8 złych nawyków podczas mycia zębów
Najważniejszym powodem dla którego codziennie przynajmniej dwa razy myjemy zęby jest zapobieganie próchnicy i dbanie o zdrowie jamy ustnej. Kolejnym powodem jest zapobieganie nieświeżemu oddechowi. Co jednak, jeżeli w codziennej higienie popełniamy błędy, które sprawiają , że zamiast dbać o zdrowie zębów, doprowadzamy do ich niszczenia? Aby temu zapobiec, stworzyliśmy listę 8 złych nawyków podczas mycia zębów, które mogą zrujnować zdrowie naszej jamy ustnej.
Zbyt krótkie mycie zębów
Większość ludzi nie spędza wystarczająco dużo czasu na mycie zębów. Stomatolodzy zalecają szczotkowanie przez dwie lub trzy minuty, ale niewiele osób kiedykolwiek pilnowało, aby dotrzymać tego czasu.
Następnym razem, podczas mycia zębów sprawdź zegarek. Zobacz, jak długo trwa twoja poranna i wieczorna higiena jamy ustnej. Zazwyczaj, gdy śpieszysz się do pracy, lub wykończony po całym dniu marzysz tylko o tym, aby położyć się do łóżka, szczotkujesz zęby tylko przez około minutę lub nawet mniej.
Aby temu zaradzić, weź stoper i odmierz odpowiedni czas lub użyj szczoteczki elektrycznej, z wbudowanym licznikiem czasu.
Nie patrzysz co robisz
Zazwyczaj kiedy myjemy zęby nie zwracamy uwagi na to co dokładnie robimy. Jest to mechaniczna czynność, podczas której nawet nie zastanawiamy się jak dokładnie przebiega. Myjąc zęby zawsze pamiętaj, aby stanąć przed lustrem i zobaczyć gdzie naprawdę szczotkujemy zęby i czy żaden obszar nie został pominięty.
Nie patrząc w lustro, łatwo ominąć pewne okolice, na przykład obszar wzdłuż linii dziąseł. W tym miejscu szczególnie łatwo odkłada się kamień nazębny i rozmnażają liczne bakterie. To z kolei może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł. Zwróć również uwagę, czy tylne zęby są odpowiednio wyczyszczone.
Nieodpowiednia technika
Szczotkując zęby szorując szczoteczką na boki, możesz doprowadzić do uszkodzenia szkliwa zęba. Odpowiednim sposobem będzie stosowanie ruchów okrężnych lub wymiatających. Bez względu na to którą z tych dwóch technik przyjmiesz pamiętaj, aby szczotkowanie zaczynać tuż przy linii dziąseł i kierować się ku dołowi zębów.
Szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Szczotkuj zęby partiami, po kilka na jeden raz. Po skończeniu, przejdź do następnej części, aż do skończenia szczotkowania zębów.
Zbyt mocne szczotkowanie
Jeżeli zbyt mocno szczotkujesz zęby, możesz doprowadzić do popękania szkliwa, a co za tym idzie do uszkodzeń zębów. Zbyt agresywne szczotkowanie, może również powodować podrażnienia dziąseł i krwawienie.
Osłabione dziąsła to kłopoty z zębami. Dlatego używaj miękkiej lub nawet bardzo miękkiej szczoteczki i delikatnie szczotkuj zęby nie naciskając zbyt mocno na ich powierzchnię. Lepiej szczotkować zęby przez dodatkową minutę czy dwie, niż mocno dociskać szczoteczkę.
Nieodpowiednia szczoteczka
Szczoteczka do zębów jest niezwykle ważnym narzędziem. Nieodpowiednio dobrana może spowodować więcej strat, niż pożytku. Dentyści zalecają używanie miękkich, lub nawet bardzo miękkich szczoteczek do zębów, aby zminimalizować negatywne skutki mocnego szorowania.
Dobrym rozwiązaniem są szczoteczki elektryczne. Nie tylko lepiej usuwają płytkę nazębną, ale również mają czujnik nacisku, który unieruchamia je przy zbyt mocnym dociskaniu szczoteczki do zębów.
Szczoteczki do zębów są idealnym środowiskiem dla bakterii. Pamiętaj, aby wymieniać szczoteczkę maksymalnie co 3 miesiące, bez względu na jej stan zużycia. Ponadto po każdym użyciu, opłucz ją bardzo ciepłą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Nie pozwól, aby wilgotna szczoteczka stała się domem dla licznych bakterii.
Nieodpowiednia pasta
Obecnie na rynku znajduj się wiele past do zębów. Większość z nich zawiera sodę jako środek ułatwiający ścieranie płytki nazębnej. Niestety równocześnie mogą powodować uszkodzenia szkliwa.
Żelowe pasty są delikatniejsze, jednak nie ścierają osadów tak dobrze. Musisz wybrać co jest dla ciebie ważniejsze. Pamiętaj jednak, że najlepiej wybierać pasty odbudowujące szkliwo. Bez względu na wszystko unikaj past z dodatkiem fluoru. Słynny mit mówi, że ma on dobroczynne działanie na zęby. Niestety nie jest to prawda.
Brak nitkowania zębów
Nitkowanie zębów nie jest tylko zwykłym kaprysem, ale koniecznym uzupełnieniem higieny jamy ustnej. Tam gdzie nie dociera szczoteczka do zębów, użyj nitki.
Wszystkie przestrzenie międzyzębowe powinny być regularnie czyszczone tak jak i pozostała część zębów. Gromadzą się w nich bakterie i resztki pokarmów, przez co bez problemu może rozwijać się próchnica. Aby temu zapobiec codziennie używaj nici dentystycznej i szczotkuj zęby.
Nie płuczesz ust po myciu zębów
Płukanie jamy ustnej po myciu zębów jest konieczne aby pozbyć się wszystkich bakterii które zostały usunięte wraz ze szczotkowaniem.
Użyj do tego antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej, specjalnego płynu wzmacniającego i odbudowującego szkliwo lub zwykłej wody z kranu. Jednak nigdy nie pomijaj tego kroku.