Zrób to zaraz po roztopach. Soczyście zielony i gęsty trawnik na wiosnę gwarantowany

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Mimo że do zakończenia zimy pozostało jeszcze trochę czasu, wielu z nas już nie może doczekać się wiosny w ogrodzie. Jej nadejście wiąże się jednak z ogromem prac. Szczególnej uwagi będą potrzebować nasze trawniki. Co zrobić, aby szybko odzyskały gęstość i intensywny zielony kolor po zimie?

Na czym polega wertykulacja trawnika?
Na czym polega wertykulacja trawnika?ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Bujny i zielony trawnik wiosną. Ten zabieg zapewni mu piękny wygląd

Oprócz podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak grabienie czy wałowanie trawnika po zimie, wraz z nadejściem wiosny warto przeprowadzić jego wertykulację. Na czym ona polega?

Wertykulacja trawnika to prosty zabieg pielęgnacyjny, który polega na płytkim i pionowym nacinaniu darni. Jego celem jest usunięcie resztek starej, martwej darni, która po zimie przypomina filc. To właśnie w tej warstwie mogą rozwijać się grzyby, a także chorobotwórcze bakterie. 

Usunięcie filcu ułatwia przenikanie tlenu, składników pokarmowych, światła, a także wody do korzeni traw. Dzięki temu inne zabiegi pielęgnacyjne takie jak podlewanie i nawożenie trawnika będą dużo bardziej skuteczne.

Wertykulacja to także proces mechanicznego usuwania chwastów, mchu i martwych resztek roślin. One, podobnie jak warstwa filcu, tworzą na trawniku "skorupę", która utrudnia trawnikowi oddychanie, a także tworzy barierę dla składników odżywczych.

Wertykulacja trawnika. Kiedy najlepiej przeprowadzić ten zabieg?

Po zimowym okresie trawnik często potrzebuje szczególnej uwagi. Zimą gleba może ulec zbiciu, a trawa zostaje osłabiona przez niskie temperatury i intensywne opady śniegu.

Wiosną, gdy gleba zaczyna się rozmarzać, nadchodzi idealny moment na wertykulację. W tym okresie trawnik zaczyna aktywnie rosnąć i jest gotowy do regeneracji.

Piękny i zielony trawnik wiosną? Kluczowy jest jeden zabieg
Piękny i zielony trawnik wiosną? Kluczowy jest jeden zabieg123RF/PICSEL

Jak prawidłowo wykonać wertykulację trawnika? Potrzebujesz do tego specjalnego urządzenia

Przede wszystkim, należy pamiętać, że wertykulacji nie powinno się przeprowadzać na młodej trawie, czyli takiej, która została zasiana w poprzednim roku. Zaleca się przeprowadzenie tego zabiegu raz w roku, najlepiej na wiosnę, pomiędzy marcem a kwietniem. Odpowiednim momentem jest dzień po pierwszym koszeniu trawnika, gdy trawa jest lekko wilgotna. Wykonywanie zabiegu na suchej trawie może utrudnić regenerację źdźbeł.

Do wykonania wertykulacji trawnika potrzebujemy specjalnego urządzenia - wertykulatora. Na rynku dostępne są zarówno ręczne (mechaniczne) urządzenia, jak i elektryczne, czy też spalinowe.

Z uwagi na cenę najchętniej wykorzystywanym wertykulatorem jest ten ręczny. Z wyglądu przypomina on grabie wyposażone w wąskie zęby, których zadaniem jest wcinanie się w glebę pod trawnikiem. Pamiętajmy jednak, że podczas wertykulacji trawa nie powinna być nacinana zbyt głęboko. Noże wertykulatora powinny być osadzone na głębokości 1-2 cm.

Jeśli jednak nasz trawnik zajmuje dużą powierzchnię, większą niż do 100 metrów kwadratowych, praca z ręcznym urządzeniem może okazać się bardzo męcząca. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się wertykulatory elektryczne lub spalinowe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas