Zrób to w sierpniu, a ogród ci podziękuje. Lista koniecznych do wykonania prac
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Chociaż wakacje w pełni, ogrodnicy po raz kolejny muszą zakasać rękawy. I chociaż dotąd starannie dbali o swoją przydomową działkę, podobnych zabiegów nie mogą odpuścić także teraz – wszystko po to, by rośliny zachwycały swoim wyglądem nieprzerwanie do jesieni, a potem również za rok. Co robić w ogrodzie w sierpniu? Oto lista koniecznych do wykonania prac. Rośliny ci podziękują.
Sierpniowy ogród, zachęcony letnim powiewem i sprzyjającą temperaturą, zachwyca feerią barw. Dla wielu wieczorny relaks na tarasie, z widokiem na otaczający go, starannie wypielęgnowany ogród, jest prawdziwym spełnieniem marzeń.
Ale chociaż wciąż możemy cieszyć oko kolorowymi i pachnącymi kwiatami, zrywając jednocześnie z krzewów i drzew wciąż dojrzewające owoce, w sierpniu pracy w ogrodzie nie brakuje. Chwycenie za sekator to dopiero początek listy niezbędnych, wakacyjnych, działkowych obowiązków.
Spis treści:
Sierpień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na sierpień
Od podlewania, przez przycinanie, aż po zbiór owoców i warzyw. Chociaż sierpniowy ogród zachwyca, wciąż wymaga szczególnej troski i opieki. Nieco większą uwagę warto zwrócić przede wszystkim na drzewa i krzewy owocowe.
W sierpniu ogrodnicy na powrót ruszają do ogrodów wyposażonymi w nożyce, kontynuując letnie cięcie drzew owocowych - na czele z wiśniami, czereśniami i gruszami. W przypadku tych drzew za sekator należy złapać jednak po zbiorze owoców, wycinając cienkie gałązki, które zbyt mocno zagęszczają korony drzew.
Zobacz również:
- Ekspertka podpowiada, jak poprawić swoje zdrowie metaboliczne. Warto o nie zadbać
- Jak przyciągnąć wróble do karmnika? Wsyp ich największy przysmak
- Promienna cera nawet w chłodne dni. Jak zadbać o skórę w okresie jesienno-zimowymart. sponsorowany
- Nazywany "przyjacielem ogrodników". Rośliny wyrosną ze zdwojoną siłą
W pierwszych dniach sierpnia należy dodatkowo przyciąć również jabłonie, których owoce dojrzewają pod koniec sierpnia lub na początku września. Wówczas należy usunąć lub skrócić silne przyrosty roczne, które zasłaniają dostęp owoców do światła w środkowej części korony drzewa. Podobny zabieg sprawi, że jabłka będą znacznie dorodniejsze.
Co robić w ogrodzie w sierpniu? Lista koniecznych prac
Tuż po zbiorach konieczne jest także zadbanie o krzewy porzeczek i agrestu - przycinając je tak, by światło docierało do wnętrza rośliny. Bez obaw, usunięte, stare pędy niedługo zastąpione zostaną nowymi. Zadbać należy również o maliny - po zbiorach usuwając wszystkie pędy, które owocowały w bieżącym roku.
W sierpniu warto też przyjrzeć się truskawkom. Jeśli za rok chcemy cieszyć się obfitymi plonami, po zbiorach krzaczki należy przyciąć na wysokość około 5 cm, a także odchwaścić. Warto przy tym rozsypać ostatnią w tym roku dawkę nawozu i zastosować oprysk, by uchronić rośliny przed chorobami.
Co można zasadzić w sierpniu? Potem sobie podziękujesz
Sierpień w ogrodzie to także czas zbiorów. W warzywniku dojrzewają bowiem pomidory, papryki, bakłażany, ogórki czy cukinie. Tuż obok nie brakuje fasoli szparagowej, brokułów, kalafiora i marchwi. Uwagę warto zwrócić również na ziemniaki - jeśli ich liście zaczynają żółknąć, to sygnał, że warzywa dojrzały do zbioru. Z ziemi należy wyjąć je widłami lub motyką, pozwalając im kolejno dobrze wyschnąć.
W sierpniu warto także chwycić za łopatkę. W drugiej połowie miesiąca zacznie się bowiem okres sadzenia roślin cebulowych, które kwitną wiosną. W tym czasie posadzić należy tulipany, hiacynty i lilie. Nieco wcześniej do ziemi trafić powinny zimowity jesienne i krokusy jesienne, które swoim wyglądem zachwycą jeszcze tej jesieni - około dwa miesiące po sadzeniu.
W sierpniu do ogrodu trafić mogą też rozsady malw, stokrotek, dzwonków ogrodowych czy niezapominajek. Przy okazji warto pamiętać, by zadbać o rosnące już w ogrodzie rośliny - na czele z lawendą. Początek sierpnia to odpowiedni moment, by ją przyciąć.