Zrób to zaraz po roztopach. Soczyście zielony i gęsty trawnik na wiosnę gwarantowany
Oprac.: Agata Zaremba
Mimo że do zakończenia zimy pozostało jeszcze trochę czasu, wielu z nas już nie może doczekać się wiosny w ogrodzie. Jej nadejście wiąże się jednak z ogromem prac. Szczególnej uwagi będą potrzebować nasze trawniki. Co zrobić, aby szybko odzyskały gęstość i intensywny zielony kolor po zimie?
Spis treści:
Bujny i zielony trawnik wiosną. Ten zabieg zapewni mu piękny wygląd
Oprócz podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak grabienie czy wałowanie trawnika po zimie, wraz z nadejściem wiosny warto przeprowadzić jego wertykulację. Na czym ona polega?
Wertykulacja trawnika to prosty zabieg pielęgnacyjny, który polega na płytkim i pionowym nacinaniu darni. Jego celem jest usunięcie resztek starej, martwej darni, która po zimie przypomina filc. To właśnie w tej warstwie mogą rozwijać się grzyby, a także chorobotwórcze bakterie.
Usunięcie filcu ułatwia przenikanie tlenu, składników pokarmowych, światła, a także wody do korzeni traw. Dzięki temu inne zabiegi pielęgnacyjne takie jak podlewanie i nawożenie trawnika będą dużo bardziej skuteczne.
Wertykulacja to także proces mechanicznego usuwania chwastów, mchu i martwych resztek roślin. One, podobnie jak warstwa filcu, tworzą na trawniku "skorupę", która utrudnia trawnikowi oddychanie, a także tworzy barierę dla składników odżywczych.
Wertykulacja trawnika. Kiedy najlepiej przeprowadzić ten zabieg?
Po zimowym okresie trawnik często potrzebuje szczególnej uwagi. Zimą gleba może ulec zbiciu, a trawa zostaje osłabiona przez niskie temperatury i intensywne opady śniegu.
Wiosną, gdy gleba zaczyna się rozmarzać, nadchodzi idealny moment na wertykulację. W tym okresie trawnik zaczyna aktywnie rosnąć i jest gotowy do regeneracji.
Jak prawidłowo wykonać wertykulację trawnika? Potrzebujesz do tego specjalnego urządzenia
Przede wszystkim, należy pamiętać, że wertykulacji nie powinno się przeprowadzać na młodej trawie, czyli takiej, która została zasiana w poprzednim roku. Zaleca się przeprowadzenie tego zabiegu raz w roku, najlepiej na wiosnę, pomiędzy marcem a kwietniem. Odpowiednim momentem jest dzień po pierwszym koszeniu trawnika, gdy trawa jest lekko wilgotna. Wykonywanie zabiegu na suchej trawie może utrudnić regenerację źdźbeł.
Do wykonania wertykulacji trawnika potrzebujemy specjalnego urządzenia - wertykulatora. Na rynku dostępne są zarówno ręczne (mechaniczne) urządzenia, jak i elektryczne, czy też spalinowe.
Z uwagi na cenę najchętniej wykorzystywanym wertykulatorem jest ten ręczny. Z wyglądu przypomina on grabie wyposażone w wąskie zęby, których zadaniem jest wcinanie się w glebę pod trawnikiem. Pamiętajmy jednak, że podczas wertykulacji trawa nie powinna być nacinana zbyt głęboko. Noże wertykulatora powinny być osadzone na głębokości 1-2 cm.
Jeśli jednak nasz trawnik zajmuje dużą powierzchnię, większą niż do 100 metrów kwadratowych, praca z ręcznym urządzeniem może okazać się bardzo męcząca. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się wertykulatory elektryczne lub spalinowe.