tylko kilku składników. Przygotujesz ją w następujący sposób:

Składniki:

  • płatki chabrów - około litra
  • 2 cytryny
  • 3/4 szklanki cukru
  • woda
  • duży słoik - około 3-litrowy

Sposób przygotowania lemoniady chabrowej: 

  1. Zrywamy chabry i odstawiamy na jakiś czas, aby wyszły z nich ewentualne żyjątka. Obrywamy same płatki chabrów i umieszczamy je w słoiku.
  2. Podgrzewamy wodę i rozpuszczamy w niej cukier. Do wody z cukrem dodajemy sok wyciśnięty z cytryn.
  3. Wlewamy wodę z sokiem z cytryn do słoika z płatkami chabrów. Zakręcamy słoik i stawiamy go na nasłonecznionym parapecie.
  4. Dwa razy dziennie mieszamy płatki z wodą. Po około 3-4 dniach płatki zmienią kolor na biały.
  5. Odcedzamy napój, wyrzucamy płatki, a lemoniadę przechowujemy w słoiku. Słoik wstawiamy do lodówki na 1 dzień.
  6. Następnego dnia lemoniada chabrowa jest gotowa do spożycia. Jeśli chcemy wzbogacić jej smak, możemy dodać do niej miód, miętę, rozmaryn, plasterki pomarańczy, maliny lub truskawki.

Co można zrobić z kwiatów chabru?

Kwiaty chabra bławatka mają wiele zastosowań, zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce oraz medycynie naturalnej. Płatki chabra są jadalne i często używane do dekoracji sałatek, deserów, ciast i innych potraw. Dodają potrawom intensywny kolor i delikatny smak. Płatki chabra można także wysuszyć i używać ich do przygotowane herbat oraz naparów, które mają właściwości relaksujące i wspomagające trawienie.

Ekstrakty z chabra są często używane w kosmetyce do produkcji toników i hydrolatów, które mają działanie łagodzące i przeciwzapalne. Są one szczególnie polecane do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu. Kwiaty chabra mogą być składnikiem kremów i maści, które pomagają w leczeniu stanów zapalnych skóry oraz łagodzeniu podrażnień

Chabry są popularnym wyborem do bukietów i aranżacji kwiatowych ze względu na swoje intensywnie niebieskie kwiaty. Mogą być używane zarówno w świeżych, jak i suszonych kompozycjach. To wyjątkowa propozycja do ślubnych ozdób - bukietów, butonierek i dekoracji stołów.

Przeczytaj również:

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas
{CMS: 0}