Kim są wampiry energetyczne? Sprawdź, jak się przed nimi chronić
Kim jest wampir energetyczny? Często możemy usłyszeć to określenie, ale co ono tak naprawdę oznacza i jaką osobę opisuje? Okazuje się, że wśród społeczeństwa, nawet wśród najbliższych nam osób, może znaleźć się ktoś, z kim nie chcemy mieć kontaktu, bo gdy go mamy… czujemy, jak opadamy z sił. Dlaczego tak się dzieje?

Spis treści:
Ludzie swoim zachowaniem, sposobem bycia, nawet niekiedy gestami, a także tym, co do nas mówią, sprawiają, że albo bardzo chcemy obcować z tą osobą, albo wręcz przeciwnie - unikamy kontaktu.
Zobacz również:
- Czego nie wytrzymuje nawet największa miłość? 3 główne powody rozstań według eksperta
- Zostań mistrzem komunikacji i nawiąż głęboką więź z ludźmi dzięki tym prostym zasadom
- W twoim małżeństwie "już nie iskrzy"? Oto jak rozpalić na nowo ogień w związku
- Tak mówi manipulator. Zdania, które powinny cię zaniepokoić. Brzmią znajomo? To nie przypadek
Często możemy mieć wpływ na naszą decyzję i przekaz, jaki wysyła dana osoba jest dla nas wystarczająco jasny, by rozwijać znajomość lub kategorycznie ją przerwać.
Jednak niekiedy bywa tak, że kontakt z drugą osobą daje delikatne sygnały, że coś jest nie tak z tą relacją...
Atak wampira. Kim jest wampir energetyczny?
Rozmawiasz z kimś dłuższą chwilę i zaczynasz odczuwać ból głowy, czujecie się niekorzystnie, tracicie energię i jedyne na co macie w tej chwili ochotę, to położyć się i zasnąć? Możliwe, że właśnie spadło ciśnienie, albo borykasz się w swoim życiu ze stresem i problemami, ale jest także inna możliwość - spotkałeś na swojej drodze wampira energetycznego. Wampirem energetycznym może być osoba, która dosłownie "wysysa" całą energię z drugiej osoby podczas spotkania z nią. Przytłacza swoim sposobem bycia i słowami, które wypowiada. Wampir stale oczekuje, by go pocieszać, motywować, chwalić, zapewniać o tym, że jest dobry i chce by przyjmować bezkrytycznie jego chwalenie się. Skupia całą uwagę na swojej osobie.Z psychologicznego punktu widzenia, to osoby, które przerzucają na nas swoje problemy, traumy i lęki i osoby takie cechują się wysokim egocentryzmem. Nie są ciekawe naszych odczuć i spraw, pragną tylko opowiadać o sobie. Słuchając ciągle wampirów energetycznych, zaczynamy odczuwać zmęczenie i stres.

Zobacz również: Zakochanie - chemiczny koktajl w mózgu. Co nam funduje?
Typy wampirów energetycznych. Znasz takie osoby?
Mając na uwadze swoje zdrowie i dobre samopoczucie, powinniśmy unikać kontaktu z osobami, które notorycznie sprawiają, że czujemy się po prostu źle. Pierwszym krokiem powinno być rozpoznanie wampira energetycznego. W swojej książce "Emocjonalne Wampiry" dr Albert J. Bernstein podzielił wampiry, które możemy spotkać na naszej drodze, na pięć typów: - Wampir aktor - osoba ta będzie przedstawiała sytuację w taki sposób, by mijała się ona z prawdą. Jest to swego rodzaju iluzja, odgrywana scena. Przedstawianie siebie w dobrym świetle, podczas rozmowy zachowują stoicki spokój, ale nie potrafią ukryć pogardy względem innych osób. - Aspołeczny hedonista - osoba ta będzie jasno zaznaczała swoją dezaprobatę dla wszelkich imprez, czy spotkań ze znajomymi, ze względu na płytkość tych zabaw. Ceni sobie jednak blichtr i wielkie wyjścia, gdzie chętnie sięgnie po używki. Jest skłonny do kłamstw i plotkowania. - Wampir obsesyjno-kompulsywny - osoby te przejawiają ogromną chęć posiadania kontroli, są perfekcjonistami i wszystko musi być zorganizowane po ich myśli. Takie wampiry są przekonane o swojej racji i nie znoszą sprzeciwu. Cieszą się, gdy oni panują nad sytuacją, a inni... są zdenerwowani i zestresowani. - Narcyz - to typ osoby, który będzie obwiniał wszystkich dookoła za swoje niepowodzenie. Nie potrafią przyznać się do winy, a w ich słowniku nie ma miejsca na słowo "dziękuję". Charakteryzują się brakiem wyrzutów sumienia, za to uwielbiają wszelkiego rodzaju pochwały.- Wampir paranoidalny - to niezwykle pewna siebie osoba, uważająca się za wizjonera. Innych potrafi traktować z góry, a sam mocno wierzy w swoje przekonania i uważa je za jedyne słuszne. Stara się narzucić swoje zdanie innym. Wszędzie też doszukuje się oszustwa i spisku innych przeciwko niemu.
Nie daj się złapać! Jak unikać wampira energetycznego?
Najprostszą drogą do poprawy swojej sytuacji w kontaktach z wampirem energetycznym jest zerwanie znajomości, gdy tylko zorientujemy się, w jaki sposób działa dana osoba na naszą niekorzyść. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Wampirem energetycznym może okazać się chociażby nasz szef albo były partner, z którym współdzielimy opiekę nad dzieckiem. Dlatego, gdy jesteśmy zmuszeni jednak do kontaktu z wampirem, już sama świadomość tego, z kim mamy do czynienia stawia nas w lepszej, bardziej pewnej sytuacji. Znając sztuczki psychologiczne wykorzystywane przez wampiry wiemy, czego możemy się po nich spodziewać. W trakcie kontaktu możemy wybrać technikę "szarej skały". To sposób emocjonalnego odcięcia się od sytuacji i nie pozwolenie na wciągnięcie się w dyskusję z taką osobą. To przybranie postawy całkowitej obojętności na to, co mówi do nas druga osoba. Odpowiadanie najkrótszymi możliwie zdaniami i niezdradzanie swoich uczuć przed rozmówcą. To ograniczenie emocjonalnego kontaktu i sprowadzenie go tylko do rzeczowej wymiany zdań.
Zobacz również: Depresja poporodowa to nie baby blues. Jak je odróżnić?
Co na temat wampirów energetycznych mówi duchowość?
Z pomocą przychodzi nie tylko psychologia, ale także... duchowość. Istnienie wampirów energetycznych niektórzy traktują nie tylko ze strony naukowej, ale także i ezoterycznej. Ktoś, kto pozbawia nas wszelkich pozytywnych wibracji, sam kieruje się złą energią. By chronić się przed wampirami w duchowy sposób zaleca się okadzanie ciała dymem z białej szałwii lub palo santo. Dodatkowo osoby zajmujące się duchowością zalecają oczyszczającą kąpiel w wodzie z solą, a przy okazji zachwalają zbawienny wpływ manifestacji i medytacji, by pozbyć się złej energii ze swojej aury i otoczenia. Polecane są także minerały, takie jak: kryształ górski, czarny turmalin, obsydian, ametyst, tygrysie oko czy onyks. ***
Zobacz również: Załamanie nerwowe - czym różni się od depresji?Bulimia, czyli "choroba księżnej Diany". Dlaczego karzą się za jedzenie?Zespół Roszpunki. Co to jest za choroba?